klo 17:36 | 2.11.2015
Onko täällä ko. lääkkeen käyttäjiä?
-Voiko lääkettä syödä liikaa?
-Kuinka paljon syöt lääkettä/päivä ja vahvuus?
-Kuinka nopeasti lääke alkaa vaikuttamaan ja kauanko teho kestää?
Onko täällä ko. lääkkeen käyttäjiä?
-Voiko lääkettä syödä liikaa?
-Kuinka paljon syöt lääkettä/päivä ja vahvuus?
-Kuinka nopeasti lääke alkaa vaikuttamaan ja kauanko teho kestää?
Ladataan...
Sivut
päivittäin jos alat syömään niin kohta ei mitään vaikutusta.
Tehoaa tosi nopeasti, alle puoli tuntia. Voisin kuvitella, että sydän pysähtyy, jos ottaa liikaa. Noudata ohjeita! Syön itse vain tarvittaessa eli kerran pari per kk.
tarkoitin lähinnä siinä mielessä liikaa että esim yksi 40mg tabletti/päivä
Sain esiintymisjännitykseen, oon kokeillut kerran, otin 2 tablettia ja ei vaikuttanut ei yhtään mitään!
Käytän suht säännöllisesti ohjeen mukaan 1-3 40 mg:n tabl./vrk
Ja mitään toleranssia niihin ei synny
Otan aamulla ja ruokailun jälkeen puolikkaan 40mg ettei töissä kädet tärise.
No toki voi ottaa liikaa ja kun on verenpainelääkkeestä kyse niin liikaotto on kohtalokas. RR-taudin hoidossa annostus on yleensä 180 mg/vrk
Mä käytän esiintymisjännitykseen. Reseptissä kokonainen, mutta aloitin puolikkaalla, ja siedättymisen kautta käytän nyt neljäsosaa. Tehoaa noin vartissa. Tehon kestosta en osaa sanoa, koska tarvitsen apua esiintymisen alkuun, jonka jälkeen keho rauhoittuu itsestään. Liikkumaan ei ole tosin kiva lähteä sellaisen päivän jälkeen, kun olen ottanut neljäsosaakaan tabletista.
Olisi mukavaa jos mainittaisiin sen itse käyt.lääkkeen vahvuude. Kun miedoin on 10 mg
Otan yleensä 2-3 10 mg:n tablettia aamuisin joka arkipäivä. Tuntuu auttavan minulla ainakin vähän punastumiseen, ei ehkä oikein muuhun. 40 mg toimi paremmin siihen punastumiseen, mutta vähensin annosta koska korvani tulivat isompaa annosta käyttäessä jotenkin aroiksi, varmaan koska verenpaine laski liian matalaksi. Siis tuntui lievää paineentunnetta ja tavallisetkin äänet sattuivat hieman. Tälläkin annoksella huimaa hieman entistä useammin ja korvat ovat välillä lukossa, pitäisi ehkä vielä vähentää tai ainakin ottaa kerralla vähemmän.
En osaa oikein sanoa miten kauan teho kestää, koska niitä tilanteita joissa tehon huomaa selvästi ei ole jatkuvasti. Useita tunteja kuitenkin.
Otan joka aamu puolikkaan 40mg tabletista, toisen puolikkaan keskipäivällä. En tiedä onko lumevaikutusta vai mitä mutta pitää punastumisen poissa
Otan esiintymisjännitykseen yhden tabletin noin puolta tuntia ennen esiintymistä. Henkistä jännitystä se ei poista, mutta auttaa tärinään ja äänen värinän hallitsemiseen. Sen avulla selvinnyt monet esiintymiset koulussa, jotka todennäköisesti muuten olisin skipannut ja valmistuminen olisi yhä kauempana. Lisäksi työhaastattelussa auttoi :)
Mulla samanlainen annostus. Käytän sitä verenpaineeseen, rytmihäiriöihin ja jännitykseen ja olen kyttänyt jo n. 15 vuotta. Ihan yhtä hyvin se tehoaa vieläkin kuin käytön alussa.
Esiintymisjännitykseen harvakseltaan n. 10 mg, enemmän jos otan niin suu kuivuu ikävästi ja puhe alkaa takkuilemaan sen takia.
Ei ollut minulle mitään apua tuosta lääkkeestä. Se lähinnä alensi pulssia, mutta ei auttanut itse siihen oloon että sekoaa tai pyörtyy tai kuolee siihen paikkaan, yhtään. Onneksi sitten löytyi apu toisentyyppisestä lääkkeestä (bentso).
Xanor + Propral
-> Uskallat luennoida Sauli Niinistöllekin housut nilkoissa.
Ihan totta, että beetasalpaaja auttaa vain fyysisiin oireisiin.
Itse otan 20mg ennen tärkeitä palavereja, esiintymisiä ja muita jännittäviä tilanteita. Auttaa itselläni hyvin, ettei ulkopuolinen huomaa jännitystä. Kädet eivät tärise, eikä happi lopu kesken lauseen.
Minulla Propral aiheuttaa todella voimakasta kasvojen hikoilua.
40mg ainakin kaksi tuntia ennen esiintymistä.
Sivut