Mitä ajattelet kodista, jossa ei ole sohvaa?
Kommentit (9)
tietty jos on nojatuoleja rivistö :)
Eikö jollain ole sohvaa?
No, en pidä sitä " köyhänä" , vaan tuumin, ettei nämä ihmiset vietä kotona paljoakaan aikaa. Tai jos viettävät, niin koko ajan touhuavat jotain. Sohvahan on löhöämisen väline.
Meilläkin sohvat on periaatteessa hyvin vähän käytössä, voin hyvin kuvitella että joillain ei niille käyttöä lainkaan. Varsinkin jos on sisustaja tyyppi, design huonekaluja ym erikoisempaa, ei sohva välttämättä sopisikaan kokonaisuuteen.
on vaan puupenkki ja keinutuoli sekä keittiönpöytä.
Meillä on vanhempieni vanha sohva suoraan 70-luvulta. Se on todella halpa (=köyhä) sohvaratkaisu ja meille sopiva koska a) meillä ei ole kovin isot tulot b) pienet lapset jotka likaavat sohvaa c) kissa joka raapii sohvaa d) mä haluan iltaisin syödä sohvalla löhöillessä joten on vaarassa likaantua tuo sohva.
Mutta ihmettelisin sohvattomassa perheessä sitä, että missä istutaan. Tietty jos on sänky missä istua tai nojatuoleja, niin sit en ihmettele;-)
meillä istutaan siis sillä puupenkillä, keittiöntuoleilla ja keinutuolissa. TV:tä meillä ei katsota joten kukaan ei kauaa paikallaan istu.
Sohvahan on löhöilyn ja laiskottelun tyyssija. Kun siihen takapuolensa laskee, ei sitä nosta ennen kuin on pakko.
joten kodilta tuntuu.