Millaiset seinät vessaan??
Jotakin muuta vaihtoehtoa kuin kaakelit? Onko olemassa jotain sellaisia paksumpia tapetteja tms? Tai onko puolipaneeli ihan hassu..?
Kommentit (6)
ai ku se olis ollu nätti, mutta meillä oli jo laatat valmiina, ja vessa sellainen missä pesen vauvan pyllyä. joten käytännöllisyys voitti. pesen sitä pyllyä varmaan ainakin 2v eteenpäinkin. mutta sitten vanhoilla päivillä.. :)
Meilläkin ihana, persoonallinen vessa : )
Pari " sarvi" spottilamppua, ei muuta valaistusta tarvi. Laatoitusta altaasta peiliin saakka eli n. 1,50x50cm alue.
Seinät tapetoitu kohokuvioisella lehti-aiheisella tapetilla. Lattiamatto pähkinänsävyä ja moni luullut laminaatiksi, mitä ei onneksi ole.
Viihtyisä tilava vessa :)
Meillä päin puolipaneelia laitetaan remontoidessa, vessamme siis vain n. 2 vuotta vanha kuten mökkikin.
Vaatii paljon työtä suunnitella hyvännäköiset, ajattomat mutta silti modernit ja persoonalliset pinnat, mutta minä olen tyytyväinen valintaani.
...ja veski on todella siisti!
Halusimme sisustaa veskin myös jotenkin eritapaan kuin normisti suomessa tehdään, eihän missään muualla ole tällaista kaakelointivillitystä kuin täällä. Emme siis halunneet kaakeleita paitsi lattiaan koska ne siellä jo olivat, ovat lähes uudet ja siistit.
Senissä oli muovimatto(!) jonka alasrepiminen olisi ollut hitonmoinen työ. Siksipä selvitimme, että sen voi maalata kunhan laittaa ensin maton pintaan otepohjamaalia ja sitten maalaa millä haluaa.
Yläosa siis maalattu ja alosassa pähkinäksi petsattu puolipaneli. Upotettu allas ja kaiki puuosat siis petsattu samalla pähkinällä. Tuli ihana ja persoonallinen vessa, ei sellainen laattakoppi kuin nykyään jokapaikassa.
Meillä okt.