Mitäköhän mahtaa kuulua sille nelosia odottavalle
Kommentit (18)
Joka vuosi maailmassa syntyy useita nelosia, Suomessakin viimeksi vuonna 1994. Eikä siihen osakeskeytykseen ole pakkoa suostua, vaikka sitä suositeltaisiinkin.
kyllä minä ainakin tähän uskon.. Miksei suomessa voisi syntyä nelosia jos muuallakin maailmassa syntyy?
Muistan joskus (olisiko ollut viime keväänä) oli yksi nelosia odottanut, mutta ne meni kesken.
onko 70 luvun loppupuolella tai 80 luvun alkupuolella?
Meidän kaupungissa on yhdet kolmoset tai neloset (en ole varma että kumpia ovat) niistä on oikein jossain kirjassakin
koska siis edelliset neloset ovat syntyneet, osaako joku sanoa
syntyi rovaniemeläiseen perheeseen koeputkineloset (3 poikaa ja tyttö). Nämä olivat aika paljon julkisuudessa. Heillä oli silloin 10-vuotias poika, perheen tytär ja mummo olivat kuolleet auto-onnettomuudessa. Vielä -90-luvun lopulla oli aina välillä tästä perheestä juttuja, nyt ei ole ollut pitkään aikaan.
Tämän tapauksen jälkeen lapsettomuushoidoissa lopetettiin neljän alkion kiinnitys, koska nelosraskaus on kuitenkin aina riski.
Vuoden 1994 nelosista (kaksi poikaa ja kaksi tyttöä) ei ole ollut paljon juttuja. Heillä oli kaksi aiempaa poikaa ennen nelosia.
Vuonna 1977 on Suomessa syntyneet viimeisimmät viitoset. Vuonna 1973 syntyi kahdet viitoset. Kaikki nämä viitoset syntyivät elossa, mutta osa kuoli melko pieninä. Nykyisin Suomessa ei elä viitosia, joista kaikki olisivat elossa.
tai sitten vain on tiedettävä asiasta todella paljon jos pystyy provoilemaan noin hyvin
kuinka usein syntyy kolmosia? onko niistä mitään tietoa koska syntynyt viimeksi ja kuinka monta suomessa
noin kaksikymmentä kolmosparia vuodessa Suomessa. Nelosista en muista nyt -80-luvulla. Voi olla, että on syntynyt, mutta kahdet viimeisimmät neloset on kuitenkin nuo 1990 ja 1994 syntyneet.
" Suomessa syntyy vajaat kahdetkymmenet kolmoset vuodessa. Kolmosraskaudet lisääntyivät tilapäisesti 1990-luvun alkupuolella lapsettomuushoitojen vuoksi, mutta ovat " normalisoituneet" taas hoitokäytäntöjen ja -aineiden vakiinnuttua. Huippuvuosi oli 1992, jolloin syntyi 36 triplettiä. Vuonna 1998 syntyi enää 13:t kolmoset. 1980- ja 1990-lukujen huippuvuosien kolmosista runsaat puolet olivat lapsettomuushoitojen tulosta. Hoitotekniikoiden parannuttua kolmosten määrä on kääntynyt laskuun. Spontaanisti, ilman hoitoja Suomessa syntynee kymmenkunta triplettiä vuosittain."
http://tripletti.cjb.net/
Monikkolapset syntyvät Suomessa vuosittain keskimäärin 850. perheeseen. Näistä kolmosia on kymmenkunta. Suomessa neloset ja viitoset ovat todella harvinaisia. Neloset ovat syntyneet viimeksi vuonna 1994 ja viitoset vuonna 1977. Kaikista monikkoraskauksista 70-80 % on spontaaneja monikkoraskauksia ja 20-30 % keinoalkuisia.
vuosina 1980 ja 1985 -80-luvulla. Tuolla ei kaikkia vuosia näy, joten voi olla enemmänkin.
kolmoset kolmosia vaiko nelosia
3 on aika villejä olleet aina ja kuuleman mukaan on vielä yksi joka ei asu paikkakunnalla
jossain kirjassakin on näistä juttua (olisikohan ollut joku kaupungin oma kirja) tuskin kolmosista olisi juttua siinä
Olin Tays:ssa silloin kun peräkkäin syntyivät nämä kahdet viitoset
Kyllä on niitä ihmeellisimpiäkin asioita maailmassa tapahtunut.