Kysymys rivitaloasujille
Mikä politiikka teidän taloyhtiössä on pihateillä autoiluun? Ajaako jokainen ostoksensa oven eteen vai kantavatko parkkipaikalta? Onko teillä järjestyssäännöissä jotain rajoituksia?
Me ollaan asuttu täällä vasta vähän aikaa ja pihassa ajetaan tosi paljon. Pihassa on tosi huono näkyvyys ja kaikki sen myöntävät (paljon alle kouluikäisiä lapsia asuu taloissa ja leikkii pihoilla ja pihassa). Kuitenkin esim. kolmen kauppakassin takia ajetaan oven eteen. Parkkipaikka on kauimmillaan n. 100m:n päässä.
Tästä ollaan puhuttu hiukan ja isännöitsijä on ilmoittanut pihateillä ajamisen ja pysäköinnin olevan ehdottomasti kielletty. Kuitenkin n. 5 perhettä ajavat kuten ennenkin. En ollenkaan pidä siitä, koska pihapiiri olisi ilman noita autoja turvallinen lapsille. Nyt joudun silmä kovana tarkkailemaan tuleeko auto vai ei ja olen tosi hermona pihalla ollessani tän takia. Nyt mietin pitääkö mun ruveta käräyttelemään noita naapureita niiden selän takana isännöitsijälle. Isännöitsijä on sanonut, että jos joku ei noudata autoilusääntöä, hän antaa asukkaalle huomautuksen. Kinkkistä...
Miten teillä on?
Kommentit (10)
Jos oot huolissas vain lapsistas, niin muuta maalle johonkin korpeen omakotitaloon.
Siellä ei naapuri aja autolla ainakaan sun pihalla.
(Vai että käräyttään naapureita, se vasta hyvän maineen tois sulle...)
Tuollaset pitäs häätää pois ihmisten ilmoilta.
Jos et muuta, niin varoita lapsiasi ja muista että sinä olet niistä vastuussa.
Ja naapureilla on syynsä miksi ne ajaa auton oven eteen, mee vaikka kysyyn...
T. Rivitalon asukki, joka ajaa ehkä viisi kertaa vuodessa auton oven eteen ja siihen on syynsä.
Niin tekee muutkin.
Ja ei meillä siitä ole riitaa tullut.
Onko tahti kerran viikossa, kerran kuussa.. vai mikä? Meillä yhdellä perheellä välillä tahti on 2krt/päivässä. Pihalla on piharakennuksia, joiden takana lasten leikkipaikka. Eli on täysin kiinni lasten omasta järjestä ja pienempien kohdalla vanhemman tarkkaavaisuudesta ettei lapsi jää auton alle, vaikka vauhti olisi kuinka hidas..
T:ap
Vierailija:
Kuitenkin poikkeuksiakin tehdään, itsekin ajamme välillä eteen jos on paljon kantamuksia ja lapsi mukana. Meillä ainakin on niin kapeat pihatiet, ettei auto niillä kovin lujaa voi ajaa. En koe tilannetta kovin vaaralliseksi.
Mutta nyt asumme korvessa ja sama vaikka ajaisimme auton ovesta sisään!
monet ennen säilytti autoaan myös oven edessä. Sitten saatiin yhtiöjärjestykseen siihen kielto. Jätän silti oven eteen, jos parkkipaikalla ei ole tilaa. Naapuri siitä valittaa, mutta ei haittaa minua. Monet muutkin jättää.
Jos minun naapurit ajaisi oven eteen VIISI kertaa vuodessa, en olisi sitä tässä pohtimassa. Enkä minä naapureitani kyttäisi, jos ottaisivat muutkin huomioon. Mielestäni tuo heidän ajaminen johtuu laiskuudesta, koska kantamukset eivät ole suuria. Esim. koko perhe saattaa pyrähtää autolla oven eteen ja mies kantaa kolme kauppakassia takaluukusta. Yhtä hyvin voisi kantaa ne kaksi itse ja vaimo yhden ihan parkkipaikalta.
Kun asuu yhteisössä ja yhteisöllä on säännöt, miksi niitä ei noudateta? Miksi pitäisi hyväksyä toisten röyhkeys ja antaa sen pilata hyvä pihapiiri ja muuten niin turvallinen asuinympäristö. Eikö noiden ihmisten, jotka haluavat ajaa ovensa eteen pitäisi muuttaa sinne maalle omakotitaloon, jossa saavat vaikka ajaa talonsa ovesta sisään kaikessa rauhassa.
Olen ikäni asunut kaupungissa, lähinnä kerrostaloissa. Ikinä ei ole ollut ongelmaa naapurien kanssa mistään oven eteen ajamisesta. On itsestäänselvyys että kassit kannetaan parkkipaikalta tai jopa kaupasta asti. Näin laiskaa porukkaa en ole ikänäni vielä tavannut.
t.ap, joka ei aijo muuttaa maalle
Vierailija:
Jos oot huolissas vain lapsistas, niin muuta maalle johonkin korpeen omakotitaloon.
Siellä ei naapuri aja autolla ainakaan sun pihalla.(Vai että käräyttään naapureita, se vasta hyvän maineen tois sulle...)
Tuollaset pitäs häätää pois ihmisten ilmoilta.
Jos et muuta, niin varoita lapsiasi ja muista että sinä olet niistä vastuussa.
Ja naapureilla on syynsä miksi ne ajaa auton oven eteen, mee vaikka kysyyn...
T. Rivitalon asukki, joka ajaa ehkä viisi kertaa vuodessa auton oven eteen ja siihen on syynsä.
Niin tekee muutkin.
Ja ei meillä siitä ole riitaa tullut.
Me ajetaan ehkä kerran viikossa tai kahdessa. Eli sillon kun tuodaan PAALJON ruokaa kaupasta. Lapsi ei vielä kävele, joten toinen kantaa häntä.
Pitäisin aina oven edessä luultavasti. Ei huvita mistään katokselta kävellä.
Pitääkö kaikki saada kerralla tuotua?
Ettekö ajattele muiden viihtyvyyttä?
Nyt alan ymmärtää naapureideni ajatuksenjuoksua. Aika masentavaa. Ei mikään ihme, että lapsia jää autojen alle suojatiellä ja maailma hukkuu saasteisiinsa.
Ehkä täytyy sitten sinne maalle muuttaa. Olisipa ajan henki toisenlainen..
ajan aina autolla oven eteen kun käyn kaupassa!
Nuorempi lapsista (niinkuin hyvä naapurini olet huomannutkin) ei osaa vielä kävellä, joten helpointa näin! Niinkun olet huomannut, ukko ei koskaan lähde kauppaan mukaan eikä suinkaan tule hakemaan ostoksia parkkipaikalta ; )
Koeta kestää... : /
Kuitenkin poikkeuksiakin tehdään, itsekin ajamme välillä eteen jos on paljon kantamuksia ja lapsi mukana. Meillä ainakin on niin kapeat pihatiet, ettei auto niillä kovin lujaa voi ajaa. En koe tilannetta kovin vaaralliseksi.