Voiko masennuksen vuoksi joutua pakkohoitoon?
Kommentit (10)
Ainakin pitäisi olla selkeää näyttöä siitä, että potilas on vaaraksi itselleen ja muille.
Kriteerejä on kolme, ja kaikkien tulee täyttyä: 1. Henkilö todetaan mielisairaaksi. Tämä tarkoittaa käytännössä psykoottisuutta tai kaksisuuntaisen mielialahäiriön maniavaihetta Alaikäisellä riittää vakava mielenterveyden häiriö. 2. Hänen todetaan olevan vaaraksi itselleen tai muille, ja että tila hoitamatta pahenee. 3. Mikään muu hoito ei tule kyseeseen tai on riittämätöntä ( ei tarvitse kokeilla).
Lähettävä (tarkkaililähete) ja vastaanottava taho ( tarkkailuunotto päätös) molemmat arvioivat, ja viimesitään neljäntenä päivänä tulee tehdä tahdosta riippumattoman hoidon päätös. Viimeksi mainitun tulee olla eri lääkäri kuin kaksi edellistä. Osaston ylilääkäri tekee ja enää ei riitä todennnäköisin syin.
Eli esimerkiksi pelkkä itsetuhoisuus ei riitä pakkohoidon perusteeksi. Jos masennus on spykoottista ja muut ehdot täyttyy vastaus on kyllä.
terkuin psyk.yo
voi siis joutua masennuksenkin vuoksi. Esim. ei kykene huolehtimaan itsestään, on itsetuhoisuutta jne.
Nyt kehotan miettimään ihan kunnolla, että mikä ihme sinut pisti vastaamaan tähän kysymykseen. Vastauksesta käy paremmin kuin hyvin ilmi, ettei sinulla ole pienintäkään hajua koko aihepiiristä, asiantuntemuksesta puhumattakaan. Edes sairaalloinen pätemisen tarve ei voi olla selityksenä, jos vastaa kysymykseen ihan lottoriviä.
Tässä kakkonen. Vastasin, kun kukaan muu ei siihen vaivautunut. Jos tuolla " linjoilla" todella on hyvin masentunut ihminen, miltähän hänestä tuntuu kun hänelle ei edes vastata tällaisella palstalla, missä yleensä vastauksia lähtee pienistäkin jutuista. Kirjoitin nimenomaan, että jos joku tietää enemmän, niin kertokoon.
Kuutonen, mieti itse, miksi kirjoitit niin ikävään sävyyn? Onko huono päivä?
Itse asiassa itselläni on kokemusta pakkohoidosta, oma lähimmäiseni on otettu pakkohoitoon. Olen myös lukenut psykologiaa, ja tunnen vastuuta lähimmäisistäni siten, että halusin vastata ja saada keskusteluketjun auki. En missään kohtaa väittänyt, että olen alan asiantuntija.
kakkonen ei väittänyt osaavansa asiaa, mutta moni muu vetää ihan pokkana täyttä potaskaa.
vietiin poliisin voimin hoitoon. Joten kai sitä pakkohoidoksi voi kutsua. Masentuneisuudesta/ahdistuneisuudesta kaikki alkoi. Uhkaili ja käyttäityi arvaamattomasti. Omaksi parhaakseen oli saatava pikimmiten hoitoon.
[quote author="Vierailija" time="30.01.2006 klo 12:44"]
Käsittääkseni Suomessa hyvin vaikeaa joutua pakkohoitoon
[/quote]
Käsityksesi on väärä. Suomessa joutuu hyvin helposti pakkohoitoon.
Jos on vaaraksi itselleen ( itsetuhoisuus tai oletettavissa että pot. ei esim. ota lääkkeitään ja tauti siksi olennaisesti pahentuu) tai muille ( no masentunut harvoin), niin pakkohoitoon kyllä pääsee-- jos ei sitten itse suostu vapaaehtoiseen.
kun ei edes hoitoa haluavia pystytä hoitamaan. Mutta jos masennusta ei hoideta, se voi johtaa muihin ongelmiin ja kaipa pakkohoitokin olisi teoriassa mahdollinen. Mutta siis harvinaista! Jos joku tietää enemmän tai tässä oli joku virhe, niin korjatkoon.