Kokemuksia kantoliinoista? Trikoinen ja kudottu
Mitkä ovat näiden hyviä puolia? Entä heikkoja kohtia muuten vaan tai toiseen verrattuna? Vauva on kuukauden, liina on suositeltu kantamiseen, mutta millainen olisi hyvä hankinta?
Tuntuvat olevan melkoisen hinnakkaita kankaita, joten kovin montaa liinaa ei kokeiltavaksi vaan viitsisi ostaa.
Toivottavasti kokeneemmat osaavat kertoa ja auttaa.
Kommentit (4)
Mielenkiintoista kuulla, että et kantaisi edes puolivuotiasta trikoisessa, vaikka mainoksista olen lukenut ,että jopa parinvanhaksi voisi kantaa. Ennen olen ollut trikoisen kannalla, mainoksiin perustuen. Nyt vaaka kallistuu kudottuun. Haluaisin, että sama liina kävisi nyt vauvasta aina koko liinailu kauden. Perheemme kulkee usein jopa päivän vaelluksilla ja rattaat on silloin poissa pelistä, vauva olisi hyvä kantaa mukana. Jo nyt käsivarrella kantaminen kotioloissa käy rasittavaksi ja silloin kädet on tosiaan täysin varattuina. Kantoliinassako tosiaan jää kädet vapaiksi, ettei tarvitse sieltä pepusta tukea? Trikoisesta liinassa eäluuloni kohdistuvat siihen, että luulen, että reuna rullautuu ja liina "löystyy" , siis kudos ei enää palautuisikaan vaan jää tyyliin polvipussit venyneeseen tilaan käytössä. Kudotun epäluulot taas ovat, että mietin miten solmut saa kiinni ja onko paksu solmu viritelmä. Nämä siis liinoja käyttämättömän mietteitä. Ja tietysti oppiiko käyttämään?
Vauvaa kannoin trikoisessa päivittäin, en olisi tullut toimeen ilman sitä. Oli helppo, pehmeä ja mukava molemmille. Mutta nyt en kyllä kantaisi tuota 12-kilosta 1,5 v. jötkälettä enää trikoisessa. Tuntuu, että sehän venyisi polviin asti.
Enää en kyllä kannakkaan paljon, lähinnä sitten taas kesällä mökillä ja metsäreissuilla, ja niitä varetn on jo olemassa Ergo-reppu.
Meillä kyllä toimi trikoinen, käytin aktiivisesti päivittäin melkein puolivuotiaaksi. Sitten mekin hankittiin reppu (Patapum).
Minulla on molemmat. Kudotulla (pitkä Didymos) olen kantanut esikoista paljon ja minusta se on loistava. Sitomisen tiukkuuden oppii muutamalla kokeilulla ja ristisidonnoissa painavakin lapsi kulkee kivasti mukana. Kannettiin parivuotiastakin isoa poikaa päivävaelluksella. Sitten ostettiin Ergo, kun siihen on nopeampi laittaa lapsi kyytiin ja pois. Ergoa käytettiin vielä etelänreissulla yli 3-v:lle ja hyvin meni.
Trikoisen ostin, että olisi joku viileämpi liina helteelle, mutta ei tykännyt yhtään. Sanovat, että tiukkuus on helpompi saada oikein, mutta minusta se lapsen tunkeminen tarpeeksi tiukalle sidottuun liinaan oli vaiheaa. Ja siksi kai liina jäi aina vähän liian löysälle ja tuntui, että lapsi roikkuu ja pitää tukea pyllystä. Ja tämä jo 4 kk ikäisellä, jotain 10-kiloista en voisi edes kuvitella kantavani trikoisella. Voin muuten myydä trikooliinan pois, jos tämän mainoksen jälkeen haluat ostaa ;). On vähänkäytetty tummanpunainen ja ovh::ltaan aika kallis (50e?)