37+3 ja vauvojen painoarvio 2,3kg, liian pieniä?
Minkä kokoisia teillä muilla ollut näillä viikoilla? Meillä menee kyllä ihan omaa käyräänsä pitkin, mutta jotenkin vaikuttavat kamalan pieniltä.
Kommentit (14)
Meillä myös synnytys käynnistettiin ja syntyivät alateitse rt/rt. Salissa hoitajat kehuivat poikien kokoa. Olivat kuulemma isoja kaksosiksi ja varmaan äidin koon huomioon ottaen (157cm) aika isoja . Pienet naiset kun tuppaavat tehdä pieniä lapsia..?
Olivat syntyessään A-poika 2815g (46,5cm) ja B-poika 3010g (48cm).
Tammituplat_05 ja pojat 1v.
meidän tytöt syntyivät vk 36+, A oli 2810g/47cm ja B 3280g/49cm mutta kasvoivat melko alusta asti yläkäyrillä. Ihan ok kokoisilta teidän vauvat vaikuttavat, ajatellen, että raskaus voi hyvinkin kestää vielä kaksi viikkoa ja painoakin ehtii parhaassa tapauksessa tulla päälle 200 g/heppu. Monilla tutuillani joiden tuplat on syntyneet liki laskettua aikaa, vauvat on olleet n 2,3- 2,7kg. Osalla vielä pienempiäkin ja täysiaikaisina syntyneet.
Ja toisaalta, kaksosten painoarvion tekeminen noilla viikoilla alkaa olla aikamoista arvuuttelua (ainakin ultralla mtiattuna), sillä vauvoilla on jo niin paljon kokoa, etteivät oikein kunnolla edes sovi ruutuun=)
Minä menetin niihin " veikkauksin" uskon silloin kun vauvat yhdessä ultrassa kutistuivat puolisen kiloa!!!
Meillä viimeisessä ultrassa rv 36+5 arviot olivat 2,6 kg ja 2,4 kg. Syntymäpainot olivat rv 37+3 2560g ja 2480g.
...arviot on aina arvioita ja hienostihan masuasukit ovat kasvaneet. Eikähän tuohon painoon niin kannata tuijotella, tärkeämpänä pidetään kertyneitä viikkoja ja vauvan kehitystä.
Meillä viimeiset arviot olivat 2,8 ja 3,0 rv38+ ...
Syntyivät sitten 39+6 ja kokoa oli huimat 2500 ja 2300. Suoraa päästiin osastolle vierihoitoon ja kaikki meni hienosti.
Lääkärit sanoivatkin että kaksosilla kasvu hidastuu loppuaikana yksöseen verrattuna ja osansa meillä aiheuttanut raskauden aikainen verenpaine ja raskausmyrkytys oireet viimeisen kk aikana.
Meillä muksut mitattiin viimeisen kerran 38+3 ja kokoa oli molemmilla n. 3 kg. Ihan samoissa siis olivat ja viikkoa myöhemmin syntyi poika 3285 g ja tyttö 2460 g. Eli tuo antaa hyvän kuvan siitä, miten suuntaa-antavia nuo mittaukset ovat. 800 g painoero ei todellakaan ole meillä tullut viimeisen viikon aikana ja koko raskauden ajan muksut oli mitattu suunnilleen saman painoisiksi. Tuohon mittausvirheeseen vaikutti kuulemma mm. se, että b-tyttö oli niin sykkyrällä masussa, että mittaus oli hankalaa.
Hyvillä viikoilla kuitenkin olette jo. Toivotaan, että kaikki menee hienosti!
*Dummy + uinuva termiittikaksikko (8,5kk)
a poika 2860g ja 46,5cm
b tyttö 2995g ja 50cm
eli samana aamuna 2300 ja 2500 ku illalla syntyivät sektiolla oli painot 2,9 ja 2,8
Vauvat oli A:2.2kg ja B:2.4kg ja kotiin paastiin kolmen paivan paasta sektiosta ja kaikki meni ihan hyvin. Vauvat synty Yhdysvalloissa.
en noihin painoarvioihin kauheesti luottais! Meillä tytöt arvioitiin 37+3 3,1kg molemmat ja syntyessään olivat 2745g ja 2835g ja hyvän kokoisia olivat. Salista suoraan osastolle ja 3 pv:n jälkeen kotiin:)
Rölli-peikko yksikätisenä ja tytöt nyt jo varmaan 4kg 6vko 3pv
Meillä tytöt syntyi tasan 37 viikolla ja painoivat 2000g ja 2400g. Pienipainoiset vastasyntyneet olivat papereiden mukaan ; )
Meillä syntyivät 36+4 2525g ja 2200g. Hyvän kokoisiksi sanoivat ja kotiin päästiin viiden päivän kuluttua synnytyksestä.
Ultrahan ei ole täysin tarkka mittausväline ja eri mittaajat voivat samana päivänä saada eri tuloksia.
Oikein hyvänkokoisia on teidän vauvat.
Syntyivät joulukuussa 2005, rv tasan 37. Raskausmyrkytysoireiden takia käynnistettiin. A-tyttö oli 2670g ja 46cm sekä B-tyttö 2250g ja 43cm. Syntyivät alakautta, B tuli perätilassa. Päästiin koko porukka salista suoraan osastolle. Kaikki meni siis hyvin.... Hoitajat kommentoivat, että oikein hyvän kokoisia kaksosia... :-)
Onnellinen kolmen tytön äiti