Lasten suusta vaalien aikaan
Poika 5v. evästi eilen isää näin:
Koska me pienet ei saada äänestää, sun pitää äänestää meidän puolesta Tarjaa. Niinistö on ihan huono.
No lapsethan ne ovat tulevaisuuden päättäjiä, meidän aikana ei kenties suurta mullistavaa taida tapahtua. Kaikki hehkuttaa että muutos, muutos, mutta mitä todellista muutosta yksi presidentinvaihdos voi saada aikaan. Presidentin suurin valta on ulkopolitiikassa, ei hän voi juurikaan vaikuttaa vanhusten ja lasten hyvinvointiin.
Sanokaapa yksi konkreettinen asia, joka muuttuisi jos Niinistö valittaisiin, niin pääsisin itsekin harkitsemaan ketä äänestää. Tällä hetkellä tuntuu että pitää äänestää sitä joka paremmin näkyy maailmalla ja tekee suomesta tunnetumman.
Kommentit (4)
ja kuuluu kanattavan edelleen ;)
Kyseli kyllä minukin kantaani, mutta sovittiin että siitiä ei sitten julkisesti puhuta.
kaupungissa sauli niinistön vaalimainoksen ja huusi " äiti, miksi toi keljosilmä hyökkää päälle, mä en tykkää siitä!!" =D
no, mutta äiti tykkää kuitenkin ja ääni menee saulille!
ja isä sanoi että halosta johon tyttö että " hyvä, se toinen onkin niin ruma" :D
Mutta luulisi, että vielä nykyisin naispresidentti valtionpäämiesten joukosta erottuu ja jää mieleen.