Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kertokaa onnistuneesta tassu-unikoulusta!

22.01.2006 |

Meidän 5kk ei nuku kuin korkeintaan 2h yhtä soittoa, useimmiten herää tunnin välein. Kun yritänmme tassuttaa, hän suorastaan suuttuu ja pian huutaa hysteerisenä. Eikä sinne selkään tahdo päästä painavaa kättä laittamaan, kun vauva nukkuu selällään. Olisi rohkaisevaa kuulla onnistuneita tarinoita.



Nimin. erittäin väsynyt

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
22.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin takapakkia on tullut viime aikoina, pitäisi joku viikonloppu jaksaa uudistaa koulutus :)



Meillä vauva nukkuu mahallaan, joten heräämisen tapahtuessa on " helppoa" painaa selästä. Mutta. 9kk vanhana hänellä on kauhea hinki ylös, joten vauvaa joutuu ihan voimalla pitelemään paikallaan. Isänsä on kehittänyt nukuttamisotteen, jossa kyynärpää on vauvan takapuolen ja kämmen selän päällä. Toinen käsi pitelee sitten tarvittaessa päästä kiinni. Yleensä aluksi vauva huutaa ihan hirmuisesti. Siksi ensi kertaa koettaessamme tassuttelua siitä ei meinannut mitään tullakaan. Pelästyin huutoa ja ajattelin, ettei tämä toimi ja lopetin kesken. Uudestaan kokeiltuamme huomasin, että jos vauvaa vaan sinnikkäästi pitää määrätietoisesti paikallaan ja taputtaa aina voimakkaasti rytmikkäästi selkään, niin jopa 10sekunnin huudon jälkeen vauva saattaa nukahtaa! Joskus voi mennä pidempään, mutta jos ei rauhoitu minuutissa, niin olen jo ottanut syliin ja rauhoittanut siinä.



Ensimmäinen, minkä tassuttelusta huomasin oli, että ainakin joka toinen herääminen oli ihan turha. Vauva raivosi ihan oikeasti vasta 3-4h unien jälkeen, jolloin syötin. Joskus on ollut jopa 7h uni (välitassuttelulla tosin, mutta ilman syöttöä). Nyt on rytmi sellainen, että alkuillasta nukkuu n 3h heräämättä, sitten tassutellaan, sitten jatkaa vielä 2-3h ja sitten syö. Sitten aamuyön ajan heräilee parin tunnin välein syömään. Mutta tavoitteena on siis yrittää saada syöttökertoja vähennettyä kahteen. Sen itsekin jaksaisi.



Onnea tassutteluunne ja kerro kuulumisia!

Vierailija
2/2 |
22.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tassutteluahan suositellaan varsinaisesti vasta 6kk ikäsille. Heti kun meidän tyttö saavutti tämän iän, aloitimme tassuttelun. Minulla oli omat epäilykseni. Meidän tyttö oli koko ikänsä nukahtanut vain rinnalle tai syliin. Jos tytön laski sänkyyn hereillä, alkoi heti kaamea konsertti. Tassutteluun aloimme sen vuoksi, että kantaminen oli tosi rasittavaa ja sänkyyn laskeminen suorastaa pelottavaa. Usein laskimme vauvan sänkyyn jopa 20 kertaa ennen kuin saatiin hänet sinne unessa. Tyttö muuten nukkui ihan siedettäviä 3-4h pätkiä. Tietysti siinä tuli niitä turhiakin syöttöjä, kun hän ei yöllä muuten rauhoittunut.



Meillä oli jo neljäs yö täydellinen! Typykkä nukahti kello 22 lyhyen 10 min tassuttelun jälkeen. Seuraavan kerran herättiin syömään klo 5.45, minkä jälkeen nostin hänet takaisin sänkyyn ja sinne nukahdettiin ihan itsekseen ilman tassuttelua. Aamulla klo 10 sängystä huhuili iloinen ja hyväntuulinen vauveli!



Totta kai on meillä ollut sen jälkeen huonompiakin öitä, mutta olen ollut tosi tyytyväinen. Jos tyttöä vaan unettaa tarpeeksi, niin hänet kyllä saa aika pian rauhoittumaan sänkyyn. Useimmiten herätään aamuyöstä kerran syömään ja iltayöstä tassutellaan kerran. Ensimmäiset yöt voivat olla aika stressaavia ja meillä huutoa oli muutaman kerran 45 minuuttia. Tietysti odotettavissa oli protestointia, kun ei saanut sitä palvelua, johon oli tottunut! Annoimme tytön itkeä sängyssä muutaman minuutin tassutellen ja rauhallisesti hyräillen/jutellen. Jos tämä ei auttanut, otimme syliin ja silitimme selkää. Kun vauva oli rauhoittunut, laitoimme takaisin. Tärkeä tytölle on uninalle, jonka hän ottaa kainaloon sänkyyn mennessä ja imeskelee sitä, kun tuttia hän ei ole huolinut.



Tassuttelu onnistuu muuten ihan hyvin myös vatsan tai reisien seudulta.



Tsemppiä tassutteluun! Suosittelen lämpimästi! Tämä vaivannäkö kannattaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla