Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Missä vaiheessa vauvalle ekat kengät?

21.01.2006 |

Meillä tyttö täyttää maaliskuussa vuoden ja on nyt pari päivää noussut tukea vasten seisomaan. Mietin nyt tässä, että joko pitäs kiireellä kengät hankkia vai tarviiko vasta sit kun jo kävelee tms.?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
26.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika sai 6kk ikäisenä ensimmäiset kaksi paria kävely kenkiä.

Lisäksi " piti" ostaa juhlavammat kengät häihin ym. juhliin.



Mutta samaa mieltä olen edellisten kanssa siitä milloin lapsi oikeasti tarvitsee kenkiä. Itse vain olen hurahtanut lasten pukemiseen ja ostelen heille kaikkea söpöä ja tarpeetontakin.



Nyt kun poika täytti vuoden, hänellä on käytössä yhdet sisäkengät (sandaalit) ja yhdet coretex kengät ulkoiluun.



Poika kävelee hiekkalaatikon reunasta (tai kädestä) kiinni pitäen ja työntää nukenvaunuja ym. kärryjä, mutta ei siis vielä kävele ilman tukea.

Vierailija
2/4 |
21.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tytölle ostettiin kengät siinä vaiheessa, kun rupesi tuettuna kävelemään. Tällöin oli alkukesä ja ulkona oli hyvä harjoitella tassuttelua. Eli varmaan pikkuhiljaa voitte ruveta kenkiä hankkimaan...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostimme eskoiselle kengät, kun alkoi nousta tukea vasten pystyyn. Silloin oli kevät, ja kengät puettiin lähinnä takapihalle jalkaan.



Nykyäänhän suositellaan, että jos ei varvista tms. olisi paras jalan lihasten kehittymisen kannalta harjoitella paljain jaloin tai jarrusukkasillaan. Kenkiä siis tarvitsee vasta, kun kävelee ulkona.



Esikoisen innokkaina vanhempina ostimme ekat kengät liian aikaisin, niillä ei ehditty kävellä, ennen kuin jäivät pieniksi. Ja siinä meni 50 euroa taivaan tuuliin :)



Toisilla kengillä sitten jo käveltiinkin, ja lujaa!



Jos haluat ostaa sisäkengät, esim. kyläreissuilla ja perhekerhiossa tms. käytettäväksi, osta kevyet sandaalit, ja vasta sitten ulkokengiksi ensiaskelkengät, kun lapsi alkaa kävellä ulkona.

Vierailija
4/4 |
21.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

- jalka kasvaa niin nopeasti, että ei kannata ostaa liian aikaisin ettei jää pieneksi! Jalalle parasta harjoitusta on kävely paljain jaloin (liukuestesukat ovat hyvät, jos on kylmä lattia, taikka sitten luistamattomat nahkatossut, meillä oli alkuun Bobuxin tossut).