Johanna, Viuhti, Milka, Piippuli yms.
Apua, alkaa olemaan pinossa niin paljon porukkaa ettei mahdu otsikkokenttään=) Unohdinkohan jonkun, sorry jos niin kävi. Ja pahoittelen etten muista vuosilukuja nickien perässä... samaa vuosimallia suunnilleen taidetaan kaikki olla.
Ajattelin aloittaa uuden pinon kun tuo edellinen paisui niin kovasti. Mikä on tietysti mukavaa.
Piippuli, missä yksityisellä te olette/olette olleet hoidossa jos saa kysyä?
Johanna, meillä oli kanssa naislääkäri suunnittelukäynnillä ja en tiedä että oliko se tuo muiden kuvailema " kauhea akka" mutta meillä meni ihan hyvin se käynti. Joten ei pelkoa, teillä voi mennä käynti ihan hyvin! Tosi ikävää että niin monilla on huonoja kokemuksia nkl:stä kun tämä on muutenkin niin kipeä asia ja itku on niin herkässä.
Ainiin, kävin kurkkimassa netistä Älvsby-taloja, kun sanoit että sellaisen paketin olette tilanneet. Oli muuten tosi kilpailukykyiset hinnat, ja ainoa rakentaja, joka edes ilmoitti hinnat sivuillaan. Ärsyttää kun muilta saa nyhtämällä nyhtää hintatietoja, se kun on ihan mielettömän tärkeä kriteeri kun talopakettia harkitsee. Tilasin esitteen, joten täytyy katsoa tarkemmin! Ja niiden paketti oli muutenkin tosi hyvä, kun siihen kuului kaikki, me kun emme itse osaa tehdä yhtään mitään. Alkaa näyttämään talonrakennus hyvinkin mahdolliselta lähivuosina, kunhan vielä saan miehen lopullisesti suostuteltua muuttamaan sinne vähän pidemmälle pk-seudulta missä meidän tontti on...=)
Mukavaa perjantaita kaikille!! Paniikki päällä kun mies on tuolla liikenteessä, on niin tajuttoman liukasta ja KYLMÄ!!!
Kommentit (33)
Johanna, kyllä teidän käynti voi mennä ihan eri tavalla, kun inssejäkin on takana 6 ja osa niistä pistoksilla (jolleivät sitten kehtaa ehdottaa clomja). Ja Possukan käynti sujui varmasti sen takia eri tavalla, kun selkeä syy ivf/icsi-hoitoon on olemassa. Meille vain paasattiin, että kun ei ole syytä, niin ei tehdä hoitoja. Hoh hoijaa.. No, olen päässyt yli pahimmasta v*tutuksesta. Vaikka kuinka koitin asennoitua, että julkinen puoli on syvältä, niin noin syvältä en kuitenkaan se uskonut olevan.
Onneksi elämässä on paljon muutakin, joten ei maailma tähän kaadu. Kunhan saisi nyt sen lapa-ajan ja sitten voisi jatkaa hoitojen " vaatimista" . Mieskin oli eilen sitä mieltä, että mihinkään insseihin ei enää lähdetä. Yhteinen rintama siis :)
Tässä kierrossa raskautumisen mahdollisuudet ovat normaaliakin vähäisemmät, sillä olen ollut ihan poikki töiden takia ja täysin kypsä koko raskautumisasiaan. Niinpä ei ole tehnyt seksiäkään mieli ja ovis oli tuossa loppuviikosta. No, onpahan ainakin ihan rattoisaa kun tosiaan tietää, ettei mitään mahdollisuuksia tässä kierrossa ole - edes teoreettisesti.
Moi!
Valitettavasti tuo ensikäynti pyörii koko ajan mielessä, kun aiemmin olin ihan varma, että nyt alkaa ivf-hoito niin sitten Viuhti sinun kokemuksen jälkeen, en ole yhtään varma. Laitoin viestin asiasta erikseenkin, josko joku selittämätön vastaisi..
Onpa siinä lääkärillä logiikka, että kun vikaa ei löydy, niin ei hoitoakaan tehdä. Kun ne lopulliset viathan ei selviä edes muuten, kuin ivf-hoidossa ja miksi tulisi sitten paperit oikein kotiin, että olette jonossa ivf-hoitoon, ohjeet ja kaikki, jos ei näin ole. Kyllä olette Viuhti suuren vääryyden kokenut, satuitko muuten lukemaan Päivänsäteen viestiä? Hänelle oli tehty 10 inssiä naikkarilla eikä edes munatorvien aukiolotutkimusta. Uskomatonta!!
kun se joku kesälääkäri oli kirjannut meille tutkimusajan. Soitin silloin kesällä sinne ja sanoin, että meillä on kyllä ivf-aika. Ja hoitaja katsoi ja sanoi, että " tosiaan, sellainen lähete täällä on ja kaikki paperit jne ovat kunnossa" . Mutta.. ei siis saatu niitä papereita himaan. Oli vain ne perustäytettävät laput. Ja nyt kun käytiin, niin meidän tiedot oli käyty läpi ja tultu siihen tulokseen, että kun ei vikaa ole, niin pistosinsseihin vaan vielä. Ja ensin lapa alta pois. Useinhan tosiaan on niin, että ivf-hoidossa selviää jotain lisää, mitä ei ole voitu muuten tutkia. Muutenkin se lääkäri tuntui vastustavan ivf-hoitoja, kun ne ovat niin rankkoja. Rankkaa on myös itsensä pistely jotain inssejä varten, joihin lähtökohtana on negatiivinen asenne ja epäusko. Kyllähän sekin kalenteriin tuijottaminen stressasi, myös miestä.
Eiköhän teillä ole sitten asiat ensikäyntiä varten paremmin kun olette saaneet ne ivf-paperit himaankin. Meillähän koko rumba alkoi siis kesällä ajan laittaneesta lekurista ja hänen virheestään (jonka luulin puhelimessa oikoneeni). No, aina pitäisi saada tosiaan mustaa valkoisella, että voisi luottaa. Eihän tämä tässä vielä ole, vähän tuli vain mutkia matkaan.
Ja luin ne Päivänsäteen kokemukset. 10 inssiä on itsessään jo ihan liikaa mutta että vielä ssg puuttuu. Hoh hoijaa.. Vitsi, miten ankeaa on hoidon taso. NKL:n pisteet ropisi täysin pakkaselle mun silmissä. Valitettavasti. Voi kun edes se lapa-aika tulisi pian ja voi kun siitä olis jotain apua.
moi Possukka: Ja sori et sotkeennuin pinoonne. Olen ollut hoidoissa yksityisellä gynellä, oman sairaalamme naistentautien polilla,NKL:llä ja Fertinovassa. Tällä hetkellä en ole hoidoissa (ja toivottavasti ei tarvitse sinne palata saeuraavaan 9kk.teen) koska PASsilla tärppäsi ja NP ultraan olen menossa tällä viikolla.
T:Piippuli 12+0
Heippaus kaikille
tuosta NKL:sta...kun siitä on nyt kovasti kurjia kokemuksia! Mullahan varsinaisesti kokemukset ajoittuvat kolmen vuoden päähän, milloin tehtiin ne kaksi IVF:ää. Silloin vaihtui lääkäri lähes joka käynnilla, mutta kuitenkin oli ihan poitiivinen fiilis ja loppujen lopuksi lääkäri sai mut suostuteltua punktioonkin. Oli vain kaksi rakkulaa tulossa ja itse olin valmis heittämään hanskat naulaan...lääkäri oli sitä mieltä, että kaikki punktioidaan, kun tähän asti on tultu. Ja onneksi uskoin!
Nyt sitten kolmas (ja viimeinen) IVF menossa, keskiviikkona aloitan piikittelyt. Minulle ihan uusi lääkäri ollut nyt joka käynnillä, mutta sama lääkäri. Ja se on minusta kiva juttu! On ollut hyvin perillä edellisistä hoidoista ja varoitteli jo hyvissä ajoin niistä massiivista lääkemääristä, mitä mulla tulee olemaan..
Siis se mitä yritän tässä sanoa...että minä kyllä uskon näiden lääkärien ammattitaitoon ja osaamiseen. Ison laitoksen ongelmat ovat kyllä selvästi olemassa ja itse täytyy olla aika aktiivinen heidän kanssa toimiessa. Todella räikeä on kyllä tehdä 10 inssiä ilman aukiolotutkimusta, mutta toivotaan tuon tapauksen olevan harvinainen yksittäistapaus. Sillä siskot hyvät: kuka uskoo onnistuneeseen lopputulokseen, jos emme me itse? Meidän mielihän mustenee, jos alamme uskoa vauvahaaveidemme olevan amatöörien arvaamatomissa käsissä! tärkeää on kertoa kaikki ikävätkin kokemukset klinikoista, mutta kuitenkin uskoa heidän kykyihinsä, eikös juu? Tämä on kuluttava ja stressaava projekti kaikenkaikkiaan, niin ei tehdä siitä enää raskaampaa antamalla hirmu negatiivisten ajatusten vallata päätä! Ne vauvojen kuvat siellä seinällä, kuitenkin antaa uskoa ihmeisiin :)
Mutta siis...nyt kolmen vuoden tauon jälkeen saattaa meininki olla toinen NKL:lla, vaikkakin toistaiseksi olen ollut tyytyväinen. Pidetään lippu korkealla ja mieli mahdollisimman hyvänä!
Piippuli: onnea raskautumisesta, olet jo noin pitkällä, loistavaa! Meidän pinoon saa todellakin sotkeutua=)
Oma napa: tänään tuli viimeinkin soitto VL:ltä! Kenties mun ahdistelu auttoi asiaa, oon todellakin ollu itse aktiivinen tän asian kanssa ja vaatinut nopeaa toimintaa, sekä NKL:llä että VL:llä. Mikä on kyllä minua itseä ahdistanut aika paljon, kun tämä asia on pyörinyt mielessä koko ajan. Nyt sitten parin viikon päästä on ensimmäinen käynti väestöliitolla kp 19, ja siellä sitten sovitaan jatkosta. Hoidot alkavat siis heti, ja lääkärin kanssa päätämme tehdäänkö IVF vai IVM. Tuo naikkarin lähete ei siis sulje IVM:n mahdollisuutta pois, se katsotaan sitten yhdessä lääkärin kanssa että miten edetään. Täytyy kuunnella lääkärin mielipidettä, että näkeekö hän että IVM:llä olisi hyvät mahkut onnistua, jos ei niin mennään sitten rankemman mukaan. Tuo aika on siihen aikaan kierrosta, että sen jälkeen ehditään aloittamaan sumut melkein heti, jos rankempi hoito aloitetaan. Ihanaa että viimeinkin tapahtuu jotain! Ei melkein usko itsekään että hoidot oikeasti alkavat, on tämä ollut sellaista odottelua odottelun perään.
Tosi paljon erilaisia kokemuksia naikkarista täällä, mutta Johanna älä nyt heitä pyyhettä kehään vielä, hyvin se voi todellakin mennä. Teille on kuitenkin tehty niin paljon inssejä että luulisi ettei se olisi enää järkevää tehdä lisää. Mene positiivisella mielellä käynnille, meidän lääkäri oli ainakin mukava ja miehellekin jäi käynnistä hyvä fiilis!
Nyt täytyy todellakin ottaa positiivinen asenne hoitojen onnistumiseen, kuten edellinen kirjoittaja (sorry unohdin nimen) sanoikin, kukas niihin hoitojen onnistumiseen uskoo jollei me itse, pakko on luottaa ammattitaitoon ja hoidon onnistumiseen.
Oliko teillä Johanna parin viikon päästä kanssa se ensikäynti? Vissiin suunnilleen samaan aikaan kuin meidän VL:n käynti.
Onnittelut Possukalle VL:n soitosta ja siitä, että asiat etenevät. Hienoa kuulla, ettei NKL:n lähete poissulje IVM-hoitoa. Valinta tulee varmaan jollain tavalla olemaan vaikea, kun molemmissa hoidoissa on puolensa.
Johanna, ei tosiaan kannata heittää pyyhettä kehään ensikäynnin suhteen. Ei teillä voi olla yhtä huono onni kuin meillä ja inssejäkin noin paljon takana, joten niitä ei voida sieltä kyllä " suositella" enempää. Ja koska te olette saaneet ivf-paperit himaankin, niin eiköhän asia ole paremmalla tolalla kuin meillä, joiden systeemit joku kesälekuri hieman sörssi.
Pajunkissa, ymmärrän kantasi. Itse tarkoitin hoitoihin negatiivisella suhtautumisella sitä, että kaiken tämän odotuksen (7 kk jonossa) jälkeen emme suostu enää mihinkää iui-hoitoihin. Jos niitä olisimme halunneet lisää, olisimme tehneet niitä yksityisellä. Kuitenkin yksityisenkin kanta oli, että inssejä max 3-4 ja sen jälkeen selittämättömillekin parasta on edetä ivf-hoitoon. Meillä siis 3 inssiä jo alla, eikä niitä enempää tehdä. Kyllä mä sinänsä luotan nkl:n osaamiseen, kunhan joskus pääsisi johonkin hoitoon. Tällä hetkellä osaamisesta ei ole siis mitään näyttöä ja ensikäynnin kohtelukin ultrausta myöten oli todella heikkoa. Olenkin ehkä tottunut yksityisellä liian hyvään ja empaattiseen suhtautumiseen.
Nyt meidän pitää ottaa sitten uusi asenne tähän hommaan. Eka mun lapa (jota alan kohta pommittamaan, että josko sitä pääsisi) ja sitten uusi käynti, jonka jälkeen katsotaan tilanne taas uusiksi. Nyt otan vielä kyynisemmän linjan hoitojen aloittamisen suhteen, siis omalla kohdalla, ettei vastaavaa pettymystä kuin nyt 7 kk:n jonotuksen jälkeen enää tule. Parin kk:n jonotuksen jälkeen käynti olisi ollut ihan ok, mutta ivf-jonotuksen jälkeen oli tosiaan aika tylyä kuulla, ettei meitä selittämättöminä hoideta toistaiseksi ollenkaan.
Tässä kierrossa on ollut niin kova stressi (johtuen näiden juttujen lisäksi myös työstressistä), että kierrostakin taitaa tulla aika pitkä ja näin ollen esim. progesteroni-koe ajoittuu väärin. Voin tietysti olla väärässäkin. Olishan se hauska kuulla, että just tässä kierrossa ei ovista tapahdu, ehkä saisin sitten jotain apuja aikaisemmin (kaikissa muissa kierroissa, missä on ultrattu tai tutkittu, niin ovis on aina ollut ihan ok).
Onnitelut POSSUKALLE VL:n soitosta! Hienoa, että homma lähti etenemään ja vieläpä vauhdilla.
VIUHTI: en todellakaan tarkoittanut arvostella kiukkuasi ja suhtautumistasi NKL:n toiminnan suhteen. Itsekin edellisissä hoidoissa soittanut sinne tulikivenkatkuisia puheluita ja manaillut täällä :) Teillä(kin) tuntuu olevan monen väärinkäsityksen summa ja tuo peijjakkaan jonottaminen on ihan syvältä. Menee hermot vähemmästäkin. Ihmettelen suuresti, että ovat sanoneet ettei selittämättömiä hoideta! Se on jo aika törkeää!! Voipi hyvin olla, että sielläkin on meininki muuttunut muutamassa vuodessa ja hoitotakuu varmaan kiristää heidänkin hermojaan. Toivottavasti pääset pian lapaan ja jos vaikka jotain siellä selviäisikin. Ja jos lähete IVF:ään on mennyt, niin kyllä hoidon pitäisi alkaa heti sen lapan jälkeen. Olette niin pitkään olleet jonossa ja jonotus kyllä alkaa heti kun lähete on heille mennyt. Tsemppiä!! Oletko muuten palstaillut jo muutama vuosi sitten? Vai olikohan aktiiviaikoinani jollain samankaltainen nickki...
Tsemppiä kaikille vaiheisiinne!!
Heippa kaikille!
Tänään tuli sitten VL:n paprut postissa, täytämme siis jälleen esitietolomakkeet ja saimme taas IVF ohjeen=) Naurattaa kun taas olemme menossa ensikäynnille, tämä on jo kolmas sellainen melkeinpä puolen vuoden sisällä. Meikäläistä on ultrattukin niin moneen otteeseen että tiedänpä varmasti olevani kunnossa=) Oikeen kiukuttaa kun kaverit valittaa kun pitää mennä gynen vuositarkastukseen, tietäisivät vaan kuinka tottunu mä olen jo pöydällä makaamiseen...
Uskomatonta että jotain viimein tapahtuu. Saisinpa nyt vielä kehitettyä itselleni uskon hoitojen toimivuuteen, jotenkin on niin vaikea uskoa että olisin muka raskaana kohta. Eihän se voi olla mahdollista!? Täytyy kuitenkin pitää pää kylmänä ettei maailma kaadu jos/kun ensimmäinen hoitokerta ei onnistu.
Hei kaikille!
Mulla meni viikonloppuna vähän yli tämä pohtiminen ensikäynnistä, joten olen koittanut olla nyt roikkumatta täällä liikaa. Ei tää miettiminen auta mitään, hulluksihan siinä tulee. Mulla toi tuhruvuoto on lisääntynyt eli tulee jo tosi monta päivää ennen menkkoja. Aion ottaa tuon puheeksi lääkärillä. Se endospecialisti oli sitä mieltä, että tiputtelu ei ole yleinen endon oire eikä sitä mulla epäiltykään. Mutta eihän sitä koskaan tiedä..
Possukka: laitapa viestiä vaiheistasi. Aloitatko niillä sumuilla? Mulla se ensikäynti on siis kahden vkon päästä.
Mulla sama juttu, tuhruvuoto koko ajan lisääntyy ja lisääntyy. Mutta ei kuulemma ole hälyyttävää, kukaan lääkäri ei ole kommentoinut sitä mitenkään, on vaan kuulemma normaalia. Onneks hoitojen yhteydessä on sitten luget käytössä varmuuden vuoksi.
En vielä tiedä aloitanko sumut, riippuu mikä hoitomuoto valitaan! Jos IVM niin sittenhän en käytä hormoneja. Jos vedetään pitkän kaavan IVF niin sittenhän sumut alkaa jo 2,5 vkon päästä. Kauheen jännää!
Meilläkin on siis kahden viikon päästä tiistaina käynti VL:llä. Kerron sitten kuulumiset, ja kerro säkin sun NKL käynnistä, mielenkiinnolla odotan että mitä sulle sanotaan. Ja pidän todellakin peukkuja että näyttävät vihreetä valoa IVF:n alottamiselle.
Tiedän tunteen kun mikään muu ei pyöri mielessä... mullakin oli muutama viikko sitten tosi masentunu fiilis, mies oli jo oikeesti ihan huolissaan että pitäiskö sen viedä mut terapeutille. Itkin ihan kaikesta eikä huvittanu poistua himasta. Sain sitten otettu itseäni niskasta kiinni ja piristyin, mutta tiedän tosiaankin sen epätoivoisen tunteen mikä sulla on nyt. Kaksi viikkoa on lyhyt aika, ja sitten tiedät taas enemmän mitä jatkossa tapahtuu. Me ollaan täällä " olkapäänä" jos haluat purkaa, kuunnellaan ja ymmärretään, ollaanhan kaikki samassa tílanteessa!
Itse sain noin 1½ kk ennen laparoskopiaa kirjeen, jossa pyydettiin soittamaan jononhoitajalle tiettyyn aikaan ajan varaamiseksi. Olin varautunut pitkään jonottamiseen puhelimessa, mutta pääsin läpi muutamassa minuutissa. Pari viikkoa ennen lapaa oli tutkimuskäynti, joka kesti koko aamupäivän, siihen kuului fysioterapeutin ohjaus, lab. kokeet, leikkaavan lääkärin ja anestesiologin tarkastukset. Tämä siis normaalin kaavan mukaan, peruutuspaikkajonossa asiat saattavat edetä nopeammin.
Lapan yhteydessä kerrottiin, että paperit menee hormonipolille. Soittelin sinne, kun muutamassa viikossa ei kuulunut mitään. Kuulemma paperit eivät olleet vielä edes menneet polille (ja että tämä on ihan normaali vauhti), joten ei voi muuta kuin yrittää pitää jäitä hatussa aikaa odotellessa.
Terv. Eräs, joka pettyy joka päivä verisesti, kun postin joukossa ei olekaan kutsua hormonipolille
Pajunkissa, en ole varmaan palstaillut ihan paria vuotta. Yritystä tulee kesällä 2 vuotta täyteen, mutta muistaakseni olen pyörinyt täällä vain noin vuoden.
Johanna, älä nyt mieti ja murehdi sitä ensikäyntiä. Ihan varmasti se sujuu teillä paremmin kun oletta alunperin saaneet oikean ajan. Meillähän se sekaannus lähti käyntiin jo varmaan kesällä. Lisäksi se mun tuleva lapa sotkee kuvioita jonkin verran. Eikä kaikilla voi olla yhtä huono tuuri kuin meillä. Teillä on noita inssejäkin takana niin paljon, etteivät voi niitä enää " suositella" . Me vaan oltiin todella väliinputojia tässä hommassa, mutta kyllä se vielä siitä. Älä siis murehdi :)
Niiskuneiti, mä sain heti joulukuussa, olisko ollut 3.12, sen jonokirjeen ja mun lähete oli kirjattu koneelle 1.12. Ilmoitin silloin, että olen valmis tulemaan peruutuspaikoille ja silloin pääsin jonohoitajalle tosiaan heti ekalla puhelulla läpi. Mulle " luvattiin" se lapa nopeasti ja nyt on siis mennyt kohta 2 kk, eikä mitään ole tapahtunut. Kirjeessä oli, että jonotusaika on 3-4 kk. Pitää vähän kysellä, että josko sinne pääsisi, varsinkin kun munasarjan viereen oli tullut joku parin sentin molluska (ei kuitenkaan lekurin mukaan endoa).
Possukka, hienoa, että hommat etenevät. Kohta oletkin niin hurjassa vauhdissa, että hui :)
Jos toi kirje tulee n. 1,5 kk ennen toimenpidettä, niin silloinhan mulla ei ole vielä aikoihin mitään tapahtumassa, sillä kirjettä, jossa pyydetään soittamaan ja varaamaan toimenpide-aika, ei ole tullut :( Pitää kysellä sen perään. Itse olen huomannut julkisella puolella, että mitään ei tapahdu, jos ei itse kysele perään. Työkaverikin oli ollut 5 kk (käsi)leikkausjonossa ja kun kyseli perään, selvisi ettei papereita näykään siellä. Sai sitten ajan 2 vkon päähän siitä puhelusta, mutta jos ei olisi kysynyt, ei aikaakaan olisi tullut. Valitettavasti siihen, että kaikki menee ok, ei voi aina luottaa.
Mulle tulee helmi-maaliskuun vaihteessa töissäkin sellainen kuvio, jossa olisi parasta olla paikalla (tietysti jos lapa sattuu just siihen, niin eihän sille mitään voi) ja jos sitä voisi jotenkin ajoittaa, niin olisi loistavaa. Valitettavasti taitaa kuitenkin olla toiveajattelua ja itse olen tyytyväinen, jos vain pääsen siihen joskus.
Muut paperit ovat jo hormonipolilla, siellä on siis käytykin kerran. Ja uusi aika pitäisi varata 3-4 vkon päähän lapasta.
En tiedä, meneekö sulla asiat yhtä hitaasti kuin mulla, toivotaan ettei. Mulle luvattiin leikkausaika 3-4 kuukaudessa ja siihen meni kaikenkaikkiaan reilu 4 kuukautta, ilmeisesti osittain lomien takia. On varmasti hyväksi olla aktiivinen, mutta en halua myöskään mitään hullun leimaa soittelemalla NKL:lle koko ajan. Hmm, ehkä parin viikon kuluttua voisi taas soittaa ja kysyä aikaa hormonipolille...
Kannattaa todellakin soitella perään, olen huomannut että mitä aktiivisempi on, sen nopeammin jotain tapahtuu. Muutama vuosi sitten olin pienessä leikkauksessa, ja odottelin sinne kutsua. Kun ei kuulunut mitään, soitin perään että milloinkohan mahdollisesti pääsen leikkaukseen. Lupasivat ottaa selvää ja heti sen jälkeen tuli kutsu leikkaukseen postissa. Ja nyt kun saimme luvan soittaa tammikuun menkoista NKL:lle, soitinkin jo joulukuun menkoista, ja vaikka emme päässeetkään hoitoja aloittamaan niin puhelu tuli kuitenkin, että ylilääkäri oli katsonut että voimme siirtyä Väestöliittoon jos haluamme. Ja nyt sitten väestöliittoon soittelin pari kertaa kun ajan antaminen kesti ja soitettiin sitten nopeasti perään.
Vaikka väestöliitto ei julkinen olekaan, niin julkiselle varsinkin kannattaa soittaa ja olla aktiivinen. Jos en olisi soittanut joulukuun menkoista, ei meidän paperit olisi menneet ylilääkärille harkintaan kuina vasta tammikuun menkoista, emmekä siis olisi nyt aloittamassa kohta hoitoa VL:llä.
Kannattaa siis vaikka ottaa sen " hullun leima" ja soitella =) Kyllä mua välillä on hävettänyt kun oon niin paljon soitellut, mutta on tullut edistystäkin soittojen takia!
Johanna, älä ota stressiä siitä teidän ensikäynnistä. Ensinnäkin teille tuli jo kotiin suoraan ivf-paperit, eli teillä ei ole kukaan " suviurpolääkäri" sekoillut aikojen kanssa, niinkuin meillä. Toisekseen sulle on tehty 6 inssiä, joista pari pistoksilla, eli niitä eivät kyllä mitenkään voi kehdata enää ehdottaa sulle. Kolmanneksi sulle ei ole tulossa lapaa, joten ei ole enää tuollaisia sekottavia tekijöitä. Ole siis huoleti, teidän käynti menee varmasti hyvin. Hyvällä tuurilla saatte vielä eri lääkärin kuin me :)
Soitin eilen nkl:lle. Sanoivat, että meinasivat laittaa mulle viime viikolla se leikkauksen paikkavaraamon ajan, mutta kun paperit siirtyi hormonipolille, niin eivät laittaneet, koska mulla varmaan alkoi hoidot. Jep. Ja hormonipolilla siis sanoivat, että hoitoja ei tehdä ennen lapaa. Kumpikin puoli siis potki ulos omista jutuistaan. Jonossa sanoivat, että mun paperit ovat edelleen hormonipolilla. Tänään sain kuitenkin jo kirjeen ja soittoajan lapaa varten (ensi viikolla yhtenä päivänä tunti aikaa soittaa ja varata se leikkaus-aika), itse toimenpide saattaa mennä maaliskuullekin. Kunhan olisi joskus. Kuitenkin taas meidän kohdalla hirveää sekoilua, ettei asioita hoideta ajoissa, kun paperit seilaavat ties missä ja kaikki osapuolet yrittävät pestä kätensä. Hyvä kuitenkin, että soitin.. muuten olisin saanut odottaa sitä paikkavarausta taas varmaan muutaman viikon lisää.
Huomenna menen käymään proge-kokeessa nkl:lla. Ja viikon päästä yritän sitten varata sitä lapa-aikaa. Kaipa ne asiat tästä meidänkin kohdalla etenevät. Hitaasti, mutta toivottavasti sitten ainakin varmasti.
Heippa!
Mulla on ollut nyt kovasti kiireitä ja tosi paljon tekemistä, joten en oo ehtinyt täällä pyöriä. Kiitos teille kovasti myötätunnosta ja tsempityksestä, ilman teitä olo olisi ollut paljon huonompi.. Viime viikonloppuna tuo ensikäynti pyöri mielessä koko ajan, mutta nyt ei ole pyörinyt. On ollut joka arki-ilta jotain ohjelmaa enkä ole ehtinyt miettiä tätä niin paljon.
Viuhti: Voi kun olen pahoillani puolestasi, että sulla hommat on menneet noin sekaisin. Oikein harmittaa sun puolesta, miten ovatkaan tyrineet siellä naikkarilla. No kyllä sunkin kohdalla asiat varmasti alkaa etenemään. Hassua, kun taisit kirjoittaa että sinne lapaan oli vain yhtenä päivänä soittoaika tunnin ajan. Onpa byrokraattista toimintaa. Noi soittoajat taitaa olla tosi minimissä muutenkin naikkarilla, yksityiselle sai soittaa melkein milloin vaan (siis hoitajalle).
Pitäisiköhän aloittaa taas uusi ketju seuraavaksi?
Joo Johanna, pitäis varmaan aloittaa uusi ketju seuraavaksi. Pitäis vaan kehittää joku nimitys meidän ketjulle kun on niin hankalaa pistää kaikkien nimi otsikkokenttään=) Jos joku keksii jonkun hyvä nimityksen niin olkaatte hyvä!!
Mies tuossa imuroi täysillä ja inhoon sitä meteliä, lopettais jo! =) Se koko ajan höpöttää ja lopettaa imuroimisen siksi aikaa, sen takia sillä menee tuohon hommaan kaks kertaa kauemmin kuin mulla...
Hyvä Johanna että fiilis on parempi! Kevättä kohti mennään täysillä ja myös hoitojen alkua kohti, olen ihan varma että teilläkin alkaa vielä ennen kesätaukoa!
Huomenta! Hyvä, että aloitit uuden pinon
Eilen tosiaan pyöri päässä tuo ensikäynti, kun siihen on enää pari viikkoa aikaa. Ja mietin kovasti, että saadaanko ikinä vauvaa. No sitten sen näkee, miten menee. Turha sitä etukäteen miettiä. Tilanne on vaan meidän kohdalla niin ikävä, ettei pystyttäs menemään yksityiselle rahatilanteen takia. Pitää säästää just tota taloa varten.
Älvsbyllä on monia kivoja malleja ja me löysimme sieltä juuri sopivan meille. Onhan se tietty vähän iso, jos jäädään kahdestaan. Mutta liika tila ei varmaan haittaa, nyt asutaan nimittäin tosi ahtaasti.
Mieli on nyt vähän apea, kun menkat alkaa vkon sisällä (pms-oireet jyllää). Ja tuo tuhruilu on vaan lisääntynyt. Mietin, että sillä täytyy olla jotain vaikutusta lapsettomuuteen, vaikka kukaan lääkäri ei sitä vakavasti ota. Tosin luget kyllä lopetti tuhruilun eikä silti onnistunut.
Milka: Olitko sä väestöliitolla naikkarin kautta vai yksityisesti? Olitteko tekin selittämättömiä? Sori huono muisti, nimiä vilisee niin paljon.