Voi että itketti! :´)
Ihana ohjelma tuli just kakkoselta, kuinka pieni romanialaistyttö sai kodin Amerikasta. Tuli niin oman lapsen saamistilanne mieleen ja itkin kuin räystäs - tyttö vain katseli sylissä, että mikäs äidille tuli :´)
Kommentit (7)
Ja joo, olihan se aika ameriiiiiikkalainen dokkari. Ikävää varsinkin kun ajattelee, että toisin kuin esim. Suomi ja Romania, USA ei ole ratifioinut Lapsen oikeuksien julistusta joten adoptiotoiminta on siellä aika villiäkin.
t. ap
että ei toki kaikki Amerikassa ole pahaa, sillä sinne menee suhteellisesti enemmän esim. isompia ja erityistarpeisia lapsia kuin " sallivaan" Suomeen.
eli samaa tykkää lumesta kuin ikätoverinsa ja suomea puhuu jopa hieman keskivertoa paremmin jos nyt näin ylpeän äidin arviota uskotaan ;)
Tarkoitan tota adoptioketjua tossa vieressä...
Ensimmäinen ajatus oli, että onneksi ei meidän maakunnassa. Toinen ajatus oli, että voi hitsiläinen, se on monien kaverien " oma" maakunta :(
kyllä se sydäntä raastaa ajatella, että niin kauheaa on tapahtunut. Muuta ei voi toivoa kuin että syylliset saadaan kaikki kiinni. Munat pois lapsenryöstäjiltä, sanon minä!
Jos jotakuta kiinnostaa ilmiön taustat, niin tässä niitä selitetään: http://research-china.blogspot.com/2005/12/finances-of-baby-trafficking…
ja 13 taisikin tarkoittaa näitä geneerisiä " mutku-kaikkihan-tietää-et-ne-lapset-on-oikeilta-vanhemmiltaan-ryöstetty" -epäilyitä. MInä jo ihmettelinkin, että wau, joku muukin kuin me adovanhemmat tiedetään Suomessa siitä Kiinan skandaalista...!
Sitä sanottiin silotelluksi tosi-teeveeksi, josta on leikattu pois kaikki negatiivinen. Kirjoittaja myös pohdiskeli, että olisko lapsi otettu vastaan jos olis ollut joku vähemmän suloinen nappisilmä.