Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä uunipuuroja on olemassa??

Vierailija
18.01.2006 |

Kun tuota leivinuunia nyt näillä pakkasilla tulee lämmitettyä ihan joka päivä niin mun pääni on ihan tyhjä mitä uunipuuroja on olemassa.

Riisipuuro on nytkin uunissa, ja ohrapuuro ei allergian takia kuopukselle käy...

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uunipuuro hirssistä



1,5 dl hirssisuurimoita

voita

1 rkl hunajaa

1 tl suolaa

1 l maitoa



Huuhdo suurimot hyvin ja kaada ne voideltuun uunivuokaan. Mausta suolalla ja hunajalla. Kaada maito vuokaan ja hauduta 150-asteisessa uunissa 1,5 tuntia tai 100-asteisessa uunissa jopa yön yli.

Vierailija
2/8 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

TATTARIPUURO UUNISSA

2dl tattariryyniä

1 l vettä,josta osa voi olla maitoa

suolaa

öljyä tai voinokareita päälle



Ainekset pannaan uuniruukkuun ja annetaan kypsyä (alle 200 astetta) lähes kaksi tuntia. Tattaria ei tarvitse hämmentää välillä. (Vuoksela VK)



Uunipuuro tattarista lihan kera(tattariryynipuuro) tehtiin niin,että noin 3kkp tattariryynejä pantiin 2-3 litran vetoiseen uuniruukkuun.Sianlihapala pannaan kokonaisena keskelle. Jos lihaa ei käytetä, rasvanokareita pinnalle.Pannaan kuumaan leivinuuniin paistumaan. On hyvä sekoittaa välillä. Ennen uuniruukut otettiin pitkävartisella uhvatalla uunista ja sekoitettiin ja pantiin taas takaisin. (Kivennapa BL)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen sen näköjään jonnekin hukannut:)

Vierailija
4/8 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On hyvääkin, jopa kaksivuotias poikanikin tykkäsi.

Vierailija
5/8 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ruisuunipuuro







2½dl Ruissuurimoita



1½l vettä



1tl suolaa



Mittaa ruissuurimot isohkoon voideltuun uuninkestävään vuokaan. Lisää vesi ja suola ja anna kypsyä 200 asteisen uunin alimmalla tasolla n. 1½ tuntia. Anna vetäytyä jonkin aikaa uunista oton jälkeen.



Vierailija
6/8 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


RIISIPUURO UUNISSA



4 annosta



7 dl rasvatonta maitoa

3 dl vettä

2 dl puuroutuvaa riisiä

ripaus suolaa

1 tl margariinia vuoan voiteluun



Voitele uunivuoka margariinilla. Kaada maito, vesi ja riisit vuokaan ja ripottele päälle suolaa maun mukaan. Paista 175°C:ssa 1-1.5 h. Nauti puuro kanelin tai marjakeiton kera.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Marjainen uunipuuro



Jännästi kanelilta maistuvaa marjaista uunipuuroa kannattaa kaikkien makeista puuroista pitävien kokeilla. Puuro on herkullista ja maistuu varmasti myös perheen pienimmille.





Ainekset:

3,5 dl Kaurasuurimoita kokonaisina

ripaus Suolaa

pieni pala Kanelia kokonaisina

1,5 dl Sokeria

0,5 l Höyrymehua (puolukka tai punaherukka)

0,5 l Vettä

2-3 kpl Omenaa





Ohje:

Kaada uunivuokaan mehu ja vesi. Lisää kokonaiset kaurasuurimot ja ripaus suolaa. Raasta joukkoon omenat. Laita sekaan kanelipala. Hauduta puuroa uunissa n. 100 asteessa 5-6 tuntia. Puuro sopii hyvin valmistettavaksi uunin jälkilämmössä yön yli. (Illalla lämpö 100-150 astetta, aamulla 50-70 astetta).





Vierailija
8/8 |
18.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Neljän viljan uunipuuro

6 annosta

5 dl neljänviljanhiutaleita

1 l maitoa

4 dl vettä

3 rkl sokeria

0,5 tl suolaa



Sekoita kaikki aineet keskenään voidellussa isossa uunivuoassa. Kypsennä puuroa 150 asteessa noin 2 tuntia. Nosta puuro hetkeksi vetäytymään folion alle. Tarjoile lisänä mehukeittoa, esim. valmista raparperi-herukkakeittoa.