" Työnteko harvoin pääsyy muuttamiselle Suomeen" HS
Helsingin Sanomien sivuilta:
[b]
[quote]
" Työnteko harvoin pääsyy muuttamiselle Suomeen[/b]
Vaikka Suomen muuttovoitto on vuosi vuodelta kasvanut, ei työn perässä muuttaneiden osuus tulijoista ole juuri muuttunut. Sadasta Suomeen muuttavasta ulkomaalaisesta alle kymmenen tulee tänne työn takia.
Ulkomaalaisten työntekijöiden tarvetta kasvattavat sekä väestöennusteiden madonluvut että kotimaisen työvoiman rakenne. Ennusteen mukaan eläkeikäisten määrä kasvaa lähivuosikymmeninä yli puolella miljoonalla. Työikäisiä taas on 25 vuoden kuluttua 300 000 vähemmän kuin nyt.
Sopivan työvoiman saaminen puolestaan on jo nyt ongelma monille työnantajille. Yli viidennes suomalaisista toimipaikoista kärsi viime vuoden loppupuolella rekrytointiongelmista. Suoranaista työvoimapulaa valitti lähes joka kymmenes työnantaja.
Useimmiten työvoimaongelmia aiheuttavat puutteet tarjolla olevien työntekijöiden osaamisessa tai muissa henkilökohtaisissa ominaisuuksissa.
Suomalaisyritysten työvoimasta ulkomaalaisia on noin yksi prosentti.
Kansainväliset, nimekkäät työnantajat vetävät vaivatta ammattitaitoista työväkeä ulkomailta jo nyt. Pienempien yritysten ja julkisen sektorin kilpailumahdollisuudet kansainvälisillä pestuumarkkinoilla ovat heikommat."
[/quote]
Ja kyllähän sen nyt ymmärtää, että ihminen, joka etsii uutta maata, jossa nimenomaan tehdä työtä ja menestyä tekemällään työllä, olisi hullu, jos muuttaisi Suomeen.
Sen siitä saa tällaisessa vasemmiston johtamassa maassa, jossa ihmisten rahat menevät veroihin (ja verovarat keskinkertaisiin julkisiin palveluihin) ja sosiaalituilla elää jopa paremmin kuin tekemällä perusduunia. Saadaan lusmuimmat maahanmuuttajatkin.