Lue keskustelun säännöt.
Ajatelkaa lapsipornoa voi katsella suomessa rajattomasti!!!!!!!
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.
Kirjaudu sisään
Lapsiporno leviää netissä
2.1.2006 8:34
Internetin suomalaisten keskusteluryhmien kautta levitettiin satoja lapsipornokuvia ja -videoita pelkästään kahden viikon seurantajakson aikana.
Keskusrikospoliisi ei valvo aktiivisesti netin rikollista aineistoa. (ESA PYYSALO)
Suomalaisten internetoperaattorien palvelimilta jaetaan lapsipornoa. Helsingin Sanomien mukaan kuvia ja videoita liikkuu niin sanotuissa usenet-keskusteluryhmissä.
Lehti seurasi kahden viikon ajan Soneran palvelimen keskustelupalstoja. Palstoilla jaettiin seurannan aikana satoja lapsipornokuvia. Internet-asiantuntijoiden mukaan sama aineisto on saatavilla lähes kaikkien operaattorien palvelimilla.
Operaattorit eivät riko lakia
Lapsipornon hallussapito ja levittäminen on Suomessa laitonta. Poliisi tietää rikollisen aineiston levittämisestä mutta ei valvo sitä aktiivisesti. Keskusrikospoliisin mukaan operaattorit eivät riko lakia, jos ne eivät tiedä, millaisia tiedostoja palvelimilla on.
- Eihän Tielaitostakaan syytetä siitä, jos teillä ajaa rattijuoppoja, vertaa ylikomisario Veli-Pekka Loikala keskusrikospoliisista.