Mitä sinun lastenhoitotapojasi on ihmetelty tai kauhisteltu?
saa tulla samojakin, katotaan mitä ihmetellään eniten :)
meille kertyneet tähän mennessä
" Vieläkö se syö vaan tissiä?" (täysimetystä 5,5 kk)
" Vieläkö se syö noin paljon tissiä?" (imetän 4-5 krt/pv, 3-4 kiinteää ateriaa, lapsi 10 kk)
" Nukutteko te eri huoneissa?" (Jos samassa niin heräillään monta kertaa yössä, eri huoneissa ei edes joka yö)
" Eikö teillä ole säännöllisiä ruoka/nukkuma-aikoja?" (ei, rytmi on, mutta vaihteleva. Enemmän mennään sen mukaan miltä tuntuu: nukkumaan kun alkaa näyttää väsyneeltä, ruokaa kun alkaa tuntua nälkäseltä)
" Eikö teillä ole harrastuksia?" (lapsi 10 kk! Kyllä me käydään joka viikko jossain ja joku käy meillä, vaikka ei olla mukana muskarissa, jumpassa, uimassa tms.)
" Käytättekö te kertakäyttövaippoja?" (Juu, kestoja kyllä yritettiin, huonoin tuloksin, ja lopulta valitettavasti luovutettiin.)
" Eikö sillä tule kylmä?" (Ei ole vielä tullut meidän vaatetustavalla. Kuuma joskus ollut.)
" Ettekö nukuta lasta ulkona?" (Ei. Ollut huono nukkumaan päiväunia, helpompi ollut hoitaa ne sisällä. Ulkoillaan kyllä joka päivä.)
Kommentit (14)
enkä anna mehuakaan. Kyllä lapsi sitten pyytää jos näitä tuotteita haluaa.
miksi en anna karkkia, sipseja, limua ja muuta p****a lapselle?
miksi lapsella on rutiinit, eli ruuat syodaan saannollisesti, nukkumaan mennaan ajoissa...?
Miksi lapsi ei saa katsoa telkkaria tai videoita jika paiva...?
ja niin edelleen...mielestani tama on kaikki selvaa...kuitenkaan ei kaikille!
Täysimetin 5 kk (" kai se nyt tarvis jo ruokaa" )
En pukenut vauvalle 100 kerrosta vaatetta ulos
Lasta ei nukutettu ulkona
Kestovaipat (" kyllä sinäkin vielä huomaat miten kamalaa se on" )
Karkkia ei ole vielä annettu, lapsi 2v.
-ulkona nukuttamista
-kaurapuuron syöntiä
-lihan syöntiä (myös) illallisella
-sateen jälkeen/kylmällä ulkoilemista...
Mutta me asutaankin ulkomailla
Imetin 16 kuukautta ja siitä kömmenttia.
" Sellainen äiti, joka imettää pitkään, ei osaa irtautua lapsesta." Ei pidä paikkaansa meillä.
En leiki lapsen kanssa kovinkaan paljoa ja sitten pähkäillään, että lapsi osaa 2 vuotaana leikkiä yksinkin.
En pidä sisäkenkiä lapsella.
Ei nukuta aina päikkäreitä.
Imetin yleisillä paikoilla.
Täällä tuli noita kommentteja, että kauhistellaan, jos lapselle ei anneta mitään hyvää. Minusta se on taas aivan päinvastoin: vanhemmat, joilla " ruokakuri" lapsille, eivät ymmärrä, että jotkut antavat herkkuploja: meillä saatu yksivuotiaasta asti pullapala, keksipala, jäätelöä maistaa jne. Muut ruoka-ajat kuitenkin selviä, mutta minä taas en näe mitään järkeä kaiken kieltämisellä ja makean maistelemisella. Ne lapset sitten vasta himoavatkin makean perään, joiden syömistä kontrolloidaan ja sellaiset nuoret - tutkimusten mukaan- sairastuvat anoreksiaan ja bulimiaan herkemmin: kielletty syödään salassa.
Omani pyysi puolitoistavuotiaana - ja sai. Karkkimaistiaisia siis. Ei tykännyt, mutta on kyllä pyytänyt uudestaankin - ja saanut. Nyt on kaksi ja syö pari karkkia silloin kuin muutkin (kerran viikossa). En jaksa/viitsi/halua ruveta syömään karkkia salaa lapselta.
-lapset saa vain harvoin karkkia ym. herkkuja. Miksi pitäisi antaa kun eivät edes pyydä.
-en alle 1-vuotiaana lapsiani kiellä vaan raivaan kotini lapsiystävälliseksi. Kylässä ei sitten ole ollutkaan tarvetta vauvaiässä kieltää sillä ovat tutkineet vain niitä leluja ja esineitä mitä heille on annettu. Ihan ilman ongelmia ovat sitten 1-vuotiaana kiellot ja säännöt oppineet. 1. kohdalla yritin kieltoja alle 1-vuotiaana mutta se oli ihan kamalaa itkua ja huutoa koko päivän--paljon helpommalla pääsi sitten ensimmäisten synttäreiden jälkeen.
-nukutaan perhepedissä ja käytetään kantoliinaa
-harrastetaan vauvauintia (ja sen jälkeen muuten vaan uidaan joka viikko)
-hoidetaan alle 3-v kotona
-ei käydä ikinä missään lasten kanssa --näin väitti toisella puolella maata asuvat sukulaiset jolle en ole nähnyt aiheelliseksi ilmoittaa kyläilyjämme ystävien luona kotipaikkakunnallani
-soseutan 10-kuisen kokkareisemmat ruuat --hän oksentaa kokkareet
-aloitin kiinteät ruuat hedelmä- ja marjasoseilla kun vauva ei muita soseita suostunut syömään --muutkin soseet alkoi kelpaamaan sitten kun niihin sai lisätä lihaa
-en laita lapsilleni tarpeeksi vaatetta päälle --heille tulee hiki jos pukee enemmän, kylmissään eivät koskaan ole
kontrolloidan lasten makean syömistä tai muutakaan syömistä.
Ei meillä muutkaan syö pullaa/keksiä/karkkia kuin harvoin eivätkä lapset ole herkkuja erikseen pyytäneet. Hedelmiä usein pyytävät ja saavat.
ovat kauhistelleet ku lapsi oppi liikkuun ja lähti esim.kiipeemään enkä ottanu sitä heti pois. " Sehän voi tippua!" Jos tosi vaarallinen paikka oli ni sitte kyl otettiin pois. periaatteena on et jos haluaa kolauttaa päänsä pöydänkulmaan kiivetessään kielloista huolimatta ni siinäpä kolauttakoon.Oppii varomaan. Eikä kuites kertaakaan ole kolauttanu itteään niin et ois taju menny tai verta tullu. Hyvä tuuri ja varovainen tyär
- rintamaidon pumppaus ja juotto pullosta ennen kuin rinnanpäät olivat tarpeeksi ulkonevat
- kertakäyttövaipat
- ei rintareppua/kantoliinaa
- lapsen nukuttaminen vauvasta asti omassa huoneessa
- lapsen opettaminen nukkumaan päiväunet ei-hiljaisuudessa
- se, ettei 4v osaa vielä aakkosia
- varhainen nukkumaanmenoaika
Av-ihmettelyjä ei voi laskea, täällä paheksutaan teit niin tai näin.
ei nukutettu ulkona - ei osannut ulkona nukkua kuin liikkuvissa vaunuissa eikä mikään edestakaisin heijaaminen ollut riittävä liike ;)
Kertakäyttö vaippojen käyttö on kritisoitu moneen kertaan.
Se,että ulkoilemme sään mukaisesti,se on ollut paha paha juttu ja nyt kolmas on tämä kantoliina juttu.Moni on päivitellyt,kun en edes halua nähdä koko rättiä,kun ei kiinnosta niin ei kiinnosta,mutta tätähän ei voida ymmärtää.