G: Lapsesi päänympärys syntyessä+oman alapääsi kunto
kiinnostaa korreloiko keskenään :-)
Kommentit (37)
Ja huonommassa kunnossa oli lihakset ennen lapsia kuin neljän lapsen jälkeen.
syntyi vielä käsi poskella. tikkejä tuli vaikka muille jakaaja parantua kesti kuukausia.
Välilihan leikkaus, imukuppiulosautto pitkittyneen ponnistusvaiheen takia, 2 asteen repeämä emättimeen päin. Oli vähän virheasentoakin siinä, en enää muista miten. Käsi taisi olla jotenkin välissä ja vaikeutti ponnistusta. Kätilö sanoi, että jos ei olisi leikattu välilihaa, olisi voinut revetä hallitsemattomasti. Olin aika kipeä pitkään, mutta vielä on toinenkin synnytys koettu ja se menikin helpommin.
Mulla on venyvät kudokset ja iso lantio, niistä se varmaan enemmän on kiinni kuin pään ympärysmitasta.
Käynnistetty pitkä synnytys, joka ei oikein edennyt. Ponnistusvaihe kesti ja kesti. Imukupilla syntyi ja samalla pahat repeät+eppari. Tikeistä en edes tiedä, kätilö sanoi, että turha edes yrittää laskea. Kipeä olin kauan. Kaikinpuolin ihan kamala kokemus.
Synnytyksen jälkeen kätilö sanoi että on sulla ihmeellinen lantio kun mahtui tulemaan. Eli vissiin mulla on pieni lantio.
Vauva oli iso kuin mikä - 54 cm - ja isopäinen 38 cm, mutta mullapa oli vielä isompi lantio ja venyvät kudokset. Kätilö teki epparin mutta oli kuulemaa väärät sakset, jotkut ihan liian pienet joten epparikin oli sitten normaalia paljon pienempi, repeämiä ei tullut lainkaan. Epparikin parani viikossa, ja jos sitä ei olisi ollut olisin voinut vaikka soutaa puuvenettä synnytystä seuraavana päivänä.
Voi olla että emättimen öljyäminen auttoi kanssa, mutta en käy vannomaan onko kiittäminen sitä vai venyviä kudoksia.
ei missään synnytyksessä repeämiä tai tikkejä. hyvin venyy:-)
palautunut myös joka kerta nopeasti. istua pystyi heti.
Joka lapsella päänympärys 0,5 cm isompi. Eikä ongelmia, nelikiloinen jättipää tuli ulos eikä tikkejä tarvittu. Onni mulle;)
ekalla kerralla episiotomia + II asteen repeämät
toisella kerralla ei leikkausta mutta taas II asteen repeämät.
Mulla ei vissiin alapää jousta. Tiukkaa kudosta ;)
Sen muistan että alapäässä kaikki oli hyvin kun kätilö sanoi että "nyt on pää ulkona!", ja sen jälkeen sattui ja repesi kun hartiat tulivat ulos. Leveät hartiat kulkevat mun suvussani.
Esikoisesta eppari, kolmannesta lievä laskeuma. Mutta toimiva värkki vielä tuli.
päätä leveämpi osa :) Meidän pieni tyttö, pikkupäinen, repi kunnon haavan mutta iso melkein 5kg ja myös isopäisempi tuli ilman pienintäkään repeämää.
Sanoisin näin mutu-tuntumalta että eniten vaikuttaa oliko kohtu kunnolla avautunut ja monesko synnytys/ entiset kiristävät epparihaavat
tokalla kerralla myös 37cm ja yksi tai kaksi tikkiä alapää normaalissa kondiksessa synnytyksen jäljiltä, kolmannella kerralla 35cm eikä tikkejä...en uskalla edes miettiä mitenois käyny jos ois täytyny pusertaa tuo eka alakautta ulos.
Toisella lapsella oli pienempi pää ja helposti tuli (tai sitten paikat oli jo valmiiksi venyneet)
Esikoisen pää 38 cm ja tuli vielä käsi poskella.
Alapään kunnosta kertonee parhaiten se, että tikkejä ei pystynyt kätilö ompelemaan vaan kutsui lääkärin ompelemaan sekä se etten istunut 6 viikkoon - ristiäisissä istuin ekaa kertaa.
1.36cm, hidas ponnistusvaihe, 6 tikkiä
2. 34cm, raju ponnistusvaihe, 3 tikkiä
3. 33cm rauhallinen ponnistus, vaikka nopea, ei tikkejä.
Ekan jäljiltä ei jäänyt vaivoja. TOkan jälkeen 2kk synnytyksestä pissa karkas trampoliinilla. kolmannen jälkeen virtsasuihkun katkaisu ei onnistu täydellisesti, mutta pitänee reenailla.
Muuten ihan hyvässä kondiksessa vehkeet.
32 cm oli vauvan päänympärys, tehtiin eppari ja sain muutaman nirhauman lisäksi, mutta istuin kyllä jo seuraavana päivänä ilman valtaisia kipuja.
kuten oot ehkä sattunu joskus huomaamaan niin se vauvan pää joustaa aikas hyvin... ei se mikään sementti pallo ole joka sieltä ulos kiskotaan