Mitä lahjaksi 21vee tytölle?
Kertokaas muutama vinkki, mitä tuon ikäiset nykyään voisivat haluta, toivoa ja tarvita! Kyse sukulaisesta jota en niin hyvin tunne, että olisi luontevaa kysyä toivetta. Ei tarvitse olla suurta, ajatus on tärkein...
Muovailuvaha ja parkkitalo eivät vissiin tule kysymykseen :D
Kommentit (26)
hajuvesi, lahjakortti... pari iittalan lasia tai tuikkulyhtyä... tai pari kahvimukia, kelpaisi mulle (23v " tyttö" )
Karsean mauton lahja jotenkin. Cd-levy tai vaikka lahjapakkaus jotain ihanaa kempparikamaa. Bodyshopilla ois ihana sellanen kylpysiirappi, tuoksuu unelmaiselle.
Herkkukori (jos on vaikka opiskelija ja elää jollain makaroni+tonnikala-dieetillä, varmaan osaisi arvostaa jos jotain vähän erikoisempia juttuja ois... 20¿ sais jo aika satsin)
Tai ottaako jonkinasteisena kettuiluna, ettei osaisi huolehtia itse omasta hygieniastaan? Ajattelenkohan nyt jotenkin hassusti ;) -ap
on niin uusavuton ettei osaa etsiä itse musiikkia netistä joten ei cd-levyä tai dvd:itä.
kaikista voiteista ja hajuvesistä sen verran, että aika vaikea sanoa toisen ihotyyppiä tai sitä onko yliherkkä ko. tuotteelle. itse saan tosi pahaa ihottumaa kaikista body shopin tuotteista vaikka en muuten ole allerginen, ne kun ei vissiin testaa niitä kunnolla....
kahvimukejakin on paaaljon vaikka meillä ei kukaan juo kahvia ja meillä on kyllä kahviastiastokin....
jos saan muita ihonhoitotuotteita annan ne anopille. mutta ajatus ei loukkaa, kuhan on se oikea merkki eikä esim. rasvaisen ihon tuotteita kuivaihoiselle.
-2-
Ja onneksi kaikki parikymppiset ei ole warettajia. Jos joku kaukaisempi sukulainen muistaisi edes jotenkin, olisin otettu. Vaikka ne sitten ois soivat petteri punakuonopörrösukat. It' s the thought that counts.
Jos et keksi mitään ja tiedät hänen sähköpostiosoitteen, voit yhä laittaa
http://www.lahjaksilehma.fi
http://www.kua.fi kautta arvokkaan lahjan, lahjoituksen hänen puolestaan jonnekin ja hän saa siitä tiedon postikortilla/sähköpostilla. 5¿ ylöspäin lahjoja, miltäs kuulostaisi vaikka puun siemeniä ja taimia ja maataloustyökaluja köyhälle perheelle Afrikkaan.
Ja samaan pakettiin tietysti pörrösukat ja puuterin väriset sloggi-alushousut kokoa 52! Kätevät kun on viimeisillään raskaana! ;D
Mutta mikä ihme on varettaja? Onko se oma vika jos saa vain kyseisen puljun tuotteista allergiaa, muista tuotteista en ole koskaan saanut?
numerolla 11 esiintynyt...
kaikkea musaa/elokuvia netistä. Minusta se on moraalitonta.
Body Shopin kommentti liittyi siihen, että sanoit, ettei heidän tuotteita vissiin testata niin paljon. Tietenkin jokaisen allergiat vaihtelevat henk. koht. ja noin, niitä ei voi tietää etukäteen. Eikä kukaan mitään allergioilleen voi. Mutta siis, minä kannatan sitä, että ei testata eläimillä.
Olin vissiin 14?
lehtitilaus vaikka puoleksi vuodeksi.
mikä siinä on moraalitonta?
millä bs sitten testaa tuotteensa? mikä tapa ikinä onkin, se ei toimi!
itse en näe eläinkokeissa mitään pahaa, tosin en tiedä ko. aiheesta mitään!
-11-
ja katsotaan ennen kuin ne tulevat suomessa ensi-iltaan ;D
lehtitilaus kuulostaa mukavalle!
tuhma, tuhma nro 11.....
Draizen testi on silmänärsytystesti, jossa paikalleen kiinnitetyn kanin silmään tiputetaan tutkittavaa ainetta. Vaikutuksia seurataan useita päiviä jopa viikon ajan. Kanilla on herkät silmät, ja sille erittyy niin vähän kyynelnestettä, ettei tutkittava aine huuhtoudu pois. Pahimmillaan aineet aiheuttavat silmän kirvelyä, tulehtumista ja jopa syöpymistä.
Ihonärsytystestissä useimmiten marsun paljaaksi ajetulle iholle, jota on myös voitu naarmuttaa, sivellään testattavaa ainetta. Se voidaan myös ruiskuttaa ihon alle. Eläintä seurataan useiden päivien ajan.
Myrkyllisyyttä selvitetään esimerkiksi LD50-testillä. Koe-eläinryhmille annetaan testiainetta eri suuruisina annoksina, jotta saadaan selville, mikä määrä tappaa puolet eläimistä. Testi on erittäin tuskallinen, sillä eläimille ei voida antaa kivunlievitystä.
Tuskalliset testit eivät takaa turvallisuuttamme: eläimille vaarattomat aineet saattavat olla ihmiselle haitallisia.
Sinusta siis ei ole moraalitonta ilmaiseksi ottaa joidenkin tekemä työ? Mitäpä, jos sinä vaikka keksisit jotakin ja toiset vain lainaisivat keksintöä ja kopsaisivat kotona itselleen samanlaisen. Sulta jäis ne kaikki rahat saamatta, jotka olit kuvitellut ansaitsevasi keksintöäsi myymällä.
Toisekseen eläinkokeet ovat paitsi tuskallisia, myös tarpeettomia. Ne voidaan tehdä muutenkin kuin eläimillä.
Vierailija:
Sinusta siis ei ole moraalitonta ilmaiseksi ottaa joidenkin tekemä työ? Mitäpä, jos sinä vaikka keksisit jotakin ja toiset vain lainaisivat keksintöä ja kopsaisivat kotona itselleen samanlaisen. Sulta jäis ne kaikki rahat saamatta, jotka olit kuvitellut ansaitsevasi keksintöäsi myymällä.Toisekseen eläinkokeet ovat paitsi tuskallisia, myös tarpeettomia. Ne voidaan tehdä muutenkin kuin eläimillä.
kuinka ne voidaan tehdä jollei niitä tehdä eläimillä, ette vastanneet?
tuskin yksi ihminen nyt hyvänen aika koko maailmaa kaataa, eihän se mun vika ole että ne leffat ja musa siellä netissä on kaikkien ladattavissa ;D
jos ne eivät olisi niin kalliita kaupassa, asia olisi ihan eri mutta riiston jatkuessa tilanne on tämä.
kuka hullu maksaa leffasta 20 eur jos sen voi saada ilmaiseksikin? ei se minusta ole varastamista eikä tällä hetkellä laitontakaan.
keksinnöt yleensä patentoidaan eikä leffa kylläkään ole mikään keksintö :)
-11-
" intelligent propertya" . Mutta sinähän et voi sellaista ilmiselvästikään ymmärtää. Ja aika hassusti ovat latailijat saaneet sakkoja, kun jääneet kiinni. Sen verran, mitä matskuja ovat latailleet. Keskimäärin reilut 3000¿. Kaikki DVD:t eivät todellakaan maksa 20¿, mutta tietysti sinun tasoisellasi ainut DVD-kauppa on Anttilan Top Ten-osasto.
Ja niistä eläinkokeista:
" Vaihtoehtoiset turvallisuustestit
Eläinkokeista luopuneet kosmetiikkayritykset käyttävät sellaisia raaka-aineita, joiden turvallisuus tunnetaan mm. pitkäaikaisen käytön perustella. Olemassa on jo tuhansia testattuja ainesosia ja yhdisteitä riskittömän kosmetiikan valmistamiseksi.
Tietokoneanalyysien ja soluviljelmien avulla voidaan karsia pois haitallisia aineita. Silmän- ja ihonärsytystä, mutageenisyyttä sekä ihon läpäisyä voidaan jo nyt luotettavasti selvittää vaihtoehtoisin menetelmin. Esimerkiksi ihonärsytystä voidaan tutkia solu- ja kudosviljelmien avulla, kuten ihmisen ihoa jäljittelevillä malleilla. Draizen testille on runsaasti vaihtoehtoja, mm. hedelmöitetyn kananmunan alkiokalvon käyttö. Lopulta koekäyttäjät varmistavat tuotteiden turvallisuuden."
Vierailija:
" intelligent propertya" . Mutta sinähän et voi sellaista ilmiselvästikään ymmärtää. Ja aika hassusti ovat latailijat saaneet sakkoja, kun jääneet kiinni. Sen verran, mitä matskuja ovat latailleet. Keskimäärin reilut 3000¿. Kaikki DVD:t eivät todellakaan maksa 20¿, mutta tietysti sinun tasoisellasi ainut DVD-kauppa on Anttilan Top Ten-osasto.
ahaa, et tiennytkään kaikkea ;D
lataaminen netistä ei ole laitonta, sitä vastoin jos minä ostan vaikka leffan ja kopsaan sen ja laitan jakoon, se on laitonta. nyt kehitteillä oleva laki estäisi tämän ohjelman/leffan/musan kopioinnin, mutta tästä taas aiheutuisi se, että et pystyisi ottamaan varmuuskopiota ostamastasi kalliista tietokoneohjelmasta, eli olemme pienoisen paradoksin edessä.
en ole siis tehnyt mitään laitonta, minulla jaossa on vain imutettuja tiedostoja, ei kopioita.
olisin enemmän huolissani niistä 5000-6000 lapsesta jotka kuolevat tänäänkin janoon kuin muutamasta marsusta joiden uhrauksen vuoksi tuhannet voivat käyttää turvallisesti eri tuotteita.
kas näin vaihdoimme tietoja :)
-11-
www.cdcovers.cc/covers.php
ja
www.coverland.co.uk
tosin tulostaminen vaatii hyvän väritulostimen. jos on hyvä tulostin niin kukaan ei voi erottaa onko kyseessä kopio vai ehta tavara kannen perusteella, paitsi joissakin on niitä tarroja jotka sitten puuttuu, mutta eihän tavikset tätä tiedä :)
-11-
punkkupullo ja/tai lahjakortti vois olla kova sana. eritoten lahjakortti sisustusliikkeeseen voisi olla hyvä kun ei meillä parikymppisillä nämä sisustukset oikein silmiä hivele, meilläkin on menossa lastenhuoneen uusintasisustus ja olkkari on aika hirveä :D jos kyseisellä naisella on lapsia niin ei mitään lapsiin liittyvää kun on kiva saada jotain ihan vaan itselle joskus.
hyviä jouluja, terveisin 20v. mammuska