Miksi juotte alkoholia? Jos mausta tykkää, eikö voisi tehdä
Kommentit (18)
Minusta ainakin on mukava ottaa mieheni kanssa muutamia paukkuja.
Vierailija:
promilletonta samanmakuista mehua?
olut, puna- ja valkoviini, kirkas viina, liköörit jne. on kaikki eri makuisia ja kaikki alkoholijuomia...
Siksi sitä alkoholia otetaan, että humalassa on hauskaa. Piste.
mutta alkoholi on niin kuin tulella leikkis, vahinko voi tulla kenelle vaan.
terv kohta 38 vuotta täysin ilman alkoholia
Viiniä on juotu kautta aikojen ja eräs kaveri muutti vedenkin viiniksi.
Pidän eri juomien mausta, hyvät tuhdit punaviinit ovat suurin heikkouteni. Olen odotusaikana maistellut alkoholittomia punaviinejä, mutta ne ovat aivan kamalia. Eli ei sitä voi korvata millään.
Minä juon viiniä usein, mutta humalassa en ole. Enkä näe siinä mitään pahaa. Jos se viinimäärä minut tappaa, niin sitten tappaa. Todennäköisimmin kuolen johonkin muuhun.
Ja kyllä, olen pienen lapsen äiti.
rankan viikon jälkeen.Mehulla ei ihan samaa vaikutusta, vaikka maku ehkä olis parempi.
Tehkää jotain elämällenne, ihmiset, jos te ette sitä kestä ilman alkoholia!
absolutisti
Vierailija:
promilletonta samanmakuista mehua?
Niin, miksiköhän ei..???
Alkoholi rentouttaa ja pikku hiprakassa on kivaakin.Noita makuja on niin monenlaisia, että eipä taida mehuista löytyä.
Ja huom!!KAIKILLE se alkoholin nauttiminen ei ole tulella leikkimistä, niinkuin joku besserwisser taas yritti selittää.
mutta siitä tulee kivasti hiprakkaan! =)
Sitä ennenkin olen juonut vain alle kymmenen kertaa. Sen jälkeen siinä ei ollut enää mitään jännitystä yms..
Typerän näköistä, epäterveellistä, pahan hajuista, junttimaista, pahaa yms. Alkoholin juomisessa ei ole mitään hyvää.
Se että nautin viinistä ei tee minusta sairasta tai juoppoa.
Vierailija:
Sitä ennenkin olen juonut vain alle kymmenen kertaa. Sen jälkeen siinä ei ollut enää mitään jännitystä yms..Typerän näköistä, epäterveellistä, pahan hajuista, junttimaista, pahaa yms. Alkoholin juomisessa ei ole mitään hyvää.
Onkin tosi junttimaista ja typerän näköistä juoda viiniä ruuan kanssa...
Sulla on aika paljon opittavaa, jos teinien pussikännit vastaa sun mielestä normaaleja aikuisten juomatapoja.
EI HERRANJUMALA!!!!! :D :D
Ja joo.. Musta on junttimaista myös kun joku " todella tyylikäs pariskunta" miettiin jotain viinin tilaamista ravintolassa.. " Pitää tykätä viineistä kun se on niin tosi cool.."
Jos nyt ei liikaa erehdy juomaan.
Jos ap:lle ei maistu, niin ole juomatta. Pitäiskö kaikkien olla syömättä pinaattia, kun joku ei tykkää?
Vierailija:
Ja joo.. Musta on junttimaista myös kun joku " todella tyylikäs pariskunta" miettiin jotain viinin tilaamista ravintolassa.. " Pitää tykätä viineistä kun se on niin tosi cool.."
Niissäkin kun on promilleja.
Mä tunnen montakin fiksua absolutistia, joille muiden juominen ei ole ongelma. He ovat vain tehneet yhden valinnan elämässä. Tunnen myös tytön, joka ei syö mitään makeaa (leivoksia, pullaa, karkkia). Kumma juttu, mutta omapa on asiansa. Näin on myös mun viininjuomiseni kanssa.
Mun mielestä kauhea olotila. Ja useimmat alkoholijuomat on pahoja esim. viinit, oluet yms.
Jotkut boolit/ liköörit on hyviä ja niitä saatankin pienen annoksen juoda maun vuoksi, en kuitenkaan niin paljoa, että tulisin edes hiprakkaan.
En siis ole absolutisti, mutta en myöskään juurikaan käytä alkoholia. Muut voi käyttää jos haluavat ja minä voin mielelläni olla jopa samassa seurassa, ei mitään ongelmaa. Onpahan jengillä ainakin aina selvä kuski :)
Ja kyllä, olen juonut itseni useamman kerran hiprakkaan ja ihan humalaankin, joten tiedän mistä puhun... IHAN HIRVEÄ OLOTILA; päässä pyörii ja en tunne olevani oma itseni...
Mun mielestä jokaisen ns. absolutistinkin pitäisi kokeilla juomista hiprakan/humalan vuoksi, jotta tietää mistä puhuu.
Keinomakeutetutkin maistuu erilaisilta kuin sokerilla maustetut.