Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Voimakkaat kuukautiset =(
16.12.2005 |
Mulla on ihan kamalan voimakkaat kuukautiset, mutta en kuitenkaan haluaisi alkaa mitään e-pillereitä popsimaan. Myöskään kierukkaa en halua.
Olen kuullut, että tulehduskipulääkkeillä saisi vuotoa niukemmaksi.
Onko kenelläkään kokemusta siitä? Ja mikä olisi parasta tulehduskipulääkettä ko. vaivaan?
Todennäköisesti kuitenkin jossain vaiheessa päädyn uudelleen niihin e-pillereihin, koska niillä pysyy vuoto parhaiten hallinnassa ja onhan niistä tietenkin muutakin hyötyä ;)
Kommentit (2)
meinasin ensin hoidoks hkierukkaa, mutta lääkäri kerto emätinrenkaasta, on tosi hyvin vähentäny vuotoa, oon erittäin tyytyväinen tähän
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Lääkäri neuvoi ottamaan (lähinnä voimakkaisiin kipuihin) " Burana-kuurin" , eli se aloitetaan n. päivä ennen kuukautisia ja otetaan pari päivässä kuukautisten loppuun asti. Mun mielestä tämä ei kuulosta kovin järkevältä, mutta tosiaan lääkärin suusta kuultua. Mulla myös runsaat kuukautiset, mutta en ole huomannut lääkkeiden vaikuttavan siihen ongelmaan. Onhan olemassa jotain hoitoja runsaille kuukautisille, jos ne todella ovat haitaksi.