miten saisi salattua että on raskaana?
-ensiksikin haluttaisi kertoa
-ja joulupöydässä päättelevät kun ei viiniä minulle eikä suolakalaa..
Ja viikkoja on vasta 5
Kommentit (10)
antibioottikuurilla, niin jos sanois että se jatkuu.. Ja suolakalaa ei vaan haluta (kaikki arvaa heti). Eikä kukaan uskois että laihdutan jouluna, muuten hyvä :)
Eli juot loppujen lopuksi vain ½lasia :)
Ja kalasta,hmm... Itse sanoisin,et en kertakaikkiaan tykkää (jos siis oman perheen kesken,et kehtaa sanoa...) Toisaalta jos kaikki tietää et se on sun herkkua,ni se onkin vähän vaikeempaa??
Jos nämä ihmiset ovat sinulle läheisiä niin etkö haluaisi heidän tukeaan jos jotain ikävää sattuisi? Lisäksi sellainen on todella epätodennäköistä, joten itse sanosin vaan reippaassti joulupöydässä että meitä on sitten ensi vuonna yksi enemmän:-)
Työpaikalla on sitten tietysti eri juttu...Ja onnea muuten raskaudestasi!
ehdottomasti paras ja toimivin tapa kun et sano yhtään mitään. Kaikki selittelyt ovat juuri sitä - selittelyä. Et sano yhtään mitään kenellekään, sillä harva oikeasti on kiinnostunut siitä, mitä muut syövät ja mitä heidän lautaselleen jää. Eli jätät suolakalat syömättä, tai keräät huomaamattomasti lautasliinaan ja heität roskiin vessassa. Otat myös lasin viiniä lautasen viereen, ja tilaat lisäksi vaikka vissyä tai kokista tms. Viiniin kastat vain kielesi ja juot sitä toista lasia. Jos joku kysyy, niin sano ihan ilmeettömästi että et oikein tykkää punkusta tai että ei vaan maistu nyt.
Ap taitaa olla ekaa kertaa raskaana? : )
sitä kalaa nyt ei syö vanha erkkikään! ja mikset voisi ruuan kanssa juoda lasillista viiniä?
Mutta en silti koe että minun tarvitsee juoda. Siis periaatteessa voin kyllä puoli lasia juoda, esim esikoisen kanssa joinkin jouluna ja kaikki silloin tiesivät että olen raskaana. Mutta jos otan tosi vähän (siis normaali 2-3 lasia) meidän kyttä äiti ja kyttä mummu kyllä huomaavat.
Ja suolakala on herkkuani ja mummu kysyy varmasti oliko hyvä suola.. oletko maistanut jnejne. Ja eikös se ole ihan sama ottaako palan vai kolme, jos siinä siis jotain vaarallista olisi (kun ei ole kypsennetty kala).
Toisaalta haluaisin kertoa, mutta en siis koko (lähi)suvulle joka siellä on. Tämä ei ole mikään suuri ongelma. Voihan se olla että tulee tilanne että on parempi vaan kertoa eikä jättää arvailujen varaan.
äidillesi ja mummullesi etukäteen, jos he ovat todennäköisimmät syömistesi vahtijat. He kai kuitenkin olisivat ensimmäisten joukossa, joille kertoisit. Voivat jopa auttaa sinua pitämään salaisuuden muilta.
TOSI paljon, oli niin älytön himo siihen. Eikä tullut mitään!
Toinen vaihtoehto on, että sanot laihduttavasti, etkä siksi ota viiniä tai suolakalaa, kun ne lisäävät näläntunnetta :)