Nykyisin kirkosta eroamis-kiihkoilu on paljon pahempaa kuin uskonnollinen kiihkoilu.
Kommentit (14)
on hyvä, että me nuoret eroamme kirkosta. minä ja vaimoni erosimme nuorina. kolme lastamme eivät ole siis kuuluneet koskaan kirkkoon. nyt meitä on kahden sijaan viisi vapaata ajattelijaa. ja näennäisuskovaiset isovanhempamme ja vanhempamme kuolevat aikanaan, ja kirkon jäsenmäärä jatkaa romahtamistaan.
just tällä lailla se muutos saadaan vähin erin aikaan.
itse erosin kirkosta yli 10 vuotta sitten. eikä ole ikävä tullut!
En propagoi minkään muun aatteen puolesta kuin ihmisoikeuksien. Ihan sama mulle mihin SINÄ uskot tai olet uskomatta.
Jos ihmiset kerran ovat niin ajattelevaisia, niin miksi tätä eroamista pitää täällä jatkuvalla syötöllä mainostaa? Tälläkin hetkellä on ainakin yksi aloitus " Vielä ehdit erota kirkosta" ... Eikö nämä ajattelevat ihmiset osaa tehdä sitä ilman av-propagandaa?
Aktiiviset (mm. näillä palstoilla olevat) kristillisen uskonnon vastustajat ovat tosi pahoja kiihkoilijoita. En ymmärrä mikä heidät siihen ajaa.
Sinällään minulla ei ole kristinuskoa vastaan mitään. Kukin uskokoon mitä tahtoo. Mutta tasa-arvo uskontojen (ja uskonnottomuuden) välillä pitäisi olla.
t. satanisti
Hihhuloinniksi todellakin voi kutsua esim. täällä mellastavia " eroa kirkosta, eroa kirkosta, eroa kirkosta" -tyyppejä tai jatkuavasti krisillisyyttä mollaavia tyyppejä.
Monikaan ei viitsi erota kun ei tajua kuinka helppoa se on ja kuinka siinä säästää selvää rahaakin. Itse en halua myöskään tukea kirkollisveron muodossa esim. lestapappeja, sovinisteja jne.
Parempihan se teille " kristityillekin" , että joukostanne poistuvat uskottomat.
ei ole soitellut ovikelloani varhain aamulla/myöhään illalla tarjoten lehtisiään, pysäyttänyt kadulla ja tunkenut esitteitään tai kertonut minulle joutuvani helvettiin, haukkunut minua saatanaksi tms yhtä kaunista.
Heillä ei ole mitään tekemistä kirkon tai kristinuskon kanssa... Ihan oikeasti, perusasiat selväksi ennen kuin alkaa mollamaan, jooko?
niissähän on aivan hitosti kristillistä propagandaa ympäri vuoden.
antaisivat tapakristittyjen kasvattaa itse uskovaiset lapsensa (jos ovat kasvattaakseen) ja jättäisivät ei-kristityt lapset rauhaan.
Taidat katsoa vain puolueellisten lasien takaa?