mikä omassa siskossa ärsyttää eniten? ev
Kommentit (7)
Muuten mua vähän ottaa päähän sen arkuus ja se, että suuttuu aika helposti ja ottaa itseensä helposti.
että se vieläkin yrittää olla isosisko, ja määräillä asioistani, eikä älyä että olemme jo molemmat aikuisia ja minulla on oma elämä
Hän on vielä kovin mustavalkoinen 22-vuotias. Niin olin minäkin saman ikäisenä, ehkä se siksi juuri ärsyttääkin. Lisäksi hän on erittäin suorapuheinen, joskus voisi mielestäni pyöristellä hiukan. Mutta ihana ja rakas sisko silti :-)
se, että yksi heistä ei ole luotettava. on jo aikoja pitänyt lopettaa kertomasta hänelle henkilökohtaisia asioita, kun ne aina meni eteenpäin vaikka vielä sanoessa varmistelin että on LUOTETTAVA asia. se sattuu, koska olisi ihana kertoa niitä myös hänelle. sit kun hänellä on nuo samat taipumukset omissa ystäväpiireissäänkin... kaikki ovat silti ihania ja muille voin kertoakin lähes mitä vaan!
Voin jokaisesta kertoa huonoja puolia ;0)
Vanhin sisko: Ennen oltiin jatkuvasti tekemisissä ja sisko on mua paljon auttanutkin mut nykyään en voi enään hälle kertoa henkilökohtaisia asioita kun saatan niistä sitten kuulla joltain muulta tai site se saattaa itsekin sanoa että juttelin juts " Maijan" kanssa ja se sanoi et sun kannattaa tehdä niin ja niin....tosi ärsyttävää!
Toiseks vanhin sisko: Asuu toisella paikkakunnalla ja on niin miehensä tossun alla että ihan raivostuttaa kun käy meilläkin -tosi harvoin- niin suurinpiirtein vaan oven raosta huikkaa että " Pentti" odottaa autossa, en voi olla kauaa ja sit on jo kohta menossa.
Kolmanneks vanhin sisko: Asuu entisen tyttöystävänsä kanssa edelleen saman katon alla ja eikä osaa sanoa sille että lähdeppäs lätkimään kun sit tää ex on niin mustasukkainen ettei siskoni saa tehdä mitään vaikka he eivät olekaan yhdessä.
Neljänneks vanhin sisko: No esim. saattaa lainata vaatteita ja sit ei niitä palauta ja mun pitää itse ne käydä siltä hakemassa jos haluun ne joskus saada takaisin. Sit on yks tosi ärsyttävä piirre, Jos lähdetään baarin ja sovitan jotain paitaa ja siinä onkin pikkuinen tahra ja sanon etten laita tota kun siinä on tahra niin siskoni saattaa sanoa että no ei sitä näy, ei se haittaa. Ja itse ei KOSKAAN laittaisi sellaista paitaa missä on pikkuinenkin tahra.
Pikkusisko: Lupaa aina tulla käymään ja sit ei tulekaan ja lupailee paljon kaikkea mut sit ei pidäkkään lupauksia.
Mutta kaikki 5 siskoa on maailman ihanimpia siskoja enkä kenestäkään luopuis koskaan. Tuli pitkä lista kun on niin paljon siskoja mut sehän on rikkaus ;0)
Voi kuulostaa ihan kummalliselta, että miksi tällaista valitan. mutta oikeasti olen huolissani siitä, että siskoni sairastuu kohta burn outtiin, kun kaikki vapaa-aika menee läheisiä auttaessa. Yritän puhua, ettei hänellä ole kohta mistä ammentaa, jos ei välillä tankkaa omia energiavarantojaan. Olen itse paljon itsekkäämpi, mutta toisaalta myös terveempi tietyssä mielessä.
Isälle suuttui aika pienistä asioista ja katkaisi välit kokonaan. Koko ajan pelkään, että jos teen jotain äärin, se tekee mulle saman.