G:Minkä merkkisiä e-pillereitä käytät?
Kommentit (9)
sopii minulle, ei minkäännäköisiä vuotoja
Aikaisempi merkki Femoden "hullunpillerit", välivuotoja, runsaat vuodot, mielialan vaihtelua, syöpöttelyä.
Hyvät, ei välivuotoja, kärsii syödä 5levyä putkeen ennenkuin alkaa vuotaan.
Harmonetteja kokeilin joskus, ei hyvät, vuoti koko ajan.
Eikö Yasmin ollut se, josta joskus 45 minuuttia -ohjelmassa oli juttua kun nainen kuoli niihin, olisko ollu saksalainen nainen ja veritulppa keuhkoissa? Ja että Yasminilla olisi kohonnut riski tuollaisiin tapauksiin.
Itse käytän Vreya eli Diane Novan halvempaa versiota, mutta kun näköjään sekin on tappavaa tavaraa :D Pelottaa vaan lopettaa, jos rasvoittuva ja osin finninen iho palaisi sitten...
Edellinen jatkaa... siis ei kuollut mutta "usea" muu oli kuollut, hän selvinnyt, muttei ikinä saanut enää tulla raskaaksi verenohennuslääkkeiden takia.
minulle ei sovi matalahormoniset, aiheuttavat välivuotoja ja mielialaongelmia. Nämä vanhan polven korkeahormoniset toimii hyvin. useita laattoja en kyllä pysty syömään peräkkäin, alkaa vuoto kesken toisen laatan.
Tai siis yhdistelmäehkäisypillereihin ( estrogeeni + keltarquhashormoni liittyy). Riski on oikeasti todella pieni mutta olemassa oleva. Tämän takia etukäteen selvitellään muita riskitekijöitä kuten lähisuvun veritulpat, tupakointi, ylipaino ja ikä. Mikäli riskitekijöitä on useampi niin kannattaa valita jokin muu ehkäisymenetelmä.
Ja toistaiseksi ovat olleet hyvät.
Aikaisemmin käytin Femodemia (n. 7 vuotta) ja imetyksen ajan cerazetteä ja sitten kokeilin myös Melianea, joka ei sopinut ollenkaan.
tässä välissä käytin Yasmineja, mutta tunsin ovulaation joka kuukausi, ja kun välivuotoja oli vielä koko ajan, en luottanut siihen että ne ehkäisisivät. Palasin Dianeen ja olen ollut tyytyväinen. Voi syödä monta laattaa putkeen, ei ole välivuotoja, iho on kunnossa jne.
Hyvät, ei välivuotoja, kärsii syödä 5levyä putkeen ennenkuin alkaa vuotaan.
Harmonetteja kokeilin joskus, ei hyvät, vuoti koko ajan.