Voiko tämä olla ykköstyypin diabetes?
Eli, lapsi alkanut nukkumaan öisin 12-14 tuntia, päivisin nukkuu 2-4 tuntia ja saattaa silti nuokkua muulloinkin. Ruoka ei enää kelpaa, vain nesteet ja on laihtunut, vaikkei mikään pullukka ollut ennenkään. Lapsella ikää 2v7kk.
Kommentit (15)
Kerrot terkkarille lapsen oireet ja sanot ettet päässyt lääkäriin ja sanot, että terkkari laittaa pikaisen lähetteen.
Enää 5 h aikaa ja voin vapaasti mennä lastenklinikalle ilman lähetettä. Ehkä ne asiat siellä selviää. Tai ottavat kenties lapsen sitten vaikka osastolle tarkkailuun tai jotain. Ahdistunut olo itselläkin tämän takia.
ap
haistele lapsesi hengitystä,jos haisee ällön makealta aivan kuin olisi syönyt kauheasti karkkia,niin sit soitat lääkäriin.se on varma merkki. tai sitten jos pissa haisee kans " makealta" .mutta jos lapsellasi on diabetes niin pitäisi kyllä vähän väliä pyytää juomista ja ravata vessassa.tuo väsymys kuuluu ainakin ensioireisiin.niin ja juomaksi sitten VETTÄ EI MEHUA!!!koska mehu nostaa vielä entisestään jo korkeita sokereita.
tarkkaile lastasi kun hän nukkuu,herätät vaikka vähän väliä ja katsot onko tajuissaan.
Vierailija:
Eivät päästäneet mua edes lääkärin luokse lapsen kanssa! :(Terkkari vaan sanoi, että anna kotona osmosalia 1,5litraa päivässä, kyllä se sillä pärjää.
Odotan, että klo tulee 16 ja menen lastenklinikan päivystykseen. Aina pitäisi olla lapsella kuumetta tms., että viitsisivät edes tutkia. Musta ihan tarpeeksi hälyttävää, että lapsen paino ei ole noussut 7kk lainkaan.
vittuuntunut ap
(lapsi nukkuu taas, ei huolinut syödä mitään, eikä edes juoda)
Tällaisissa tapauksissa VARATAAN AIKA eikä vain marssita terkkariin jos ei ole edes päivystysaika! Idiootti!
Tuskin tilanne on noin akuutti jos ovat kerran käyneet terkkarissa ja sieltä käännytetty kotia! Tuskin nyt sentään uneliasta lasta käännyttäneet olisi!?
Minä varasin aamulla ajan kyllä, soitin kiltisti kasilta terveysasemalle, minut laitettiin päivystävän terkkarin luo ensin, joka voi sitten pyytää lääkärin sinne, jos katsoo tarpeelliseksi. Ok?
ap
Vierailija:
Tuskin tilanne on noin akuutti jos ovat kerran käyneet terkkarissa ja sieltä käännytetty kotia! Tuskin nyt sentään uneliasta lasta käännyttäneet olisi!?
Mullekin käynyt sillä tavalla, että terveysasemalla lääkäri katsoi lapsen ja laittoi kotia. Minäpäs soitin keskussairaalaan ja käskivät tulla välittömästi. Lapsi oli 8 päivää sairaalassa. Ei ne mitään ylijumalia terveyskeskuksissa tms ole.
Kerrot mikä vikana. Aikaa menee n 1 min verensokerin ottamiseen... Kyllä he sitten sinut lääkärille passittavat jos sokerit korkealla. Miksi teidän th ei ottanut verensokeria?
Vierailija:
Vierailija:
Tuskin tilanne on noin akuutti jos ovat kerran käyneet terkkarissa ja sieltä käännytetty kotia! Tuskin nyt sentään uneliasta lasta käännyttäneet olisi!?Mullekin käynyt sillä tavalla, että terveysasemalla lääkäri katsoi lapsen ja laittoi kotia. Minäpäs soitin keskussairaalaan ja käskivät tulla välittömästi. Lapsi oli 8 päivää sairaalassa. Ei ne mitään ylijumalia terveyskeskuksissa tms ole.
Sepä uutinen, olen meinaan sairaalan ea: ssa töissä...
Mene yksityiselle, jokaisella on sen verran rahaa laittaa, jos lapsi noin kipeä. Sitäpaitsi 1.5 l Osmosalia on liikaa! Vaikka olisi ripuli niin kuullostaa oudolta määrältä! Tai pyydät tk:sta pissan liuskakokeen, ja katsot, onko sokeria pissassa. Vaikkei kyseesä olisi diabetes, tuo ei ole normaalia.
luulivat että on kyseessä siis joku vatsatauti, eli joku väärinkäsitys siis.
Sanoitko että epäilet diabetesta? SILLOIN terkkarin kuin terkkarin tulee tarkastaa verensokeri tai edes pissansokeri HETI eikä seuraavana päivänä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eli sinuna soittaisin terveyasemalle, että epäilet diabetesta. Eli soitat siihen ajanvaraukseen. VAADIT saada tänään jo esim virtsansokerin mittauksen.
Ja jos ei ole kohonneet verensokeriarvot, tilaat vastaanottoajan terkkalääkärille, viikon sisällä olisi hyvä päästä, mahdollisesti akuuttiaika samlaae päivällekin, mutta ei siis ole tämän päivän päivystys asia
Mutta sokeriasia pitää tarkastaa samana päivänä kuin epäilys tulee. ELI TÄNÄÄN!!! Sanot tämän siellä terveysasemalla tai kun siis soitat. Sanot, että se PITÄÄ TÄNÄÄN TARKASTAA ja se, että se tarkastetaan, ei vaadi lääkärin lähetettä. Tietenkin muut arvot pitää tarkastaa, jos paino ei ole noussut pitkään aikaan ja väsynyt, mutta ne voisi tosiaan tehdä hiukan rauhallisemmassa tahdissa esim neuvolalääkärin kautta.
terkuin terkkari
virtsaliuskoja, millä saa siis katsottua, onko virtsassa sokeria. Pissaa vaan puhtaaseen kippoon ja liuska siihen, näkee onko sokeri plussalla. Normaalistihan ei sokeria virtsaan erity.
Niitä saa siis apteekista ilman reseptiä.
Eivät päästäneet mua edes lääkärin luokse lapsen kanssa! :(
Terkkari vaan sanoi, että anna kotona osmosalia 1,5litraa päivässä, kyllä se sillä pärjää.
Odotan, että klo tulee 16 ja menen lastenklinikan päivystykseen. Aina pitäisi olla lapsella kuumetta tms., että viitsisivät edes tutkia. Musta ihan tarpeeksi hälyttävää, että lapsen paino ei ole noussut 7kk lainkaan.
vittuuntunut ap
(lapsi nukkuu taas, ei huolinut syödä mitään, eikä edes juoda)