Paljonko vatsatautia liikkeellä-käsi ylös, joiden perheissä ollut!
Kommentit (20)
Perheessä 2 aikuista ja 5 lasta, meistä minä ja 3 lasta sairaana. Mulla jo ohi menossa, vielä on maha sekaisin eikä ruoka maistu, mutta ei enää lämpöä eikä tuu juoma samantien ulos.
Lapsista kaksi oksensi ja ripuloi koko yön, nyt nukkuneet reilun 2t heräämättä. Yksi ripuloinut jo yli 3vrk, mutta on muutoin pirteä, ei oo oksentanu kertaakaan ja ainoa, jolla ei oo kuumettakaan ollu.
Viimeksi meillä on ollut vatsatauti huhtikuussa v. 2010 eli olihan se jo aikakin...
koko perhe eli kaks aikuista ja kaks lasta. Luulin jo menneen ohi mut esikoinen vielä näköjään jatkaa. Meillä ei oo kuumeilua ainakaan vielä ollut eli ihan perus vatsatauti kai?
Etelä-Pohjanmaa 4 hengen perhe, joista minä äiti ainut kehen ei tullut. Liikkeellä norm. vatsatautia mutta meillä taisi olla norovirus.
tässä perheessä yksi toipilas, muiden sairastumista odotellaan. Etelä-Suomi.
Viime perjantaina alkoi ensin 3-vuotiaalla, sitten vuorokauden päästä alkoi todella raju oksennustauti 8-vuotiaalla ja sillä nousi seuraavana päivänä korkea kuume. Sunnuntaina mieheni ja minä rupesimme oksentamaan rajusti ja sen jälkeen nousi kuume. Nyt lapset ovat jo terveinä ja miehenikin, mutta itsellä on vielä ripulia ja pahoinvointia. Kun oksennustauti alkoi, lapset olivat mummolassa ja haimme ne kyllä nopsaan pois, mutta tänään alkoi sitten mummo oksentamaan, 7 vrk myöhemmin. On kammottava tauti, voimia kaikille, joilla se on.
Pohjois-Pohjanmaalla koko perhe vuorotellen.
Pirkanmaalla aloitti jo toisen kierroksen parin kuukauden sisään.
Helsinki, 1 lievä ja 1 tosi raju viimeisen viikon sisällä.
Itä-Uudellamaalla nelihenkisestä perheestä toistaseks äiti sairastanut tosi rajun taudin tällä viikolla. Alko oksentelulla jota jatkui n.8h. Sitten nousi 38 kuume ja ripulointi. Pahoja oireita kesti n.vrk, sit alko helpottaa. Vieläkin huippaa ja aika ajoin etoo, mutta toivottavasti taudin selkä taitettu. Perheen pienin, yhdeksän kuinen oksensi pari kertaa mutta ei oo ollu ripulia eikä kuumetta. Saas nähdä koska on esikoisen vuoro...Kamala tauti.
Tampereella 2 lasta sairastaa. Aikuiset säästyneet.
Noin kuukausi sitten kaikilla vuorotellen, 3v.:llä esiintyi ensin ja rajuimmin ripulilla ja korkealla kuumeella (39.5), 1v. ripuloi ja oksensi mutta ei kuumetta, mulla miehen kanssa vain väsymystä ja ripulia. Kesti noin viikko parantua kullakin. Helsingissä asutaan.
Mun 10-vuotias tyttö on nyt oksentanut 17 tuntia 15 - 30 minuutin välein. Ihan kauheaa katsottavaa. Tyttö ottaa kulauksen jotain juomaa ja laatta lentää heti. Mä jo ehdin ajatella, että selvittiin tämä lukuvuosi ilman mahatautia. Asutaan Jyväskylässä.
Helsingissä 1kpl pikatautia: n. tunnin verran 5-vuotias ripuloi pöntöllä ja oksensi samalla, oli sillä ohi ja iltapäivästä maistui jo ruoka (alkoi siis aamulla tämä).
Olisko noro. Alkoi todella yllättäen, kuin salama kirkkaalta taivaalta!
Vaihtoehtona adeno, mutta siinä n. viikon itämisaika ja meillä alkoi 1-3 päivän välein eri perheenjäsenillä.
Rota ei ole.
Ja kaikille tiedoksi että yleensä vatsataudin aiheuttaa joko noro, adeno tai rota.
Eteläsuomessa Noroa tässä perheessä, 2 aikuista ja 2 lasta..lapset aloittivat vuorokauden sisällä toisistaan, rajua oksentamista,vatsakipua ja kuumetta. Sitten isä ja viimeiseksi minä äiti jolla myös raju ripuli lisäksi. Voimat ihan pois, nukuin n.12 h yhtä soittoa. Noroa epäilen rajujen oireiden ja kuumeen vuoksi.
P-Pohjanmaalla:
Kaksi viikkoa sitten alkoi toiseksi nuorimmaisella oksennustauti/ripulointi/kuume siitä pari päivää toisellakin... siitä päivä kolmannella ja neljännellä... 4/8 taudissa... lisäksi lopuilla oli ripulia/vatsan seutu kipeänä.
Tästä ku selvittiin niin meni 2pv ni 5/8 oli taudissa.
Luultiin jo et kaikki meni ohi, kun 2-3pv päästä alkoi uusinta kierros.
Nyt on 2-3pv sisällä oksentanut 5/8.
Pyykkikone laulanut yötä päivää :D
Onneksi huumori tallessa...
2 kpl aika rajua ripulointia ja korkea kuume.
Juuri googlailin noron oireita aikuisella, vaikuttaa ihan siltä; eilen yhtäkkiäkkiä alkanut tosi kova mahakipu, lievä kuumeilu ja pahoinvointi. Yö meni ihan tuskan hiessä. Ihan voimaton olo. Nyt ripuli.
Miehen työkavereista moni on sairaana.