Minkä ikäisen lapsen voi vaatia leikkiä yksin?
Mies on sitä mieltä, et meidän esikoisen on leikittävä omassa huoneessaa ja leluja ei saa tuoda ollenkaa muualle asuntoa. Perustelee sillä et pienemmät sisarukset voi laittaa pieniä leluja suuhun ja et kämppä on sitä aina iha kaaokses jos tuo lelunsa muualle. Mun mielest lapsen ei tarvis vielä olla yksin leikkimässä. Jos on kavereita kylässä ni leikkivät pojan huoneessa ihan hyvin mut yksin ei oikeen viihdy. Nii ja poika täyttää kohta viis vuotta. Onkos ok vaatia olemaan huoneessaan?
Kommentit (9)
En ymmärrä, onhan se lapsenkin koti. Voitte yhdessä siivota lelut illan päätteeksi.Toisaalta itse olen sotkuinen :)
en mäkään antaisi tuoda pois omasta huoneesta, jos on sen ikäisiä pikkusisaruksia, että syövät niitä.
myöskään tuota ajattelua. Mun mielestä ei ole tavoiteltavaa, että lapsi viettää aikaa yksin paljon. Toki voi vetäytyä hetkittäin.
Toki jokainen perheenjäsen vie sitten omat tavarat paikoilleen.
sit ku äiti osaa suomee hyvemmin...hahh...
Sama tuli mieleen. Jos alkaa tehdä lapsia kesken peruskoulun, voi olla, että on hakusessa jokin muukin kuin kielitaju.
en mäkään antaisi tuoda pois omasta huoneesta, jos on sen ikäisiä pikkusisaruksia, että syövät niitä.
Se on kyllä totta että koti on kaikkien, eihän se mieskään vietä kaikkea aikaansa makuuhuoneessa.
hänen on aina leikittävä yksin omassa huoneessaan. Käske miehesi miettiä, miltä se mahtaa lapsesta tuntua!! Lapsen voi opettaa keräämään lelut pois leikin jälkeen. Pienempiä lapsia taas täytyy vaan yksinkertaisesti vahtia se tietty aika, jolloin he saattavat laittaa pieniä osia suuhunsa. Ja itselleen voi yrittää kasvattaa hiukan rennompaa elämänasennetta, ettei kodissa levällään olevat lelut ole se maailman suurin murhe!!
Vanhin 5. Mä olen ratkaissut pikkuleluaaian, että halutessaan saa leikkiä lastenhuoneessa, mutta useimmiten ruokapöydän ääressä. Legot pitää vaan kerätä pois. Jos lapsia piwnehköillä iläeroilla, kyllä täytyy ensisijaisesti opettaa heidät leikkimään yhdessä eikä eristää jokaista omaan koppiinsa.
hahh...