Kumpi ensin vauvalle- maito vai sose?
Kun maito on kuitenkin se ensisijainen energianlähde vielä pitkään (vauva 5kk), olen antanut ensin maitoa ja vasta sitten soseen. En siis imetä, juo korviketta. Jos antaisin soseen ensin, tuskin joisi maitoa ollenkaan, nyt varsinkaan kun hampaat ilmeisesti ovat tuloillaan. Mutta onko tästä mitään virallista ohjeistusta? Miten te olette tehneet?
Kommentit (5)
pitäisi antaa ensin kiinteä osuus, koska muuten voi käydä niin, ettei suostu ottamaan enää sosetta, jos tuntee olonsa kylläiseksi jo maidon jälkeen.
5.5kk poika, jolle annan myös ensin soseen ja siitä tuo 30min - tunti perään maitoa.
Molemmat pojat on syöneet soseen ja juoneet sen kanssa nokkamukista maitoa.
sitten kun 1h-1.5h on kulunut syömisestä niin olen antanut maitopullon. Näin on jaksanut taas seuraavaan soseateriaan :)
Mä aloin aika nopeesti antamaan sen 5 ateriaa päivässä vaikka eivät suuren suuria olleetkaan..
Meillä syö sosetta hyvin maidon jälkeenkin, nyt olen antanut kaksi soseateriaa päivässä. Ja koska on syönyt maidon jälkeen, olen vaalinut sitä maidonsaantia. Kaikki vaan tuntuvat tekevän toisinpäin :)
Itselläni kohta 6kuukautta täyttävä poika joka myös korvikkeella ollut noin kuukauden. Meillä syödään ensin sose ja sitten ehkä noin puolen tunnin/tunnin päästä maito siihen päälle. Ruuan kanssa juo pullosta vettä. En tiedä onko tuohon mitään virallista ohjeistusta, pääasia että lapsi saa ruokaa :)