Suosittele ravintolaa Lahdessa. Naisporukka illalla...
Perustelutkin olisivat tarpeen.
Kommentit (20)
kuullut paljon kehuja tuttavilta,itse en ole käynyt:
http://www.pulcinella.fi/
Tuo Harald on kanssa tosi kiva ja erikoinen paikka!
juuri nuo mainitut Roux, Taivaanranta, El Toro ja Harald (viimeksimainitussa plussaa hieman tavallisuudesta poikkeava tunnelma)
torin kulmalla. hyvää ja edullista ruokaa. ei tosin mikään hienostelupaikka, mutta rento ja kiva.
Mihinkään ketjuravintolaan ei kannata mennä, perusteluja tuskin edes tarvitsee antaa? Myös pizzapaikat on poissa laskuista, koska Lahdessa niiden taso on surkea. Seuraavat kolme on oivia ruokapaikkoja:
Taivaanranta: hyvä menu, viihtyisä paikka, ystävällinen ja asiantunteva palvelu http://www.taivaanranta.com/alacarte
Roux: aivan sama, kuin yllä
http://www.roux.fi/
Mamma Maria: moni pitää tämän paikan pastoista mutta minä en, mutta pizzat on hyviä, tunnelma hyvä ja palvelukin ok
http://mammamaria.fi/
Iltaa voi jatkaa Teerenpelin oman panimon tuotteita maistellen :)
Tuo Mamma Maria oli saanut palveluasenteesta paljon sapiskaa, kun eat.fi -arvosteluja lueskelin.
Vaikuttaa tosiaan, että ko kaupungissa ei ole kovinkaan hyvä tarjonta?...tai sitten en vaan löydä.
Kiitti!
Tuo Mamma Maria oli saanut palveluasenteesta paljon sapiskaa, kun eat.fi -arvosteluja lueskelin.
Vaikuttaa tosiaan, että ko kaupungissa ei ole kovinkaan hyvä tarjonta?...tai sitten en vaan löydä.
Kiitti!
Minä en ole Mamma mariasta tykännyt, joten en tiedä miten siellä nykyään on. Täällä on aika huono tarjonta, se on totta, koska ketjuravintolat on vallanneet kaikki parhaimmat paikat ja koska ihmisille kelpaa nekin. Minulle ei.
Mutta Taivaanranta tai Roux, tai sitten on vielä muuten El Toro, joka on kyllä ketjupaikka mutta ihan ok. Myös kolme uutta kreikkalaista ravintolaa on avannut ovensa tänne, ne on minulta vielä kokeilematta. Yksi hyvä kiinalainen on, Suuri Tang Hämeenkadulla, ja Hämeenkadulla oli muuten joku ihan pieni ravintola jota on kehuttu mutta en millään muista sen nimeä!
Casseli, olin unohtanut koko paikan! Se oli kyllä hirmu töykeän oloinen paikka kun joskus 2000-luvun alussa siellä kävin.
"Ei voimassa olevaa listaa tällä hetkellä. Seuraava lista ilmestyy 6.2.2013." sanotaan heidän nettisivuillaan, mitä lienee tarkoittaa?
Onhan täällä siis paikkoja, kun vähän miettii. Ei vaan samaa tasoa ihan kuin isommissa kaupungeissa, harmi. Mutta ne muutama mitä on, on hyviä.
Viimeinen kertani Mamma Mariassa oli joskus viitisen vuotta sitten ja sen jälkeen en sinne enää suostu rahojani kantamaan. Aiemminkin niin ruuan kuin palvelunkin taso oli heikkoa, mutta viimeinen pizza vei voiton kaikesta. Kinkkupizzaan oli käytetty sitä kaikkein heikkotasoisinta teollisuuskinkkua, jossa oli vielä ruskeat kuoretkin mukana. Pahin oli kuitenkin keko purkkiherkkusieniä lillumassa omassa nesteessään pizzan keskellä. Eivät olleet viitsineet edes levittää niitä sieniä, saati valuttaa, tai hui olkoon - käyttää tuoreita!
Lahdessa illalla kannattaa käydä vain Rouxissa ja Taivaanrannassa, joista jälkimmäisen valitsisin kaveriporukalle. Pulcinellassa voi käydä lounaalla, jos italialaista kaipaa.
Okei ap, unohda Mamma Maria! (en käsitä miten se ainaa näyttää olevan täynnä, kun siitä menee ohi).
Pulcinella oli se, minkä nimeä en muistanut.
Mamma Mariassa pizzat... Kinkku taisi olla vanhaa, haju ja maku olivat hirvittävät. Ensimmäinen ja viimeinen kerta..
Valitettavasti suurin pudotus on tapahtunut raaka-aineissa. Annoksia ei voi mitenkään enää verrata vastaaviin muutaman vuoden takaisiin.
Lohipastassakaan ei käytetä enää oikeaa kylmäsavulohta, vaan aivan kuin olisi "kalajauhelihaa".
El Toroa uskaltaa suositella, vaikka onkin bonusjärjestelmään liittynty.
Ja se on suosikki raflani Lahdessa. Aina on ollut hyvä palvelu, ja vaikka sali on tupaten täynä niin silti palvelu on ollut loistavaa. Tunnelma sielä on viihtyisä. Itse en ole kertaakaan joutunut oottaan sielä niin kauaa että turhautuisi niinkuin monessa muussa Lahden ravintolassa. Ruoka on aina hyvää söi sitten pitsaa tai pastaa. Vähintään kerran kuussa sielä tulee käytyä :)
Olin töissä ko. paikassa päälle 10v sitten, ainakin silloin raaka-aineiden taso oli oltava hyvä ja tarkkaa, tsekkattiin mitä päästettiin käsistä asiakkaille.
Harmi.
Roux, Taivaanranta, Konnichiwa. Ainakin nämä.
Jostain syystä esim. Mamma Maria usein täynnä, vaikka ruoka ja palvelu ala-arvoista.
Jo mainitut Roux, Taivaanranta ja Konnichiwa. Lisäksi bistro Popot, ja jos vain pientä syötävää tai salaattia haluaa, niin Wine Cafe Olavi.
Ei missään nimessä Mamma Maria.
on nykyään ihan hanurista! Ruuan (ja palvelun) taso on laskenut aivan katastrofaalisesti! Oli iso pettymys kun mentiin parin vuoden taupn jälkeen syömään, en suosittele!