Onko täällä lasten- ja nuorten terapeuttia tai psykologia? Tai nuorten kanssa tekemisissä olevia?
Haluaisin kuulla mielipiteenne tyttäreni seurustelusuhteesta. 22 vuotias tyttäreni seurustelee 31 vuotiaan miehen kanssa ja pelkään, ettei suhde ole hyväksi 22 vuotiaalle nuorelle. Tarvitsen todella ammattilaisen mielipiteen.
Kommentit (6)
...Pakkohan tämän on olla Porvoosta. Anna nyt hyvä nainen tyttäresi elää elämääsi. Tietysti on paikallaan antaa äidillisiä ohjeita siinä tapauksessa, jos ko. mies on jotenkin vaarallinen, esim. väkivaltainen, päihdeongelmainen tms. Mutta jos tällaista huolta ei ole, niin toivota vävyntekele kylään ja ole onnellinen, että tyttäresi on onnellinen.
terveisin t. erapeutti
psykologia, mutta en kyllä osaa ap:tä tässä asiassa neuvoa, sillä hänen tyttärensä on 22-vuotias ja täysi-ikäinen, aikuinen ihminen joka luultavasti osaa pitää huolen itsestään ja ihmissuhteistaan ihan ilman äidin tai psykologin apuakin...
täysi-ikäinen. Ei kuulu lasten- ja nuorten terapiaan. Täysi-ikäinen saa päättää (onneksi tai valitettavasti) itse seurustelusuhteistaan.
sillä hän tekee nyt omat valintansa, sinuna ei äitinä ole oikeastaan mitään sanomista enää niihin.
Voin kuvitella, että 22-vuotiasta vanhemmat pitävät vielä melko lapsena jota olisi suojeltava. Kuitenkin hän on selkeästi aikuinen eikä tuossa suhteessa ole mitään laitonta. Et voi tehdä mitään hänen puolestaan.
Toivottavasti suhde onnistuu. Ei lasta tietenkään pidä hylätä. Jos oikesti epäilet että suhde on "sairas" tms. eli perusteena on joku muu kuin vain ikäero, niin sinun täytyy kohteliaasti ja tyttären autonomiaa kunnioittaen keskustella asiasta.
Kyllähän vanhemmat ovat huolissaan myös keski-ikäisten lastensa parisuhteista. Mutta ongelmia epäiltäessä automaattinen psykiatrisointi ei ole aina se paras vaihtoehto.
Vastahan sulle kerrottiin ettei parikymppinen tyttäresi kuulu nuorisopsykiatrian piiriin.