Lue keskustelun säännöt.
Voiko lapsi saada Kelan maksamaa psykoterapiaa
16.01.2013 |
jos lapsi putoaa perusvammaistuelle korotetulta?
Aiemmin siis saanut korotettua vammaistukea sekä Kela on maksanut terapian 2x/vko. Nyt tuli päätös että saa enää perusvammaistukea.
Terapian jatkoista ei ole tullut vielä mitään päätöstä.
Mietin vain, että olenko ihan väärässä kun olen käsittänyt ettei Kela maksa terapiaa jos ei saa sitä korotettua vammaistukea? Ja jos näin on, niin mitäs sitten, toivotaan että kaupunki suostuisikin maksamaan? Lapsi on lisäksi tämän vuoden puolella jo käynyt terapioissa, mahtaako nämä jäädä sitten ihan meidän maksettaviksi?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
jos ei saanut myös korotettua vammaistukea. Eli teoriassa tässä vaiheessa toivotaan, että kaupunki sitten maksaisi.
OIKEASTI JA KÄYTÄNNÖSSÄ sun pitää nyt heti soittaa kelaan virkailijalle ja nöyrästi ja asiallisesti a) kysyä, miksi tuki on pudonnut ja b) selittää, että kun terapia on niin kovin välttämätöntä ja tarpeellista ja terapiapaikkakin jo on ja se on jo ollut käynnissä ja auttanut, muttei vielä tarpeeksi ja tämän jälkeen pyytää joko pikaista uusintakäsittelyä jo tekemällesi hakemukselle tai lähetää kiireesti uusi hakemus. Siinä tietysti erityisesti selität niitä kohtia, joiden takia virkailija sanoo, että vakuutuslääkäri on tuen pudottanut ja tämän lisäksi painotat sitä samaan aikaan haussa olevaa ja meneillään olevaa kuntoutustukea. On mahdollista ja jopa todennäköistä, että kelan päätös muuttuu tällä konstilla.
Kokemusta on.