Helsingin leikkipuistotoiminta surkeeta?
Mitä mieltä olette Helsingin leikkipuistoista? Olen tässä 1,5v ollut lapseni kanssa kotona ja koittanut löytää muista äideistä seuraa, mutta alueemme leikkipuistoissa (joita on sentään neljä), on toiminta aika kuollutta. Olen käynyt mm. laulutuokioissa ja niissä on vain muutama äiti lisäkseni. Avoimissa olohuoneissa tms. näkyy yleensä myös vain muutama äiti. Ja sisätiloissa ei varmana ole ketään, jossei ohjelmaakin ole. Missä ihmeessä kaikki äidit luuraavat? Olen käynyt myös Vantaan puolella avoimessa päiväkodeissa ja niissä on kävijöitä selkeästi enempi. Kaverini kertoi, että Pohjois-Vantaan avoimessa oli jopa 20 äitiä lapsineen! Toivoisin kumminkin, että lähempää löytyisi myös äitikavereita.
Kommentit (10)
..tietyillä alueilla ei vaan riitä potentiaalisia asiakkaita ihan kaikenlaiseen toimintaan. Omalla asuinalueellani, tavallisessa keskiluokkaisessa lähiössä, asiakkaita riittää nimenomaan puistotoimintaan mutta matkustas kilsa tiettyyn suuntaan niin löydät hulppean asuinalueen, jonka upouusi puisto tiloineen ei kiinnosta KETÄÄN. Alueella ei ole kauheasti kotiäitejä ja lisäksi hekin erittäin varakkaita, joten joku puistotoiminta tuskin kiinnostaa kun omalta tontilta voi lähteä vaikkapa veneilemään...
Mun mielestä Hesan leikkipuistotminnassa on per-ceestä se, että joulu-, hiihtolomalla ja heinäkuussa puistot on kiinni. Eli silloin kun työssä käyvä veronmaksaja voisi niitä käyttää. Onko kaikkien tätikin lomailtava yhtä aikaa??
Käyn itse Puistolassa ja ainakin ohjatuissa tuokioissa on lähes poikkeuksetta paljon kävijöitä. Tänäänkin muskarissa reilu 10 aikuista lapsineen.
Vaikka en asu edes kovin lähellä. Siellä ainakin on aina paljon äitejä ja todella aktiivista toimintaa. Kesällä puistoruokailu ym.
Se on aika lailla kiinni asuinalueesta, miten paljon siellä sattuu olemaan pienten lasten hoitovapaalla olevia vanhempia "irrallaan". Ja kullakin alueella se tilanne vaihtelee, esim. omalla alueellani oli yhdessä vaiheessa tosi paljon pieniä taaperoita, mutta nyt he ovat kouluikäisiä ja uusia lapsia ei ole syntynyt saman verran tilalle.
Kannelmäen ja Malminkartanon puistoissa olen käynyt. Täälläkin on ohjelmaa joka päivälle, mutta ei niissä kukaan käy. Kesäisin on kanssa ruokailua ja pihalla lapsia äiteineen paljon, mutta näin talvella ihan kuollutta ja nyt sitä tekemistä enemmän kaipais. Voisin toki reissata johonkin muuhunkin leikkipuistoon, mutta noista kymmenistä puistoista ei voi tietää, missä käy äitejä ja missä ei.
Nyt olen vantaalainen ja täällä on paljon surkeampaa touhua kuin silloin Helsingissä. Avoimia päiväkoteja ei liki silloin ollut, ehkä nyt on parempi tilanne. Eihän täällä ole kuin kaksi ohjattua leikkipuistoa.
Helsingissä oli paljon toimivia leikkipuistoja pienellä säteellä. Kyllä mulle kelpaa ne muutama äitikin juttukaveriksi.
Kesällä oli vilkkaampaa. Että jos hesalaiset äidit nyt kärsii syysmasista vällyjen alla? Tai jos hesassa ei vaan ole kotiäitejä, vaan ottivat Kataisen neuvosta vaarin.. ja täällä sossupummilassa taas mammat ei välitä moisista neuvoista. ;)
Kannelmäen ja Malminkartanon puistoissa olen käynyt. Täälläkin on ohjelmaa joka päivälle, mutta ei niissä kukaan käy. Kesäisin on kanssa ruokailua ja pihalla lapsia äiteineen paljon, mutta näin talvella ihan kuollutta ja nyt sitä tekemistä enemmän kaipais. Voisin toki reissata johonkin muuhunkin leikkipuistoon, mutta noista kymmenistä puistoista ei voi tietää, missä käy äitejä ja missä ei.
Tuo on juuri sitä, mitä yritin selittää. Asun itse Malminkartanossa, ja olen puistoillut ja perhekerhoillut siellä silloin, kun lapset olivat taaperoita eli kymmenen vuotta sitten.
Nyt siellä tuntuu olevan vähemmän sen ikäisiä, mikä näkyy varmasti perhekerhoissa ja leikkipuistoissa.
-4-
On ainakin Taivallahden ja TUllinpuomin puistoissa.
Jos toiminta olisi oikein hyvää ja houkuttelevaa, niin väkeä varmasti tulisi enemmän.
Mutta totta, se voi johtua ihan siis siitäkin, että hoitovapaalla olevia vanhempia ei vaan satu olemaan alueella kovin montaa sillä hetkellä.
-4-