mitä ajattelet naisesta jolle on tehty kauneustoimenpiteitä?
suunnittelen täytettä huuliin ja mietin miten muut mahtavat siihen suhtautua.
mulla on tosi ohuet huulet, joten eron huomaisi varmasti.
kommentoiko ihmiset tuollaisia juttuja?
Kommentit (12)
mutta kieltämättä ajattelisin itsekseni että on turhamaista jotain huulia alkaa paksuntaa. Lisäksi en ole ikinä nähnyt vielä että täytteellä huuliin kukaan olisi tullut paremman näköiseksi kuin ennen.
Tyhminä pidän näitä pumpattuja naisia, joilla on liian isot rinnat, huulet tai vaikkapa poskipäät. Jossain realitysarjoissa niitä vilahtelee. Mietin onko tyypillä peiliä vai aivoja vai onko hän sokea.
Mä tajuan kyllä kosmeettiset kohotusleikkaukset, nenäoperaatiot, luomet, botoxit jne. Huulien täyttäminen ei kuulu tohon sarjaan. Mäkään en ole nähnyt yhtään tapausta, joissa kumihuulilopputulos olisi viehättävämpi kuin alkuperäinen. Ei ohuissa huulissa muutenkaan ole mitään vikaa.
t. naiskauneutta arvostava mies.
ensimmäinen ajatus on, että voi jestas mikä idiootti; taas yksi median uhri, nykyisen luonnottoman kauneusihanteen toivoton tavoittelija...
Sitten jos asiaa ajattelee syvemmälle, sieltä tulee vaikka mitä ajatuksia. Mikä saa naisen muokkauttamaan itseään? Onko häntä koulukiusattu? Onko tuon korjatun naaman takana onnettomuudesta jääneet arvet? Jne. Jne. Jne.
Olen itse tällainen kovia kokenut ja muuta blabla, ja olen itsekin miettinyt kauneusleikkauksia. Listasin kerran kaiken, minkä haluaisin itsessäni muuttaa. Listasta tuli 38-kohtainen, kaikenlaista suuremmista rinnoista nenäleikkaukseen ja hiussiirteisiin sekä ihosiirteisiin...
Sitten totesin, että olisinko enää oikeasti MINÄ sen jälkeen? Olen tämännäköinen kuin olen, persoonallinen, MINÄ. Miksi toisaalta haluaisin näyttää joltakulta muulta? Parantaisiko se todella elämänlaatuani, jos olisin ulkonäöllisesti lähempänä nykyistä kauneusihannetta? Haluaisinko antaa sen mallin lapsilleni? Haluaisinko antaa sen mallin muille? Olen edelleen täysin luomu, ja nykyään iloinen siitä.
Minä olen samaa mieltä kuin aiempi kirjoittaja, että kauniisti täytettyjä huulia en ole koskaan nähnyt. TOISAALTA mitä jos olenkin, mutta ne ovat vain niin hyvin tehdyt, etten tajunnut keinotekoisiksi?
Sen sanon vaan, että mieti vielä. Ohuet huulet. Mitä sitten? Miten paljon se OIKEASTI vaikuttaa elämäsi laatuun? Punnitse sitä sen kanssa, mitä seuraamuksia siitä voi koitua. Voit olla ikuisesti katkera siitä, että pilasit huulesi. Saatat saada allergisen reaktion. Jne. Jne. Jne. Kuulemma tuntoherkkyys katoaa täytteen mukana?
Mitä ikinä päätätkin, toivotan sinulle onnea valintaasi ja tsemppiä!
Mutta minustakin täytetyt huulet ovat aina ihan luonnottoman näköiset, ja mietin, näkeekö sellaiset hankkinut nainen ne itse kauniina.
Ylipäätään pidän näitä "korjailuja" tehneitä ihmisiä aika pinnallisina, ajattelen, että elämässä ei voi olla kovin paljoa sisältöä, jos on tarve ruveta veitsellä tms. korjailemaan iän tuomia piirteitä tai muuten tavoittelemaan jonkinlaista täydellisyyttä.
Eivät pelkästään kivun vuoksi, jota voi lääkitä.
Olin pään alueelle tehdyssä leikkauksessa, jonka jälkeen kärsin rajusta turvotuksesta. Syöpääni saamani kortisonihoidon vuoksi kasvoni ja leukani turposivat pahasti.
Kaipasin hoitojen aikana ikiomia, tuttuja kasvojani.
Ajatus kasvojen piirteitä muuttavasta leikkauksesta tuntuisi todella vaikealta.
hyväksyn kauneustoimenpiteet, esim anopilta on poistettu järkyttävät silmäpussit, joiden kanssa hän näytti kolme vuotta valvoneelta spurguakalta, nyt keski-ikäiseltä keskituloiselta nuorekkaalta isoäidiltä.
Mutta jotain huulten täyttämistä en ymmärrä, jos on kapeat huulet niin sitten on, miksi pitää jotain täytettä laittaa näyttääkseen tosiaan ankalta.
harva normaalit käytöstavat omaava alkaa tollasta kommentoimaan mutta kyllä mulla kieltämättä tulee leikellyistä/korjailluista ihmisistä sellanen fiilis että onko niillä jotenkin huono olla itsensä kanssa. En ole täydellinen, en lähelläkään, mutta mä olen tän näköinen ja jotenkin oon ajatellut että tärkeintä olisi oppia pitämään itsestään sellaisena kuin on. Ongelmat itseluottamuksessa tai ulkonäkökompleksit eivät välttämättä parane ulkonäköä muuttamalla. Ehkä mä olen hullu mutta lisäksi musta tuntuu että jos muuttaisin ulkonäköäni jotenkin pysyvästi, menettäisin osan identiteetistäni. Jos korjauttaisin muinoin murtuneen nenäni, olisinko sitten yhtäkkiä tyytyväinen itseeni? En usko. Olisin varmasti aivan yhtä epävarma enkä pitäisi itseäni kauniimpana kuin nyt.
Leikatut ihmiset eivät enää usein näytä "aidoilta", toisaalta ei kai se "aidon näköisyys" ole kaikille mikään itseisarvo. Mutta kukin tyylillään! Jos uskot että sulla itselläsi olisi parempi olo kun sulla on pulleammat huulet niin ei siinä mitään väärää ole pyrkiä miellyttävämpään olotilaan :) Nykyään itsensä korjailu alkaa olla sallitumpaa et tuskin kukaan sua mitenkään tuomitsee, ehkä ihmettelevät vähän korkeintaan!
kehutaanhan aina uusia kampauksiakin. Kenellekään puolitutulle tai työkaverille en sanoisi mitään ellei hän itse ottaisi sitä puheeksi. Voin kuitenkin hyvin kuvitella, että monet sanoisivat asiasta jotain.
Jos mulla olisi paljon rahaa, niin mä menisin kauneusleikkauksiinkin. Mä en näe niissä mitään pahaa, kunhan ei muuta koko ulkonäköään tai jotain paikkaa liian radikaalisti.
eli älä operoi huuliasi! Niistä ei mitenkään tule kauniita tai luonnollisia.
sillä sehän kertoo siitä, että naisella on luultavammin todella huono itsetunto. Ja onhan se harmi, että jollain on huono itsetunto.
Miksi huulten pitäisi olla muhkeat? Kapeatkin huulet voi olla kauniit. Ja toisaalta sinussa on varmasti jotain muuta kaunista, ei ne huulet ole niin isossa roolissa kuitenkaan.
Eräs kaverini pumppasi jotain huuliinsa ja näyttää ihan naurettavalta. En minä niistä huulista mitään hänelle sanonut, mutta mieheni kanssa kotona naurettiin niille. On kyllä tosi rumat.
nähnyt kauniita ja luonnollisia täytettyjä huulia. Rumia ankkahuulia vain.