Sen jälkeen kun olen alkanut lukea AV-palstaa...
...Olen alkanut kiinnittää erityistä huomiota siihen, miten kohtelen äitejä/isiä jotka ovat lasten kanssa liikenteessä.
Hymyilen lapsille ja vanhemmille, autan vaunujen kanssa jos on tarvis (tosin näin olen tehnyt aina), jne.
Työskentelen tarjoilijana eräässä Helsingin keskustan ravintolassa, joka on suosittu lapsiperheiden keskuudessa. Nykyään tiedustelen ystävällisesti jo tilausta vastaanottaessani, että onko pienimmille ruokia joita vanhemmat haluaisivat lämmitettävän/onko tarvetta pikkulusikalle tai -lautaselle.
Leuka pystyyn, mammat, kaikki eivät ole lapsivihamielisiä, vaan löytyy myös meitä jotka ilahtuvat pienten ihmisten näkemisestä, ja arvostavat vanhempien tekemää työtä.
Oikein hyvää vuoden alkua kaikille! :)
Kommentit (2)
Joo, kyllä tämä palsta avartaa kummasti maailmankuvaa! Olen myös oppinut mitä tarkoittaa wt, sen että miehen siskon lapset ovat suuren osan mielestä huonokäytöksisiä, ja että uusioperheessä nainen on aina vamppi joka on vienyt muiden miehen :D
-AP
Olen alkanut epäillä ukkoni uskollisuutta.
Huomannut laajemmin että muilla samoja pikku juttuja elämässä mitä itselläkin.
Sheivaan vähän laajemmin :D