Mikä meni pieleen, kun kinkku murenee ja irtoaa potkasta
Kommentit (6)
seuraavaa kinkkua varten ja lue paisto-ohje kinkun pakkauksesta.
Ylikypsäksi vedit, syötävää se silti on.
ja täällä ehdotettu paistomittari. Kun lämpötila nousee 55:een, ota se ulos uunista ja kääri folioon, niin saat oikein nätin ja hyvän jouluruoan. Meillä kinkku on korvattu naudan paistilla, porsaan ulkofileellä (jossa se rasvasiivu päällä) ja kalkkunan fileellä. Jostain syystä juuri jouluna niitä saa ihan hyvin tarjouksesta, edullisemmin kuin normaalisti.
Noiden kanssa ei tarvitse liikaa murehtia rasvan määrää, kun se on kaikilla selvästi kinkkua vähäisempi (ulkofileestä saa sen ihran helposti pois paiston jälkeen). Lasten suosikki on naudan sisäpaisti, ulkofile on maultaan lähimpänä kinkkua, mutta kun nautaa on ollut, sen menekki on puolet naudasta.
Eli ylikypsäksi paistettua. Mutta jos te ette tykkää, niin ensi vuonna paistatte vähemmän.
sait oikein onnistuneen kinkun!
meillä irtoaa oikeastaan aina eli on pidetty uunissa hivenen "liian" kauan.
Ja hiton hyvää kinkkua on aina ollut.
Ylikypsähän se on, mutta toiset tykkää varmasti kypsästä. Sitten pitää vaan olla muuta suunkostuketta vähän enemmän. Joku hyvä punkku viereen niin hyvää on.