Aiotteko tehdä jäälyhtyjä vkl
http://www.ksml.fi/erikoissivut/tee-itse/tee-jaalyhty-vaihtoehtoja-on-m…
Millä tekniikalla?
Kommentit (9)
Kolme mennyt pieleen, kun olen jäädyttänyt umpeen ja joutunut sulattamaan. Ihan ämpärillä väännettyjä, tosin nyt yritin vähän virittää väriä mukaan. Pitää kohta kurkkia tulosta.
Saatiin kovasti kiitosta talon muilta asukkailta kun oltiin tehty noita kaikkien iloksi =)
edellisillä kovilla pakkasilla tein. En tiedä tekiskö noita vielä lisää. Maito- ja mehupurkeissa ajattelin seuraavaksi jäädyttää "jäätiiliä" ja tehdä niistä jotain.
yksi iso maitotölkeistä tehty tiilikasa. ovat neliön muodossa usemmassa kerroksessa. jotenkin paljon hienompi kuin aiemmat normaalit jäälyhtyni. mahtuu monta kynttilääkin.
maitotölkki viestiin; tuossa jutussa sanottiin että pari vuorokautta menee jäätyä. ei pidä ollenkaan paikkaansa. ei sen tarvitse sisältä jäätyä koska jääty se siinä paikallaankin ollessaan :) ja laitoin siis tiilet päällekkäin kuin talossa, en pystyyn kummallisesti.
kokemuksesta voin muistuttaa, että keltainen ei ole paras värivalinta jääjuttuihin... :D vesiväreillä + kakkuvuualla tehty koristeita.
Kolme mennyt pieleen, kun olen jäädyttänyt umpeen ja joutunut sulattamaan. Ihan ämpärillä väännettyjä, tosin nyt yritin vähän virittää väriä mukaan. Pitää kohta kurkkia tulosta.