Ekaluokkalaiselle 5 harrastusta- liikaa?
Pojalla on nyt 2 harrastusta ja kinuaa vielä kolmea lisää. Kaikki olisi kerta viikossa harrastuksia. Onko mielestäsi liikaa? 4 urheilullista yksi ei.. Monta harrastusta teidän 7-9 -vuotiailla on?
Kommentit (21)
harrastamassa 3 krt/vko 2 tuntia per kerta ja kolmas lähes joka päivä ja voi olla siellä koko päivän, jos ei koulua
5 harrastusta viikossa on liikaa. Eikä 1 krt viikossa tee hänestä ainakaan kovin hyvää siinä asiassa, mitä harrastaa.
Harrastuskäyntejä on yhteensä 4 viikossa sekä viikonloppujen (ei aina) pelimatkat päälle. Tämä on kyllä ihan maksimi, mihin meillä revetään. Tosin lapsiakin on neljä.
eikä koulumenestys tai kaverisuhteet kärsi.
Parempi tarjota paljon vaihtoehtoja joista lapsi voi myöhemmin valita mieluisimman jos haluaa panostaa johonkin.
Meillä 6-vuotiaalla 4 harrastusta ja kinuu yhtä lisää. Niin kauan kun lapsella riittää into niin saa harrastaa ja me vanhemmat kuljetetaan. Mielummin tosi akiivinen lapsi kuin tietokoneella viihtyvä..
Aika kova tahti, mutta yhdestäkään ei halua luopua...
yhdestäkään harrastuksestaan, vaikka tiukille menee jo rahallisestikin näin yksinhuoltajana. Mutta minkäs teet, kun poika niin haluaa harrastaa :(
Aika kova tahti, mutta yhdestäkään ei halua luopua...
Ihan luonnostaan tuosta varmasti karsiutuu iän myötä osa harrastuksista pois.
Osa noista harrastuksista on varmaan viikonloppuna.
Olen huomannut, että tuossa iässä on intoa harrastaa.
joten ei haittaa, vaikka rahaa palaakin.
Esikoisella oli aikoinaan vain yksi harrastus. Nyt näitä on tässä vaiheessa näin.
Enemmänkin on muuten ehdoteltu, koska lapsi (on muuten tyttö) on haka sekä luisteluissa että telinevoikassa.
jos ekaluokkalaisella on viisi harrastusta. Se on liikaa kenelle tahansa, ei siis ikäkysymys. Kuinka moni meistä aikuisista jaksaa työpäivän jälkeen lähteä harrastamaan viidesti viikossa? Veikkaanpa, että enemmistö pysyy visusti kotona työpäivän jälkeen, kunhan on ensin hoitanut pakolliset ruoka- ynnä pyykkiaskareensa.
jos lapsi vaan jaksaa ja jaksatte kuljettaa harrastuksiin. Mutta ei kannata kauheesti ääneen puhua ihmisille, että kuinka monessa on mukana, sillä tämä aihe herättää jostain syystä kovasti voimakkaita tunteita tunteita ihmisissä ja saatte arvostelua osaksenne. Itse tiedätte mikä sopii teillä ja tunnette lapsenne. Kunhan lapsella tosiaan riittää aikaa myös läksyihin, kavereihin, lepoon ja muuten vaan olemiseen. Ja tosiaan harrastuksia varmasti tippuu pois jossain vaiheessa.
Kunhan lapsella tosiaan riittää aikaa myös läksyihin, kavereihin, lepoon ja muuten vaan olemiseen.
Viiden harratuksen jälkeen jää toki mukavasti aikaa näihin kaikkiin :D
jos asutte ihan lähellä harrastuksia, ei se viisi harrastusta ehkä väsytä liikaa. Mutta jos ajamista tulee tuntikausia viikossa, voi miettiä kannattaako. Harrastuksia voi kokeilla peräkkäinkin, ei aina yhtäaikaa.
Kunhan lapsella tosiaan riittää aikaa myös läksyihin, kavereihin, lepoon ja muuten vaan olemiseen.
Viiden harratuksen jälkeen jää toki mukavasti aikaa näihin kaikkiin :D
Suorastaan hulppeasti :D
treenaa 9 tuntia viikossa taitoluistelua ja lisäksi pari-kolme tuntia siihen päälle tanssia. Kuulemma ei väsytä.
joista tulee yhteensä 5 harrastuskertaa (4 krt viikossa liikunta, 1 krt taide). Juuri puhuttiin, jätetäänkö yksi harrastuskerta vähemmäksi, mutta ei lapsi halunnut.
Kuskata ei tarvitse onneksi kuin osaan harrastuksista, osaan kulkee itse, ja kuljetusharrastuksiinkaan ei ole aina sama vanhempi sidottu.
kyseessä tokaluokkalainen.
Joka taitoluistellut kolmevuotiaasta asti. Tällä hetkellä treenataan 9 tuntia viikossa joissa myös mukana pari oheistuntia(balettia). Tyttö jaksaa hyvin ja on innoissaan tosin vanhempien voimat välillä lopussa, kolme lasta joista poika pelaa lätkää 9 h viikko ja tytöt molemmat luistelevat. Vapaa-aika menee siis jäähalleilla..
Lapsi voi jaksaa hyvin, eikä lapsen pidä joutua tuollaista päätöstä tekemään.
Aikuisen on tehtävä päätös harrastusten määrästä ja kyllä, 5 harrastusta on liikaa.
kun harrastusta on viisi kertaa viikossa ja siihen menee ainakin se 4 tuntia per kerta matkoineen, usein paljon enemmänkin.
Tässä voisi kysyä, että mikä ihmeen kuljetusrumba? Asumme seurakuntatalon vieressä ja siellä tapahtuu kaksi ekaluokkalaisen kolmesta harrastuksesta.
Tässä voisi kysyä, että mikä ihmeen kuljetusrumba? Asumme seurakuntatalon vieressä ja siellä tapahtuu kaksi ekaluokkalaisen kolmesta harrastuksesta.
Miettikää nyt itse myös omaa jaksamistanne, kuinka monena iltana olette valmiit sitomaan itsenne kuljetusrumbaan. Ehkä yhden lapsen kanssa sitä jaksaakin. Kaikkiin lapsen kinuamisiin ei tarvitse myöntyä.