Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Niksejä pottailuun, kiitos!

Vierailija
20.11.2012 |

Elikkäs neuvoja kaipailisin, miten saada onnistuneita pottakäyntejä 1v 10kk tytön kanssa? Olen ottanut tavaksi viedä tytön potalle lounaan jälkeen, tällöin yleensä kakka on tullut vaippaankin, tai silloin kun huomaan hänen menevän totiseksi ja aloittavan pönnäämisen.

Läheskään aina tyttö ei potalle suostu istumaan ja tällöin en häntä pakotakaan. Potalla meillä on mukana kirja tai muu lelu jota katselemme. Yleensä kakka tulee vaippaan pian potta yrityksen jälkeen.

Ainoastaan yhden kerran mummolassa on kakka tullut pottaan, jolloin olivat yhdessä mummon kanssa taputtaneet hienolle suoritukselle.

Tulee tunne, että tyttö kyllä ymmärtää mitä potalla tehdään, mutta ei tykkää siinä istua. Täytyykö vain ajan antaa kulua ja harjoitella kärsivällisesti? Kuivaksi opettamisen aion aloittaa vasta ensi kesänä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei lapsi suostunut edes katsomaan pottaan päin pitkään aikaan. Ja sittenkin, kun suostui siihen istumaan, ei halunnut tehdä tarpeitaan sinne. Ole kärsivällinen, älä painosta. Kaikki oppii aikanaan ja just kesä on mitä parhain aika opetella, kun voi juosta vaikka alasti. Varaudu vahinkoihin, mutta älä toru jos tulee housuun. Sun lapsi on vielä kuitenkin suht pieni, ei teillä ole hätäpäivää.

Vierailija
2/3 |
20.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

yleensähän herkkykausi pottailuun on 2-3v. odota kesään. saa sitten kulkea pelikssä pikkuhousuissa ja oppii tunnistamaan kun pissa tulee eikä haittaa jos housut menee märäksi, kun yhdet pikkuhousut on helppo pestä toisin kuin talvella kaikki haalarit yms jos tulee vahinko.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oppi yökuivaksi ennen kuin täytti 2, ja kun oli 2v2kk teki kaikki pissat pottaan. Mutta kakkaa ei sinne halunnut tehdä, se oli jotenkin pelottavaa. Kesä kun oli, sai juoksennella pihalla paljon pylly paljaana (asutaan ok-talossa, ei siis kenenkään ikkunan alla vilku paljas ahteri ;)) ja pari viikkoa teki kakat aina seisaallaan ulos. Siis pyysi päästä ulos, ja siellä kulki rinkiä kuin koira ja sitten jalat harallaan kakkasi pihalle :D Voi tauti, näin jälkikäteen tämä lähinnä naurattaa :D



Mutta juu. Hän siis kakkasi alkuun sinne ulos, ja pian suostui siihen että seisoi ja pidin pottaa pyllyä vasten että se kakka tuli sinne pottaan eikä nurmikolle. Jonain sateisena päivänä en päästänyt häntä ulos, ja niinpä hän roikkui kaulassani hädissään ja taas seisaallaan kakkasi sisällä pottaan. Siitä se oikeastaan sitten lähti, kun kerran suostui sisällä kakkaamaan, niin ei enää vaatinut ulos pääsyä. Ja pikkuhiljaa suostui myös kakkaamaan enemmän kyyryssä, lopulta ihan potalla istuen. Mutta melko pitkään meni todellakin niin, että potalle ei suostunut missään nimessä istumaan, ja kaulasta piti saada pitää kiinni kun jotenkin se oli pelottavaa että se kakka tippui tavallaan irti hänestä itsestään. Ihan hassua.



Palkitsimme lasta tikkarilla, aina kun kakkasi pottaan, sai tikkarin. Sitä samaa tikkaria söi varmaan viikon, siis imeskeli aina hetken ja sitten pantiin jääkaappiin odottamaan seuraavaa vessakäyntiä. Eipä mennyt kuin varmaan se kaksi tikkaria niin kakkaaminen onnistui jo ihan tuosta vaan, ei enää pelottanut ja oli luontevaa tehdä se pottaan.



Pikkuveljensä on tasan 2v, ja kertaakaan ei ole kakkinut pottaan. Pissat tekee pyydettäessä, itse ei hakeudu potalle, vaan pissaa vaikka lattialle potan viereen. Ei hallitse vielä rakkoaan, eikä oikein ole hoksannut potan ideaa. Yön jäljiltä vaippa on ollut kuiva ehkä 3 kertaa. Selvästi kypsyy isoveljeään hitaammin tässä asiassa, mutta en pidä mitään hoppua. Kesällä on sitten hyvää aikaa opetella pois vaipoista, saa hänkin sitten juosta peppu paljaana tuolla pihamaalla kakkimassa kukkapenkkeihin :-P

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi kuusi