Jos emme mene naimisiin
niin miksi en voisi sanoa että olemme kihloissa? Eihän sitä tiedä jos vaikka kiikkustuoli iässä intoutuisimme vielä menemäänkin. Eihän nykyään monikaan mene naimisiin vuoden sisällä kihlauksesta joten miksi en voisi puhua kihlauksesta?
Kommentit (93)
Varmaan asutte yhdessä eli olette avoliitossa jo en tiedä miksi ei voisi puhua kihlauksesta varsinkin jos on joku pienikin mahdollisuus että vaikka sitten vanhainkodissa menette naimisiin.
Sillä kihlat itsessään on päätös avioliitosta vaikkei nykyisin vuoden sisällä enään tapahdukaan.
Eli ei kihloja ilman todellista avioon aikomista, mutta avoliitto kyllä.
Avoliitossa olette ilman sormuksiakin asuessanne yhdesä.
Nykyinen yhteiskuntajärjestelmä suosii suhteensa rekisteröineitä, ja jos aiotte yhdessä kuitenkin esim.loppuikänne olla, kannattaa ehdottomasti naimisiin mennä!
Minusta tämä vaan on kihlaus mutta ystäväni sanoi ettei sitä voi sanoa kihlaukseksi jos emme ole menossa naimisiin lähi aikoina. tai emme sovi minkäänlaista aikaa vihkiäisille.minusta se on aika vanhanaikaisesti ajateltu varsinkin kun ei he itsekkään menneet vuoden sisällä naimisiin.-ap
Eli silloin täytyy olla varma, että on menossa naimisiin.
Me olemme olleet yli 10 vuotta yhdessä. Eipä tuota paljon puheissa näy, että ei ole tullut mentyä naimisiin ja emme edes kihlauksesta puhu.
Lesken eläkettä en halua enkä tarvitse. Tulevat lapset saakoon kaiken miehen omaisuuden.-ap
Kihlaus on lupaus avioliitosta. Kihlaus ilman lupausta avioliitosta ei ole mitään... Ei sillä ole väliä, että päätetäänkö hääpäivä vuoden vain viiden vuoden päähän kihloista, kunhan siis on päätetty, että naimisiin mennään.
En kyllä sanoisi olevani kihloissa kuitenkaan, jos ei olisi sormuksia! Avoliitto se on sitten jos asutte yhdessä.
Eli pelkkä avioliitto, ei vanhanaikaista vaan selkeä totuus ja kirkonkin kanta asiaan!!!
Etsi lisätietoa Googlella kihlaus ja avoliitto jne..
Miksi mennä kihloihin jos ei aio naimisiin?
Eli ap ET voi sanoa olevasi kihloissa, selvä enemmistöhän tässäkin ketjussa on sitä mieltä..
Jos " ehkä menette joskus" niin silloin ette ole kihloissa. Yksinkertaista.
Paitsi jos olette selkeästi päättäneet, että viimeistään vanhainkoti-iässä menette vihille. Muuten ette kihloissa ole, vaikka minkälaisia killuttimia roikkuisi ja vaikka missä.
Vierailija:
Jos " ehkä menette joskus" niin silloin ette ole kihloissa. Yksinkertaista.
Kihlaus on kahden ihmisen keskenään tekemä sopimus avioitumisesta. Tämän vuoksi ei ole mahdollista mennä naimisiin ilman kihlausta, vaikkei kihlasormuksia hankittaisikaan tai kihlajaisia vietettäisi. Yksikään oikeustoimikelpoinen ihminen ei voi vahingossa tai tietämättään solmia avioliittoa. Siksi se hetki, jolloin yhdessä päätetään avioliiton solmimisesta, on kihlaushetki. Luonnollisesti pari voi itse päättää, mitä hetkeä he alkavat kutsumaan kihlapäiväksi. Se voi olla päivä jolloin kosittiin, päivä jolloin sormukset vaihdettiin tai vaikkapa kihlajaisjuhlien päivä. Kihloihin mennään viimeistään siis sinä hetkenä, kun yhdessä haetaan avioliiton esteiden tutkintaa.
Nykyään moni pari menee kihloihin sopimatta tulevien häiden ajankohtaa, päättäen ajankohdaksi ¿sitten joskus¿ tai jotkut menevät vain kihloihin aikomattakaan avioitua koskaan. Viimeisessä tapauksessa pari haluaa näyttää kenties olevansa ¿vakavammin¿ yhdessä kuin vain seurustellen, mutta eivät kuitenkaan halua/uskalla avioliittoa solmia. Tälläinen ¿kihlautuminen¿ ei kuitenkaan tiukasti ottaen ole kihlautuminen lainkaan, sillä kihlautumisen koko idea on juuri sopiminen avioliittoon menemisestä tulevaisuudessa.
Eri juttu ollaanko kum´pikin hengissä vielä silloin. Eli-olen kihloissa!! -ap
Pari, joka elää yhdessä, mutta ei ole naimisissa, elää avoliitossa. Avoliittoa ei hyväksytä Raamatussa. Miksi kaikki eivät siis halua naimisiin? Kaikki eivät usko, että rakastaisivat toisiaan enemmän, vaikka eläisivätkin avioliitossa.
raamattunet..
Joten miksi pitää sanoa että kihloissa? Sillä ei oo mitään merkitystä.