MIten jauheliha paistetaan uunissa ?
Pannusta meni pinta puhki. Kuinka jauheliha paistetaan uunissa, ettei kärähdä tms?
Kommentit (13)
lämpöä 300 astetta, paita kunnes ruskistuu. ota uunista ja anna jähtyä vähän, murusta käsin pieniksi murusiksi.
300 astetta on ihan liian kuuma! Kuivuu ja kärähtää!
Kannattaisiko tehdä vaan mureke? Ohjeita löytyy varmasti.
Voit paistaa teräskattilassa jos laitat öljyä ja pienehkön määrän jauhelihaa.
Osta uusi hyvä paistinpannu. Hackmanin pannuista olen pitänyt.
Mureke, pyörykät tai pihvit. En ole itse ainakaan mitään jauhelihakastiketta uunissa tehnyt.
Jauhelihapakettiin muutama reikä kanteen ja paketti uuniin 200 astetta / 1 tunti. Maustetaan suolalla ja pippurilla lopuksi.
Virolaista jauhen lihaa rikkinäisellä pannulla. Tulee vähän vastustyskykyä ja säästöjä.... tosin ei kovin ekologisesti.
Vierailija kirjoitti:
Pannusta meni pinta puhki. Kuinka jauheliha paistetaan uunissa, ettei kärähdä tms?
Naudan jauheliha maustetaan suolalla ja pippurilla,sekään voi laittaa myös vaikka tuoretta persiljaa yms.
Sitten jauhelihasta tehdään murekemöykky joka kääritään ohueen jauhenlihapeitteeseen ja laitetaan uuniin 175 astetta kunnes kypsyys on mieleinen.
Ja kukaan ei taaskaan vastannut itse kysymykseen! Hito, opetelkaa lukemaan 😂😂😂😂
Vierailija kirjoitti:
Voit paistaa teräskattilassa jos laitat öljyä ja pienehkön määrän jauhelihaa.
Osta uusi hyvä paistinpannu. Hackmanin pannuista olen pitänyt.
Saman kotimaisen firman Suomessa tehty pannu, jos rahaa riittää niin tässä on uusin innovaatio:
https://www.fiskars.eu/products/cooking/pans-casseroles/hard-face-optih…
Prismoista ja Tokmanneilta saa, ~70e
Laitat uunivuokaan sen jauhelihan, haarukalla murennat sen köntsän, ettei ole kuin paketista vaan laitettu siihen vuokaan. Reilu 200 astetta ja otat pois, kun on kypsää. Kastiketta huono tehdä, jos sulla se pannu meni huonoksi, suosittelisin nyt vaan mureketta, ennen kuin sulla on se uusi pannu käytössä.
Miksi on niin vaikeaa ymmärtää, että jauhelihan voi murustella uunipellille, vaikka leivinpaperin päälle ja paistaa uunissa? Ei tule samanlaisia käryjä kuin pannussa paistaessa ja taatusti on hyvää. Maustaa voi juuri niin kuin itse haluaa kun ottaa lihan pois uunista.
Itse paistan noin 220 asteessa, ajan näkee lihan väristä, noin 20-30 min, tietenkin riippuen pellille levitetyn lihan määrästä tai paksuuskerroksesta. Sitä voi pienentää/murustella lisää paiston välillä.
Ei tarvitse lisätä mitään leipiä, korppujauhoja tai sipulikeittopusseja. Eikä tarvitse laittaa vuokaan, eikä muotoilla pihveiksi. Jollei tahdo.
Toki pihvit/lihapullat onnistuvat samoin, uunissa, ilman lisäaineita, paitsi ehkä suolaa, pippuria tmv, jota sinne itse haluaa laittaa.
Näin ruoassa maistuu oikeasti liha.
Opin tämän suurkeittiössä työskentelevältä tutultani, onnistuu sekä isot, että pienet määrät. Lihan voi tietenkin sen jäähdyttyä pakastaa ja ottaa käyttöön kerrallaan tarvitsemansa määrän.
lämpöä 300 astetta, paita kunnes ruskistuu. ota uunista ja anna jähtyä vähän, murusta käsin pieniksi murusiksi.