Onko nyt jotain rajua virustautia liikkeellä, johon liittyy ihottuma?
Eskarilainen on ollut viime keskiviikosta asti sahaavassa kuumeessa, illalla korkeampi kuume ja aamulla lähes tai kokonaan kuumeeton. Tänään käytiin lääkärissä, nieluviljelyn tuloksia odotellaan. Streptokokkipikatesti oli negatiivinen, CRP:tä ei jostain syystä otettu. Lääkäri näki myös ihottuman, vatsa on punaisia pilkkuja täynnä, kasvot laikukkaat ja silmät punoittavat.
Uudelleen lääkäriin parin päivän päästä jos kuumeilu jatkuu.
Mitä tämä on?
Kommentit (17)
Kasvoissa on vain muutama haalea läiskä, posket eivät edes olw punaiset. Vatsa siis pilkkuista ihottumaa täynnä. Ei ole enterokaan, koska ei ole rakkuloita.
Olen jo googlannut. ;) Muista ehdotuksia?
virustauti; kova pääsärky, tosi punaiset silmät. Jollakin hirveän kiepä vatsa, toisella kurkku.. Omituinen.. tuli mieleen adenovirus.
Kasvoissa on vain muutama haalea läiskä, posket eivät edes olw punaiset. Vatsa siis pilkkuista ihottumaa täynnä. Ei ole enterokaan, koska ei ole rakkuloita.
Olen jo googlannut. ;) Muista ehdotuksia?
voi tulla ilman rakkuloitakin
Facebookissa ihmetteli ihottumaansa ja on kuumeessakin, todettiin enterorokoksi sai lääkekuurin. Tänään tapahtunut joten kuulostaa siltä
ensin kuumeilua ja outoa nivelsärkyä, sitä jatkui noin viikon, jonka jälkeen meille kaikille tuli kummalisia laikkuja, lapsille poskiin ja käsivarsiin ja meille aikuisille jalkoihin.
Kävimme lääkärissä ja meille sanottiin, että kyseessä on viirustaudin jälkitauti: hiusverisuonitulehdus eli vaskuliitti.
Tauti onneksi parani itsekseen kaikilta. Lääkäri sanoi, että viirustautien yhteydessä on aika yleistä, että myös iho reagoi jollain tavalla.
on virusperänen, popsikaa vaan nappeja...
virustauti; kova pääsärky, tosi punaiset silmät. Jollakin hirveän kiepä vatsa, toisella kurkku.. Omituinen.. tuli mieleen adenovirus.
meillä pyöri entero omassa ja kahdessa naapurissa ja oireiden kirjo oli niin laaja, että olisi vaikea uskoa, että yhdestä taudista oli kyse.
Pienimmät potilaan tuntuivat saavan pahiten rakkuloita (suu, kämmenet, jalkapohjat) aikuisilla pysyi kurkkukipuna. Vatsakipua oli kaikilla, samoin pää-/niskakipua ja huimausta. Kuume vaihteli 37.6-39.8.
Meillä kaksi nuorinta saa aina virustaudin jälkitautina jonkinmoisen oudon ihottuman. Sekä lääkäri, että sh on nimennyt sen "virusihottumaksi".
virustauti; kova pääsärky, tosi punaiset silmät. Jollakin hirveän kiepä vatsa, toisella kurkku.. Omituinen.. tuli mieleen adenovirus.
Vatsaansa on valitellut viimeksi eilen, oksensikin muutaman kerran torstaina. Minunkin mielestäni CRP olis pitänyt ottaa, mutta en ollut paikalla lääkärissä vaan lapsen isä.
Kauanko tämä kestää? Lapsi on ihan reppana, nukkuu sohvalla vaan.
Jos lapsi voimaton ja kipuilee, viekää uudelleen ja pyytäkää ottaan crp. Olin ise epämääräisen viruksen kourissa sairaalassa taannoin. Voimat meni tyystin ja tauti eteni aika nopsaa. Kuume ei ollut kova missään kohtaa.
ihan samaa meidän lapsilla kuin ekalla. Pitkittynyttä flunssaa, ja nyt kasvoissa pientä ihottumaa siellä täällä. Ei ole enteroa, kun se sairastettiin jo muutama kuukausi sitten. Viikko sitten otettiin yhdeltä crp ja ei koholla. Nyt vaan seurataan tilannetta.. Ja ihan tulin vierailemaan av:lla tämän takia, josko löytyisi muita, ja uskomatonta että heti löytyi...
Eilisen illan lapsi nuokkui sohvalla kuumessa, ei halunnut syödä melkein koko päivänä mitään, ei edes jäätelöä eikä kaakaota. Kuumelääkettä toki annoin. Tänään huomattiin, että pilkkuihottuma vartalolla jo vaaleampaa ja häviämässä, heräsi kuumeettomana.
Nieluviljelyn tuloksia tänään soitan, mutta en usko että mitään löytyy. Ei ole kuulemma edes kurkku kipeä.
Olisi kiva tietää, mikä virus tällaista aiheuttaa...
ap
Pojan luokalla kiersi enterorokko juuri ennen syyslomaa ja oireita oli juuri niin paljon kuin sairastuneitakin. Perheen sisälläkin oli aivan erilaiset taudinkuvat.
Mutta pointtini ei ollut nyt arvailla lapsesi tautia, vaan kehottaa kaikkia vanhempia AINA pyytämään/vaatimaan crp:n otto!
Oma lapseni tuli vuosi sitten yhtäkkiä hyvin kipeäksi. Kuumetta ei juuri ollut, mutta oli aivan voimaton, valitteli pääkipua ja oksensi muutaman kerran. Koska vaistoni sanoi, että jotain on vialla, lähdettiin tk:hon, jossa hoitaja minimaalisella tutkimuksella totesi, että oksennustautia. Olimme jo lähdössä, kun tajusin pyytää crpn. Vastahakoisesti hoitaja sen otti koko ajan kertoen kuinka viruksia on liikkeellä jne. Kun kone piippasi muutaman minuutin kuluttua, meni hoitsu vakavaksi ja käski meidät odottamaan lääkäriä. Hetken päästä lääkäri tuli ja passitti meidät välittömästi sairaalaan aivokalvontulehdusepäily lähetteellä. Sairaalassa sitten varmistui streptokokki ( onneksi) ja lopulta jouduimme leikkaukseen asti, mutta en uskalla edes ajatella mitä olisi tapahtunut, jos olisin uskonut oksennustautiadiagnoosia.
Vaikka se crp voi muuttua päivässäkin yli sen 8, niin silti se pitäisi aina ottaa, jos oireet eivät ole selkeät ja jotta saadaan selvyys onko kyseessä bakteeri- vai virustartunta.
Lisääntyy joka puolella Eurooppaa tuliaisina Madeiralta.
Sitä on todella paljon liikkeellä.
Esikoiselle tuli vain ihottumaa reisiin ja sääriin, kuopukselle taas oikein klassisesti suun ympärille ja käsiin paukuroita sekä kahden päivän kuume. Lasten serkulla oli vain hieman pilkkuja keskivartalossa. Itselläni oli kuumetta ja todella kipeä kurkku.
Eilen oli mennyt jatkoviljelyyn. Streptokokkihan siellä kasvoi. Oli niin kiire tilanne kun lääkäri soitti, että en tajunnut kysyä, miksi ei jo maanantaina mittauttanut crp:tä. Onko näissä tapauksissa käytäntönä ottaa crp?
Ab-kuuri aloitetaan, lapsi on kyllä jo kuumeeton, mutta lääkäri suositteli ab-kuuria kuitenkin. En ole tullut ajatelleeksi, että voi olla streptokokki nielussa ja streptokokki-infektio päällä jos kurkku ei ole kipeä. Meidän lapsella ei ollut.
ap
Parvorokko.