Luottoraja ylittyi 200 eurolla
Lomaillessa tuli nostettua visakortilla rahaa credit-puolelta vahingossa yli luottorajan. Tuleeko seuraamuksia?
Älkää hermostuko hölmöstä kysymyksestä - ei ole sattunut tämmöstä ennen.
Mulla ei ole aiempia luottohäiriöitä.
Kommentit (6)
Siitä seurasi se, että pankki tuplasi oma-aloitteisesti luottorajan, siihen mikä se on edelleenkin. Aikaa tästä on jo miltei 20 vuotta.
kun teet tuon pari kertaa, niin Luottokunta kysyy sinulta, haluatko nostaa luottorajaa. En ainakaan ole kuullut, että kenellekään olisi tullut seuraamuksia.
Oscar.
Eli sillä samalla viitenumerolla kun maksat normaalin luottolaskun. Ainakin Luottokunnassa suosittelivat tätä tapaa
ihan muutama kuukausi sitten ja siitä tuli mulle kirje kotiin, kehoitus maksaa ylitys heti ja oisko ollut joku 5-10€ ylitysmaksu. En ollut itse edes huomannut asiaa - olin erehdyksessä käyttänyt creditiä vaikka ei pitänyt. Mlla on todella alhainen luottoraja, ja talonrakennusprojektissa tuli ajattelemattomuusvirhe.
Tiedän, että tylsä puheenaihe, mutta huolestuttaa...