12- vuotias tyttömme..
..omaa lyhyet vaaleat hiukset, jossa värjättyjä mustia raitoja.
..kuuntelee mm. System of the down:ia, Avenged sevenfoldia, Iron Maidenia.
..tykkää pitää farkkuja, bändipaitoja ja huppareita..
joista suurin osa ostettu miesten/poikien osastolta.
..ei halua Adidas-laukkua.
..ei halua pinkkiä Jopoa.
..tykkää laittaa ruokaa.
..sanojensa mukaan, iskä on lempi-ihminen.
..sanojensa mukaan, äiti on toisiks lempi-ihminen.
..on kamala höpisemään.
..nauraa älyttömän paljon.
..hyppäsi viime kesänä benjin.
..tykkää kotitöistä.
..uskaltaa kiivetä puuhun.
..harrastaa uintia.
..opettelee bassonsoittoa.
..antaa kouluun lähtiessään suukot.
..antaa nukkumaan lähtiessään suukot.
..ei valehtele.
..ei halua koskaan polttaa tupakkaa.
..on meidän perheen ihana rakas.
..on luokkansa tyttöjen hylkimä.
..on luokkansa poikien naurunaihe.
..keskiarvonsa viime todistuksessa oli 9,2.
..omaa vain yhden ystävän.
Tyttö on äärettömän ihana, jo isoksi kasvamassa ja rajojaan kokeilemassa. Itkettää vain tuo vastaanotto tässä maailmassa.
Kommentit (11)
Ja uskon, että näyttää maailmalle mistä kana pissii.
No mikäs siinä. Voisin vaikka seurustella hänen kanssaan.
Muut eivät osaa suhtautua persoonalliseen tyttöön ja sitten syrjivät. TOivottavasti saa kavereita harrastusympyröistä.
Ihana kuvaus tyttelistä. Sinuna karsisin tuosta listasta muutaman kohdan ja antaisin sen kirjoitettuna tytölle itselleen. Kuulostaa mahtavalta mimmiltä.
- omaa aivan ihanan, välittävän äidin
Ehkä pelkäävät oman asemansa puolesta, kokevat siis tyttärenne uhkana.
Meillä on kaikin puolin tavallinen 12v tyttö, jolla on paljon kavereita, muttei yhtään todella hyvää ystävää. Heidän luokallaan on se tapa, että kaikkia puukotetaan selkään aivan surutta, mutta onneksi tasapuolisesti. Ketään ei siis syrjitä, mutta en ymmärrä mitä järkeä tuossakaan on. Meidän tyttö on usein sanonut kavereilleen, ettei ymmärrä, miksi välillä ollaan parasta kaveria ja seuraavaksi haukutaan selän takana urakalla.
13-vuotiaamme on aika erikoinen, todella hyvä koulussa jne. ja hänellä on sen sijaan ollut ekasta luokasta lähtien yksi paras ystävä, jonka kanssa ovat jakaneet aina kaiken. Nytkin kun ovat yläkoulussa eri luokilla, eivätkä enää ole paljonkaan yhdessä, ovat silti edelleen bestiksiä toisilleen. On tuolla tyttärellämme paljon muitakin kavereita, mutta tuon bestiksen kanssa pitävät aina yhtä.
Mulla ei ollut kavereita yläkouluiässä, oli vain joku välituntikaveri. Mutta kotona maatilalla meillä oli oma maailma ja mulla oma paikkani siellä. Lukiossa oli sit kivempi tyttöporukka meitä ja myöhemmin enemmän tai vähemmän kavereita.
Itse ihmettelen aina sitä, miten se niin tärkeää muka on, että on kavereita, ja omillekin sanon, että ei niitä aina tartte olla, on hyvä olla omassa rauhassakin ja sisarustenkin kanssa
...aivan valtavan ihanalta tytöltä!
Harmi etteivät ikätoverit vielä osaa arvostaa häntä.
Mulla on tälläinen 12v :
- Takkuiset vaaleat puolipitkät kiharat hiukset
- Pukeutuu mistaan , tykkää tiukoista vaatteista
- Ei pidä pastelliväreistä, vaatteiden pitää olla mukavia ja istuvia ja aina tummia
- Ei juuri peiliin katso, tukan harjaamisesta saa aina muistutella
- On pieni ja laiha , ei vielä murrosiän kehitystä nähtävissä
- Erittäin vilkas ja sosiaalinen , vaikea istua paikallaan
- Koulussa hyvä käytännön aineissa ja matikassa , lukuaineisiin ei jaksa keskittyä. Keskiarvi 7,4.
- Erittäin vahva oikeudentunto, aina puolustamassa heikompia, peloton.
- Ottaa usein opettajan kanssa yhteen
- Tulee kuitenkin hyvin toimeen opettajien kanssa
- Kaverit lähinnä poikia, tytöt jotenkin vierastavat , ei ymmärrä tyttöjen supatuksia ja suree välillä ulkopuolisuuttaan
- Juoksee, kiipeilee, skeittaa, pyöräilee , tanssii , ui... aina liikkeessä
- Pikkusiskollleen ( 6v ) keksii aina kivaa tekemistä, pitää sylissä ja halailee
- Maailman ihanin positiivinen tuittupää , tunteet ailahtelevat laidasta laitaan
Toivon , että nämä ei niin tavalliset tytöt löytävät paikkansa ja kavereita yläasteella. Pelkään , että tyttö jää kohta ilman kavereita jos pojatkin alkavat murrosiän tullen syrjiä häntä.
kun noilla kiusaajilla.
Yksi hyvä ystävä on onnensa. Sekä harrastukset, kuin myös rakastavat vanhemmat.