Kokouksissa ärtyvä suolisto, muita?
Istut kokouksessa pöydän ympärillä ja sun maha ja suolisto kurraa, paukkuu ja vinkuu koko ajan. Muut kuulee ja sä istut naama punaisena ja yrität olla niinku ei mitään. Mistä tämä johtuu että aina kun on hiljaista ja jännittää niin suolisto alkaa oirehtia äänekkäästi?
Kommentit (10)
ap
Stressi saa suoliston toimimaan vauhdilla.
Sellanen lääke ku Librax vois auttaa..
Sellanen lääke ku Librax vois auttaa..
kun on kolmiolääke. ehkä ei ole niin skarppi sen jälkeen enää kokouksessa...
että Librax ois erityisen paljoa nuppiin vaikuttanut (muutaman kerran kokeillut), on tietty yksilöllistä.. Tosin itse mieluummin joka tapauksessa otan hiukan vähemmän skarpin nupin kuin möyryävän mahan :P
- aiemmin vastannut
Jos mun suolisto ei ääntele, sit jonkun kohtalotoverin.. on tosi yleistä. Itse yritän olla kuin en kuulisi, jos vieruskaverin maha vaikeroi..
ei toimi ainakaan mulla :( vähän on suru puserossa asian takia. opiskelen yliopistossa ja tiedän, että aika paljon kokouksissa istumista on työelämässä tiedossa :( en tiedä pärjäänkö, kun en pysty istumaan luennoillakaan.
häiritseekö tämä vaiva teidän muutakin elämää? mulle on ainakin täyttä tuskaa käydä esimerkiksi sukulaisilla syömässä, kun koskaan ei voi tietää millaiset on seuraukset...
Olen se libraxia suositellut.. Sympatiseeraan teitä, koska itselläkin siis ollut paljon mahavaivoja. Usein maha menee ihan sekaisin jännityksestä, joten imodiumia kuluu paljon. Saatan ottaa imodiumia jopa "varmuuden vuoksi" ennen jännittävää tilannetta, jos on odotettavissa, että vatsa voi reagoida.. (Onneksi ei kuitenkaan minulla aiheuta ummetusta, vaikka usein käytän..) Onneksi alan jo hiukan tottua jännittäviin tilanteisiin, joten vaiva on paranemaan päin. Jos mahaongelmat johtuu pelkästä jännittämisestä, voisi psykologista olla apua?
Sekin voi auttaa, että tarkkailee ruokavaliotaan ja yrittää karsia ruoka-aineita, siis jos huomaa jotain yhteyksia vatsavaivojen ja tiettyjen ruokien välillä. Kahvia ei ainakaan kannata lipittää.
Mullakin ennen noin, kunnes keksin tuon, aamulla yksi ja ip tai illalla toinen jos tarvii.
Stressi saa suoliston toimimaan vauhdilla.