Hei te jotka täysimetätte, onko
kaikki paikat kipeät? Välillä kun nousee tuolilta tuntuu ettei saa kunnolla itseään liikkeelle. Samoin yöllä sängystä noustessa on todella kaikki paikat jäykkinä. Vai onko tämä vain iän mukanaan tuomaa...
Kommentit (6)
Etenkin jos on huonossa asennossa imettänyt. Ja kun tällä hetkellä (5,5kk) on kaikenlainen touhuaminen syömisen aikana tärkeämpää kuin syöminen niin etenkin silloin jumittaa. Muuten tuohon kehon kolotukseen ja kivistykseen on auttanut magneesium. Jos jää pari päivää väliin tablettien otossa niin alkaa olemaan tuskaisaa maata koko imetyksen ajan kun kehoon tulee tosi epämiellyttävä olo.
Esim juuri yöllä, kun nousen lattialle, tuntuu kuin jalat olisi ihan pölkyt ja jalkapohjat tuntuvat turvonnelta, vaikka ei munulla mitään turvotusta ole. Olen ajatellut, että se liittyy jotenkin aineenvaihduntaan... Olen joskus kuullut, että imetys voi tuoda mukanaan nivelkipujakin, jotka menevät sitten ohi kun imetys loppuu. Ehkä sen vaivasen olon on tarkoitus kertoa meille imettäville, että älä rehki liikaa?
Vauva on nyt 3 kk.
Mulla ja paikat välil jumissa.Nivelsärkyjä myös ollut.Olen kuullut,et kuuluis imetykseen??Oikea ranne jumissa,olen kerran saanut siihen kortisonipiikin ja kait täytyy hakea uusi,koska taas jumissa ja särkee.Lääkäri sanoi,et voi johtua imetyksestä(hormoonit) tai rasituksesta.
Yöllä nukkuminenkin on hankalaa, kun tuntuu, että kaikki lihakset särkee. aamulla herätessä olo on kuin olisi edellisenä päivänä vetänyt kunnon kuntosalitreenin. Selän jumitus mulla johtuu tuon kymmenkiloisen puntin kantamisesta, mutta muut kai sitten imetyksestä. Tuntuu myös, että mua palelee koko ajan. KUn muut on kotona ihan tavallisissa sisävaatteissa, niin mulla on fleecetakki ja villasukat ja silti on kylmä!
Vähän on parempi nyt, kun olen säätänyt asentojani. Mutta on kyllä oikea käsi ihan jumissa useinkin. Myös ristiselkä jumittelee. Sohvalla pidän tyynyä takanani, ja koitan venytellä kovasti. Ja ikääkin on ihan vaan se keskiverto.
Mulla ainakin on synnytyksen jälkeen ollu koko selkä sellaisessa kestojumissa ja olen varma, että johtuu juuri imettämisestä, vaikka kuinka yrittää aina olla mahdollisimman rentona ja imetystyynykin on ahkerassa käytössä. Koko ajan on selässä sellainen fiilis, kuin olis tehny kunnon selkätreenin ja lihakset olis arat.