3.lapsi ja nyt voin sanoa että synnytyksestä jäi ihan mielettömän positiiviset kokemukset :)
Eli kaksi aiempaa synnytystä olen kokenut "vaikeiksi" pitkiksi ja todella kivuliaiksi. Oon ollut lähinnä sängyssä ja kun olen pyytänyt päästä liikkeelle, pääsin keinutuoliin istumaan.
Ponnistusvaihe näissä kahdessa ekassa ollut kaoottinen, on ollut itsellä tunne etten hallitse tilannetta lainkaan, olen joutunut melkeinpä paniikkiin.
Nyt tämän kolmannen kohdalla, kipeitä säännöllisiä supistuksia oli yli viikon, aina ne sitten lopahti kuitenkin..
Vauva syntyi rv 41+2. Kun saavuttiin sairaalaan, olin 5cm auki jo.
Sain melko nopeesti ilokaasun ja käyrien oton välissä kannustettiin liikkumaan huoneessa. Helpotti kipuja kun sai kävellä ym.
Kalvot puhkaistiin aamupäivällä ja sen jälkeen sain epiduraalin, ehdin huilata hetken ja sitten olinkin jo kokonaan auki ja ponnistamisen tarve oli valtava. Sain ponnistella omaan tahtiin ja kätilö kannusti vieressä. Sain rauhassa odotella että tuli uusi supistus.. Koko tilanne oli jotenkin rauhallinen ja hallittu. Tuntui että keho saa nyt toimia niinkuin on tarkoitettu.
Vauva syntyi rauhallisesti ja hallitusti..Vaikka oli 4kg niin en tarvinnut tikkejä tm. Ei tullut repeämiä. Oon toipunut tosi hyvin.
Kätilöä kiiteltiin mahtavasta kokemuksesta ja mulla on niin hyvä olo että sain vielä kokea tälläisen "hyvän" synnytyksen:)
Kommentit (4)
niitä hyviä synnytyksiä epiduraalillakin.
Se on jotenkin voimaannuttava kokemus, kun kaikki menee hyvin. Onnea pikkuiselle!
Synnytys kaikkiaan alle 3h, ja olin jo 10 cm auki kun päästiin sairaalaan.
Mutta neljäs olikin sitten taas aika tuskaaaaa....
Hienoa, että sinä sait, edes yhden kerran!