Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Liikunnan merkitys painonhallinnassa

Vierailija
14.09.2012 |

Yleinen totuushan on ettei liikunnalla ole suurtakaan merkitystä painonhallinnassa.



Jostakin syystä liikunnan merkitys on omalla kohdallani todella merkittävä. Olen tätä ihmetellyt, mutta löysin selityksen luettuani tämän artikkelin

http://www.iltalehti.fi/laihdutus/2009091510251253_lh.shtml



"American Journal of Clinical Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan aktiivisella liikunnalla voidaan ehkäistä epäedukkaan perimän vaikutusta.



-Tutkimuksessa oli mukana yhteensä yli tuhat suomalaista ja tanskalaista kaksosparia. Selvitimme, millainen yhteys fyysisellä aktiivisuudella oli tutkittavien painoindeksiin, vyötärönmittaan ja rasvaprosenttiin. Tulokset osoittivat, että korkea fyysinen aktiivisuus pystyy muokkaamaan lihomiselle altistavien geenien toimintaa, Silventoinen kertoo.



Samansuuntaisia tuloksia on saatu jo aiemmin yhdessä suomalaisessa ja yhdessä yhdysvaltalaisessa tutkimuksessa.



-Nämä tulokset osoittavat, että liikunta on erittäin tärkeä osa painonhallintaa niillä, joilla on lihavuuteen altistava geeniperimä. Jos altistavaa perimää ei ole, painon pitäminen kurissa onnistuu vähäisemmälläkin liikunnalla, Silventoinen sanoo. "





Onko muilla av-mammoilla kokemusta tämmöisestä?

Ainakin tällä palstalla on kovasti haukuttu paljon liikkuvia pullukoita. Minäkin olen näitä normaalipainon ylärajoilla heiluvia tyyppejä, jotka liikkuvat paljon ja syövät kohtuudella.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
14.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että tosiaan suuri osa ylipainoisista ei omaa sitä epäedukasta geeniperimää, ja siksi heillä liikunta ei ole järin tärkeää ja oma kokemus on ettei se auta siksi?



Itselläni liikunta on aina HÄIRINNYT painonhallintaa, koska se tekee minulle kaamean ruokahalun. Olen onnistunut laihtumaan vasta kun jätin kaiken liikunnan pois. Mutta tiedän kyllä ettei minulla ole mitään erityisiä lihomisgeenejä vaan luonnostani olen ruipelo kuten vanhempanikin, tulipa vaan eron jälkeen ryypättyä ja mässättyä suruun niin että lihoin.



Toisaalta on paljon aiempia isoilla joukoilla tehtyjä tutkimuksia, joissa keskimäärin liikunnan merkitys painonhallinnassa on varsin vähäinen. Jos tämä uusi tieto siitä että se olisi merkittävä epäedullisen geeniperimän omaavilla pitää paikkaansa, nämä tiedot yhdistettynä tarkoittaisivat että näitä epäedullisen geeniperimän omaavia on ilmeisimmin varsin vähän. Mutta hieno juttu toki niille joilla on sellainen perimä että on keino siihen vaikuttaa.

Vierailija
2/2 |
14.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaunista kroppaa saati pidettyä painon kurissa. Mulla varmaan on tosi epäedulliset geenit, lisäksi kilpirauhasen vajaatoiminta joka hankaloittaa hommaa entisestään. Toinen puoli suvusta on ylipanoista ja kaikki läski kertyy vyötärölle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi seitsemän