Mita kertoisit Suomesta alakoululaisille Englannissa?
Tyton (5 v) koulussa on kansainvalinen paiva muutaman viikon kuluttua ja opettaja kyseli, mita voisi kertoa Suomesta. En heti osannut paljon kertoa, muistui suomalaisista ruoista ensin mieleen vain korvapuustit (myohemmin kotona sitten muistin ruisleivan ja salmiakin) ja juhlapaivista juhannus. Olen nyt kotona yrittanyt miettia, mita muita lapsia kiinnostavia juttuja Suomessa on ja tassa on tulos: joulupukki, karhu, susi, ilves, Muumit, sauna, valoisat kesayot, pimeat talvet, koulu alkaa vasta 7-vuotiaana.
Onko muita juttuja, jotka voisivat olla kiinnostavia? Kuulijoina 4-11-vuotiaita
Kommentit (11)
http://www.mek.fi/w5/meken/index.nsf/(Pages)/Index
ja sitten visitfinland.com
Laittavat ilmaiserksi DVD:n
koululaisten kesäloman pituus! eikös se ole melkein 2kk?
joulupukki vierailee jouluaattona kodeissa ei siis vain jätä lahjoja ja että pukki asuu Suomessa.
Ei käytetä koulupukuja, kouluruokailu, koulun alkamisikä 7v.
Kaksikielisyys.
Jokamiehen oikeus.
Kesämökkien yleisyys.
Metsät.
Angry birdsit.
Kielitaito.
Puhtaita järviä ja vapaasti saa poimia mustikoita ja sieniä metsää, joista tehdään ruokaa.
Joulupukki tulee Korvatunturilta.
Paljon lunta talvella ja tosi kylmää ja aurinko ei nouse korkealle. KEsällä taas aurinko ei juurikaan laske, voi lukea ilman valoja keskiyöllä.
koululaisten kesäloman pituus! eikös se ole melkein 2kk?
Kouluun mennään kävellen tai fillarilla. Opettaja on ope, ei ms. Nämä siis kouluun liittyen:)
Säänvaihtelut, yksi hana, kaksikielisyys (?)
Aika paljon tuli juttuja, joita en itse ollut ajatellut. Naen varmaan untakin tasta asiasta ensi yona...
ap
Jokainen poika joutuu pakkoarmeijaan 18-vuotiaana, eli 9 vuotiailla enää alle 10 vuotta aikaa siihen.
Yötön yö.
Sienet, marjat, metsäretket - jokamiehen oikeudella.
Niin, ja Euroopan ainoa alkuperäiskansa.
Metsäähän niillä briteillä ei ole. Angry Birdsit ja Nokia on suomalaisia (kyllä ne birdsit ainakin tietää). Kouluruoka on aika erilaista, loma-ajat? Mitä suomalaislapset harrastaa koulun lisäksi, jääkiekko, luistelu, hiihto jne. Englanninkielen opiskelusta kertoisin, minkä ikäisenä aloitetaan ja kuinka kauan opiskellaan. Lisäksi pakollisen ruotsin kielen opiskelun mainitsisin (eli että kaikki suomalaiset osaavat vähintään kolmea kieltä päästessään yläkoulusta jne.).
Arjen ja juhlan eroja heidän vastaaviin, miten eri juhlapäiviä vietetään yms.