Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauva hikoilee syödessään

28.11.2005 |

Täysin rintaruokinnassa oleva vauvamme (4kk) hikoaa aina syödessään. Ohimot ja otsa on pienessä hiessä, mutta muuten poika tuntuu yleensä tyytyväiseltä eikä ole esim. ihottumaa tms. Toisinaan kyllä imee vähän aikaa ja sitten tempaisee itsensä kaarelle ja karjuu vihaisena. Hetken kuluttua jatkaa imemistä ja rauhoittuu syömään. Onko hikoilu normaalia vai ei?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imeminen on aika kovaa puuhaa. Meidän tyttö (10 kk) on erityisesti öisin pästään ihan märkä, kun on pitkään imenyt. Tuo selän kaarelle vetäminen viittaa mielestäni kyllä kipuihin, mitä käsitystä tuo huutaminenkin vahvistaa. Oletko koittanut syöttää maitohappobakteereita?



Haka73

Vierailija
2/5 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rinnalla hikoaa enemmän kuin silloin, kun juo maitoa pullosta. Ilmeisesti rinnan imeminen on aika työlästä. Meillä joskus ollut myös noita karjumisia kesken syönnin, oon yhdistänyt sen mahanpuruihin, joita onneksi on kyllä tosi harvoin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hiki laiskan syödessä, vilu töitä tehdessä!

Vierailija
4/5 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja meilläkin on ollut tuota kaarelle vetämistä ja karjumista. Syynä meillä ainaki se ettei maitoa ole tullut tarpeeksi ja poika on hermostunut imemään.

Vierailija
5/5 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

...ja luulin sen ennen johtuvan vain vauvan vatsanväänteistä. Kunnes luin jostain kirjasta, että vauvan itsensä kaarelle vetäminen saatetaan virheellisesti tulkita vatsanväänteiksi, vaikka kyseessä onkin vain vauvan VÄSYMYS! Ja, kappas vain, näin asian laita sitten meilläkin loppujen lopuksi yleensä olikin!